امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۸:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45915
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 88
یدالله صمدی کارگردان سریال «شوق پرواز» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس در مورد لزوم اسطوره‌سازی از طریق شخصیت‌های سینمایی برای کودکان و نوجوانا ...

یدالله صمدی کارگردان سریال «شوق پرواز» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس در مورد لزوم اسطوره‌سازی از طریق شخصیت‌های سینمایی برای کودکان و نوجوانا گفت:‌ اگر شوق پرواز موفق بود و طرفدار داشت، به این دلیل بود که در آن شعار وجود نداشت و من تمام سعی خودم را کردم که در این کار شعار وجود نداشته باشد چرا که همین موضوع برای کار بچه‌ها نیز صدق می‌کند و نباید در کاری که برای کودکان انجام دهیم شعارزدگی وجود داشته باشد.

وی افزود: ما امروز کودکان زیادی در کشورمان دارم که صبح‌ها برای رفتن به مدرسه تنبلی می‌کنند چرا که مدرسه حتما برای آنها جاذبه خاصی ندارد اما عکس این موضوع را می‌توانیم در کشورهای خارجی ببینیم و در این کشورها بچه‌ها با اشتیاق به مدرسه می‌روند چرا که مدرسه برایشان جاذبه دارد و دلیل این جاذبه نیز کارهایی است که برای بچه‌ها در مدرسه انجام می‌شود.

این کارگردان سینمای ایران در پاسخ به این سؤال که آیا سینمای ایران شخصیت‌هایی دارد که تصویر آنها بتواند بر روی لوازم‌التحریر و دفاتر مشق برای فرهنگ‌سازی نقش ببندد، گفت: اصولا برای سنین پائین باید از طریق شخصیت‌های فانتزی اسطوره‌سازی کرد و بچه‌ها را از طریق این شخصیت‌های اصیل ایرانی و اسلامی با فرهنگ غنی کشورمان آشنا کرد تا از این طریق ذهن آنها از همان دوران کودکی با فرهنگ کشورمان آشنا شود.

صمدی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال ما در سینمای کشورمان فیلمی به نام شهر موش‌ها داریم که قرار است قسمت دوم آن بازسازی شود و همه شخصیت‌های آن در بین بچه‌ها محبوب هستند بنابراین می‌توان چنین شخصیت‌هایی را به عنوان الگویی از کاراکترهای مناسب سینمایی بر روی کتاب‌ها، دفاتر و لوازم‌التحریر نقش بست و از این طریق کودکان ما با فرهنگ‌سازی از طریق سینما آشنا شوند.

وی ادامه داد: در حال حاضر اسطوره‌هایی که ما در سینمایمان داریم غالبا بزرگ مرد هستند تا کودک و نوجوان و بنابراین قهرمانان ما نیز در سینما عمدتا بزرگسال هستند که برآمده از سینمای کاملا رئال و جدی هستند بنابراین فکر نمی‌کنم بچه‌ها خیلی به این نوع اسطوره‌سازی علاقمند باشند و باید برای کودکانمان ابتدا اسطوره‌سازی کنیم و بعد تصاویر آنها را برای فرهنگ‌سازی بر روی لوازم‌التحریر و دفاتر مشق قرار دهیم.

کارگردان فیلم سینمایی «دو نفر و نصفی» تصریح کرد: در تاریخ ادبیات ایران فردی مانند صمد بهرنگی وجود دارد که در تک تک نوشته‌هایش می‌توان رد پایی از الگوهای مناسب نظیر کتاب «کچل کفترباز» پیدا کرد که قطعا برای بچه‌ها جذابیت دارد اما محدودیت‌هایی وجود دارد که نمی‌توان از آثار وی استفاده کرد.

کارگردان فیلم سینمایی «کلانتری غیرانتفاعی» در ادامه بیان داشت: مرحوم نادر ابراهیمی نیز از جمله افرادی بود که در تک تک نوشته‌هایش تصویرسازی مناسبی برای کودکان وجود داشت حتی سریال «سفرهای دور و دراز حامی و کامی در وطن» که من دو سال افتخار دستیاری او را داشتم، سرشار از نمادسازی برای کودکان است می‌تواند بر روی لوازم‌التحریر و دفاتر مشق نقش ببندد.

صمدی در خاتمه اصرار داشت: در این سریال از زبان دو شخصیت به نام حامی و کامی با فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف کشورمان آشنا می‌شویم و اگر واقعا دنبال کار فرهنگی و اسطوره‌سازی از طریق شخصیت‌های مناسب ادبیات سینما برای کودکان هستیم باید شخصیت‌های این گونه آثار را بر روی جلد کتاب‌ها ببریم و بگوییم این شخصیت از اقتباس اثر چه کسی بر روی جلد دفاتر یا لوازم‌التحریر نقش بسته است.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها