امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۲:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45920
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۴
تعداد بازدید: 140
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بهروز ایمانی، مدیر مرکز پژوهش کتابخانه با اعلام این خبر گفت: فهرست نسخه‌های خطّی فارسی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بهروز ایمانی، مدیر مرکز پژوهش کتابخانه با اعلام این خبر گفت: فهرست نسخه‌های خطّی فارسی کتابخانۀ فاتح (استانبول) که به اهتمام سیّدمحمّدتقی حسینی، تألیف و تدوین شده، در آستانۀ انتشار قرار گرفت.

وی افزود: این فهرست، شامل معرّفی نزدیک به پانصد دستنویس، اعم از آثار مستقل و مجموعه­‌هایی شامل رسایل مختلف است.

ایمانی گفت: کتابخانۀ فاتح، به لحاظ دارا بودن دستنویس‌های نفیس فارسی، یکی از کتابخانه­‌های مهم در ترکیه به شمار می­‌رود، و از جمله نفایس این کتابخانه، نسخۀ منحصر بفرد ترجمان البلاغۀ رادویانی است، که کهن­‌ترین اثر شناخته شده به فارسی در موضوع بلاغت، محسوب می­‌گردد.

مدیر مرکز پژوهش کتابخانه مجلس همچنین افزود: کتابخانۀ مجلس، در انتشار فهرست نسخه­‌های خطّی محفوظ در کتابخانه­‌های ترکیه، اقدامات قابل توجّه انجام داده، و نمونۀ آن، انتشار فهرست نسخه­‌های خطّی فارسی کتابخانه ایاصوفیا (تألیف سیّدمحمّدتقی حسینی)، فهرستوارۀ نسخه­‌های خطّی دانشکدۀ الهیات دانشگاه آنکارا، ترجمه و تلخیص حسین متّقی و فتح الله ذوقی (چاپ شده در اوراق عتیق، دفتر 1) و نسخه‌های خطّ مؤلّف در کتابخانه­‌های ترکیه، تألیف هلموت ریتر، ترجمۀ مرتضی هاشم­‌پور(چاپ شده در اوراق عتیق، دفتر 2) است.

ایمانی، در پایان اظهار داشت: در آیندۀ نزدیک، فهرست نسخه­‌های خطّی فارسی کتابخانۀ نورعثمانیه که سیّدمحمّدتقی حسینی تألیف کرده است، توسّط کتابخانۀ مجلس انتشار خواهد یافت. 
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار