امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45902
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از کتاب «شمشیر و جغرافیا» اثر «محمدکاظم کاظمی» شاعر برجسته افغان با ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از کتاب «شمشیر و جغرافیا» اثر «محمدکاظم کاظمی» شاعر برجسته افغان با حضور برخی از شاعران و نویسندگان ایران و افغانستان، در محل «حوزه هنری خراسان رضوی» در مشهد رونمایی شد.
«محمد کاظم کاظمی»، در آغاز این مراسم در سخنان کوتاهی در مورد این کتاب توضیح داد و گفت که پس از مجموعه «... پیاده آمده بودم» این دومین کتاب مستقل شعر اوست.

این شاعر افغان در ادامه افزود که دوستداران شعرهایش با داشتن این 2 کتاب به همه شعرها دسترسی خواهند داشت.

در ادامه این مراسم «محمد باقر کلاهی اهری» شاعر صاحب‌نام خراسانی با ذکر خاطراتی از شاعر فقید افغان «خلیل‌الله خلیلی» به پیشینه روابط فرهنگی و ادبی 2 کشور ایران و افغانستان اشاره کرد و شعر و ادبیات را بهترین حلقه اتصال میان فرهنگیان 2 کشور دانست و تأکید کرد که باید این حلقه‌های اتصال را گرامی داشت. 

این شاعر برجسته کشورمان در ادامه، پیرامون ویژگی‌ها و سبک شعر محمدکاظم کاظمی و کتاب «شمشیر و جغرافیا» مطالبی را بیان کرد.

«رضا افضلی»، محقق و پژوهشگر ایرانی نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که در مورد اشعار محمدکاظم کاظمی و تأثیر شعر وی بر شعر شاعران جوان خراسان مطالبی را بیان کرد.

«سید ابوطالب مظفری»، شاعر و نویسنده افغان ضمن اشاره به سبک‌ها و مکتب‌های ادبی شعر فارسی، در مورد سبک شعر کاظمی نکاتی را مطرح کرد و استفاده از انواع سبک و روش‌ها در شعر را از ویژگی شعر وی عنوان کرد.  
پس از آن «عابس قدسی» مدیر انتشارات «سپیده‌باوران» به سابقه آشنایی‌اش با شعر محمدکاظم کاظمی و انگیزه خود برای انتشار این اثر پرداخت و از فعالیت‌های آینده این انتشارات در عرصه شعر خبر داد.

واپسین سخنران جلسه «سید جواد رفایی» رئیس حوزه هنری خراسان رضوی بود که ضمن اشاره به مشترکات زبانی 2 کشور ایران و افغانستان و اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد ضرورت فعالیت‌های ادبی در قلمرو زبان فارسی، از اقداماتی که حوزه هنری برای افغانستان مد نظر دارد سخن گفت و وعده داد که این فعالیت‌ها افزایش خواهد یافت.

در پایان این مراسم همچنین،«اسماعیل بختیاری»، «مرتضی آخرتی»، «رفعت حسینی» و «محمد نیک»، از شاعران کشورمان و «سیمین حسن زاده»، «صفیه بیات»، «سید حکیم بینش» و «مینا نصر» از شاعران افغانستان شعر خوانی کردند.  

«عابس قدسی» مدیر انتشارات سپیده باوران که کتاب شمشیر و جغرافیا به همت این انتشارات در مشهد منتشر شده است، در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هدف از انتشار آثار ادبی شاعران و نویسندگان افغانستان را پرداختن به همه گستره زبان فارسی ذکر کرد و گفت: از آرزوهای دیرینه ما بوده که بتوانیم با شاعران و فارسی‌زبانان افغانستان ارتباط برقرار کنیم و از توانمندی همه این عزیزان استفاده کنیم.

قدسی در ادامه اظهار امیدواری کرد که انتشار این سلسله آثار از شاعران افغانستان و تاجیکستان بتواند پاره‌های گسسته را دوباره به هم پیوند زند و شاعران و نویسندگان کشورهای فارسی‌زبان بیش از هر زمان دیگری با هم ارتباط داشته باشند.

مدیر انتشارات سپیده باوران، ضمن اشاره به استقبال گسترده‌ای که تا کنون از آثار «محمدکاظم کاظمی» توسط خوانندگان کشورمان صورت گرفته، در مورد نشر آثار این شاعر افغان نیز گفت: از افتخارات ما این است که توانستیم آثار «محمدکاظم کاظمی» را منتشر کنم و کتاب «شمشیر و جغرافیا» تاکنون کامل‌ترین کتابی بوده که این انتشارات در حوزه شعر منتشر کرده است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار