امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۹:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45906
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 43
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، یک هیئت سیاسی به سرپرستی مدیر اداره دولتی در امور دریای خزر وابسته به ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، یک هیئت سیاسی به سرپرستی مدیر اداره دولتی در امور دریای خزر وابسته به نهاد ریاست جمهوری ترکمنستان عصر روز گذشته (18 شهریورماه) وارد باکو پایتخت
 
رسانه‏‌های گروهی جمهوری آذربایجان گزارش دادند که شرکت در مذاکرات کارگروه در امور تعیین رژیم حقوقی دریای خزر در سطح معاونان وزرای خارجه و همچنین ملاقات و مذاکره با سایر مقامات دولت آذربایجان از مهمترین اهداف سفر «مراد آتاجان‏‌اف» مدیر اداره دولتی در امور دریای خزر ترکمنستان و هیئت همراه وی به باکو است.

در این رسانه‌ها به نقل از «خلف خلف‌‏اف» معاون زیر خارجه جمهوری آذربایجان یادآور شده که نشست کارگروه تعیین رژیم حقوقی دریای خزر قرار است در روزهای 12 و 13 سپتامبر سال جاری میلادی با محوریت بررسی ابعاد مختلف کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر برگزار شود.

کارگروه ویژه تعیین رژیم حقوقی دریای خزر در سطح معاونان وزاری خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر و یا در سطح نمایندگان ویژه سران کشورهای حاشیه در امور دریای خزر حدود 20 سال است که ادامه دارد و تا به حال بالغ بر 31 نشست در پایتخت‏ کشورهای ترکمنستان، روسیه، قزاقستان، آذربیجان و ایران و آخرین بار در دسامبر سال گذشته میلادی در عشق‏‌آباد برگزار شده‏ است.

«محمد مهدی آخوندزاده» نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور دریای خزر به عنوان نماینده و مذاکره‌کننده در اجلاس کارگروه ویژه تعیین رژیم حقوقی دریای خزر هستند.

از سوی دیگر، آخوندزاده چندی پیش در سفر به ترکمنستان و در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد با اشاره به نقش دریای خزر در روابط دیرینه بین کشورهای حاشیه این دریای و حساسیت افکار عمومی کشورمان به تحولات این حوزه، دریای خزر را دریای صلح و دوستی و عرصه همکاری‌های سازنده و بهره‌مندی کشورهای ساحلی آن با توجه به منافع متقابل نامید.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نگرش بلندمدت،‌ توجه به منافع همه طرف‌ها، پایبندی به مفاد معاهدات موجود، حفاظت از محیط زیست و منابع آبزیان دریای خزر،‌ پرهیز از اقدامات یکجانبه و رعایت اصل اتفاق‌آراء در تصمیمات مربوط به دریای خزر را به عنوان رمز تفاهم و همگرایی در این پهنه آبی را مورد تأکید قرار داد.

خزر که در نقشه‌های جهان به «کاسپین» (CASPIAN) معروف است، بزرگترین دریاچه جهان و سومین منبع ذخایر نفت و گاز دنیا می‌باشد که از شمال به روسیه از جنوب به ایران از غرب به آذربایجان و از شرق به ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود.

این دریا دارای 1204 کیلومتر طول و بین 220 تا 550 کیلومتر پهنا و 6500 کیلومتر محیط است که از این مقدار 657 کیلومتر سواحل ایران، 820 کیلومتر سواحل آذربایجان، 1476 کیلومتر سواحل روسیه، 1647 کیلومتر سواحل ترکمنستان و 1900 کیلومتر سواحل قزاقستان می‌باشد.

شیب این دریا به سمت ایران (از شمال به جنوب) است به طوری که عمق آن در شمال بین 10 تا 12 متر در وسط دریا 770 متر و در عمیق‌ترین نقطه جنوبی 1000 متر است.

در حال حاضر مسائل مربوط به امنیت و حفظ محیط زیست آشکارا بر ملاحظات اقتصادی و ژئوپلتیک برتری دارند و برخی از موضوعات پراهمیت همچون همکاری اقتصادی، تجاری، انرژی، حمل‌ونقل و غیره به ایجاد پیوندهای سیاسی نزدیکتر و بیشتر میان کشورهای ساحلی آن بستگی دارد.

به هر حال، مسائلی چون اکتشاف و استخراج انرژی و لطمه‌ای که از این راه به محیط زیست خزر وارد می‏‌شود، زمینه‏‌های گسترده‏‌ای را برای همکاری‏‌های منطقه‏‌ای با محوریت دریای خزر هموار می‏‌سازد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار