امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۱۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45859
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 136
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از کتاب «شریعتی، دین و جامعه: نقد و ارزیابی دیدگاه‌های دین ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از کتاب «شریعتی، دین و جامعه: نقد و ارزیابی دیدگاه‌های دین شناختی دکتر علی شریعتی» عصر روز گذشته (18 شهریور) با حضور مهدی عبداللهی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و مولف کتاب، حسن شهرستانی استاد دانشگاه هنر و شاگرد علی شریعتی و سید‌رضا شاکری عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

در این مراسم سید حسن شهرستانی با بیان اینکه خود را شاگرد علی شریعتی به معنای دقیق نمی‌داند، گفت: در دوران جوانی با وی ارتباطاتی داشتم او هم چون دیگر مردم ایران که بسیار عاطفی‌اند، شخصیت گرم و عاطفی داشت این قبیل افراد خیلی سریع سرد می‌شوند و خیلی سریع گرم، چرا که رفتارشان عاطفی است.

وی با تعریف خاطراتی از علی شریعتی گفت: وی در دوران حیاتش زیاد سیگار می‌کشید البته گاهی سریع زیرسیگاریش پر می‌شد اما گاهی نیز ساعت‌ها سخنرانی می‌کرد و سیگار نمی‌کشید بنابراین مخاطبان او هم دو دسته بودند یک دسته که او را انسان بدی می دانستند چرا که سیگار می کشید اما دسته دیگر چون او سیگار می‌کشید به سیگار هم علاقه داشتند! بنابراین نقدها درباره ایشان بسیار افراطی بود.

استاد دانشگاه هنر درباره شرایط استرس‌زا و اضطراب آلود آن دوران حیات علی شریعتی گفت: بنابراین وی متأثر از آن جو صحبت می‌کرد، واژه گزینی می‌کرد و متناسب با زمانه خود سخنرانی می‌کرد، بنابراین کارها در آن دوران دقیق و علمی نبود.

*با شریعتی متن، ارتباط برقرار کردم

در ادامه این مراسم سید رضا شاکری، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نکته مهم این کتاب را تلاش برای کم توجهی به حب و بغض‌ها به شمار آورد و گفت: در این اثر گویا تلاش شده تا با علی شریعتی یک دیالوگی برقرار شود کما اینکه جلد کتاب نیز گویای این است که چهره شریعتی نگران و البته امیدوار است.

وی با اشاره به اینکه ما با سه شریعتی مواجه هستیم، گفت: نخست آنکه در زندگینامه‌اش مشهود است به طور مثال فردی چون علی رهنما در آمریکا کتابی با عنوان «شریعتی مسلمانی در جستجوی ناکجاآباد» نوشته که البته اشتباهاتی هم در این کتاب هست اما باز هم اثر درخور توجهی است. اما یک شریعتی، شریعتی متن است و سوم نیز آنچه مفسران و شارحان درباره شریعتی گفته‌اند.

شاکری با اشاره به اینکه اگر ابعاد مختلف او را به خوبی بشناسیم در کار تحقیقی و پژوهشی بسیار موثر است، گفت: در این دوره نیاز به شریعتی پژوهی برای ارایه دیدگاه ، نقد و داوری درباره او داریم. من خود البته با شریعتی متن، ارتباط خوبی دارم چرا که زمانی که سراغ آثارش می روم با پرسش‌هایی روبه رو می‌شوم و به خوبی می‌توانم تفکر او را درک کنم.

وی با اشاره به تأکید علی شریعتی درباره متن‌ها و عناوین آنها چون مجموعه اسلامیات، اجتماعیات، کویریات و ... گفت: این متن‌ها هریک محور خاصی داشتند و برخی نیز پرسش‌های مشترکی با یکدیگر داشتند. شریعتی در تاریخ به ناسازه‌ای به عنوان ثابت و متغیر می‌رسد وی معرفت خود را بر اساس این ناسازه استوار می‌کند. وی با تنفس در فضای مدرنیته درک کرده که انسان به عنوان یک متغیر باید توسط یک ثابت به رسمیت شناخته شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار