امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۶:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45925
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 76
رئیس شورای چهارم تبریز امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز گفت: شورا صرفاً از اتاق‌های خالی موزه استفاده می‌کند و با موزه کاری ندارد. شهرام ...

رئیس شورای چهارم تبریز امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز گفت: شورا صرفاً از اتاق‌های خالی موزه استفاده می‌کند و با موزه کاری ندارد.

شهرام دبیری ادامه داد: مستقر شدن در این مکان نیز موقت بوده و به محض آماده شدن ساختمان شورا، اعضا از این مکان به ساختمان مورد نظر منتقل خواهند شد و تمام طبقات و ساختمان عمارت را در اختیار موزه و شهرداری قرار خواهد داد.

دبیری در پاسخ به این سئوال که موضوع ساختمان شماره 2 که در جلسه شورا مصوب شد به کجا رسید، خاطرنشان کرد: قطار شهری تبریز از دادن آن به شورا خودداری کرد و ما نیز مکان مناسبی برای استقرار اعضای شورا پیدا نکردیم.
 
رئیس شورای چهارم تبریز در مورد عدم دوراندیشی در این مورد با توجه به مشخص بودن افزایش تعداد اعضای شورای چهارم از مدت‌ها قبل گفت: در دور سوم به شهردار سابق تبریز این موضوع گفته شده بود و از ایشان خواسته شده بود برای مکان‌یابی مناسب برای شورای چهارم اقدامی انجام دهند که این امکان فراهم نشد.

این عضو شورای تبریز خاطرنشان کرد: استقرار شورا در ساختمان عمارت 100 درصد شده و امکان تغییر مکان وجود ندارد.

وی از رسانه‌ها خواست تا در این زمینه بزرگنمایی نکرده و برای همکاری متقابل بین شورا و رسانه‌ها تلاش کنند.

دبیری اضافه کرد: شورا در موقعیت کنونی نیاز به آرامش دارد.

سعید حاجی‌زاده، سخنگوی شورای شهر تبریز نیز در این رابطه با اشاره به سخنان قبلی که موضوع مقاوم‌سازی، بهسازی، زیباسازی و تقویت موزه مطرح است؛ نه استقرار اعضا در ساختمان عمارت، اذعان داشت: با توجه به اینکه قطار شهری صرفاً تا عید با در اختیار داشتن ساختمان شماره 2 موافقت کرده بود، برای جلوگیری از جابه‌جایی مجدد دوباره تصمیم بر استقرار اعضا در ساختمان موزه و عمارت شهرداری گرفته شد.

حاجی‌زاده برخلاف دبیری ابراز امیدواری کرد که امروز در جلسه فوق‌العاده این تصمیم دوباره مورد کنکاش قرار گیرد.

پیش از این سخنگوی شورای اسلامی شهر تبریز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز گفته بود: ساختمان معاونت اداری مالی سابق شهرداری برای استقرار تمام اعضای شورای چهارم انتخاب شد.

حاجی‌زاده اظهار کرد: امروز از مجموعه مکان‌هایی که برای ساختمان شورا به سرپرست شهردار ارائه شده بود ساختمان قدیم اداری مالی در خیابان ارتش به عنوان محل استقرار دفاتر تمام 21 نفر اعضای شورای چهارم کلان شهر تبریز انتخاب شد.

وی افزود: این محل در حال تجهیز است و طی دو یا سه روز آینده به اعضای شورای چهارم تحویل داده می‌شود.

براساس این گزارش، همزمان با آغاز چهارمین شورای اسلامی شهر تبریز بخشی از دومین موزه جهان در تبریز تخلیه شده تا اعضای شورای شهر تبریز به عنوان دفاتر از آن استفاده کنند.

واقعیت جالبی است که شورا برای حضور در ساختمان عمارت چنین پروسه‌ای را طی کند؛ تصویب استقرار در موزه، سپس تصویب دوباره برای استقرار در ساختمان شماره 2 و اکنون دوباره و بدون مصوبه تصمیم برای استقرار در موزه.

به واقع در کلانشهر تبریز و در مجموعه شهرداری ساختمانی برای استقرار این شورای منتخب پیدا نمی‌شد؟! چرا شهردار وقت برای استقرار شورا مکان مناسبی رادر نظر نگرفت و خیلی چراها که در ذهن تداعی می‌شود و این سئوالات در مقابل جواب اعضای شورا که مدام با کلمات زیبا برای توجیه این قضیه هستند که جابه‌جایی موزه مطرح نیست؛ بلکه بهسازی، مقاوم‌سازی ساختمان مطرح است؛ مشخص نیست چگونه اعضای شورا در ساختمانی که به قول خودشان نیاز به مقاوم‌سازی دارد، مستقر می‌شوند.

امروزه یکی از محل‌های پر رفت و آمد گردشگران داخلی و خارجی شهر تبریز موزه بزرگ شهرداری تبریز واقع در میدان ساعت است. این موزه دارای بخش‌های مختلفی است که به عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های‌ گردشگری شهر تبریز در چند سال اخیر توسط شهرداری تبریز تجهیز و ایجاد شده است.


ساختمان موزه شهر و شهرداری تبریز

عمارت شهرداری تبریز شاهکار معماری منحصربه‌فردی در میان بناهای نئوکلاسیک جهان است. گهواره این سازه سمبلیک ظهور اولین شهرداری ایران، در سال 1286 شمسی در شهر تبریز است که پس از گذشت یک قرن در سال 1386 شمسی - مصادف با یکصدومین سال تأسیس اولین انجمن ایالتی و ولایتی و اولین شهرداری کشور در تبریز - با خلاقیت و تدبیر سنجیده شهردار کلانشهر تبریز مهندس علیرضا نوین و با همّت صـادقانه مدیر موزه‌های شهرداری تبریز اســـتاد رسول جدیدالاسلام و مساعدت شورای اسلامی شهر به موزه‌ای با عنوان بی‌سابقه «موزه شهر»، در کشور و همچنین با عنوانی نادر در جهان (‌دومین موزه شهر بعد از موزه شانگ‌های چین‌) تبدیل شد. این عمارت ‌که به لـحاظ معماریِ با اصالت هنری‌، مهم‌ترین، مستحکم‌ترین و زیباترین ساختمان دولتی کشور محسوب می‌شود، بین سال‌های 1314 و 1318 شمسی در سـایتی به مساحت 9600 مترمربع و با زیر‌بنایی در حدود 6500 مترمربع در زمان شـهردار وقت حاج ارفع المُلْک جلیلی با کاردانی و دلسوزی مادی و معنوی وی و طراحی و نظارت مهندسین آلمانی با همکاری اُوهانجانیان (مهندس ارمنی شهرداری‌ وقت) و به واسطه صنعتگرانی ماهر، چون معمار محلی حاج محمّد و سنگ‌تراشان هنرمند شهر تبریز احداث شد. این عمارت با الگوبرداری از فرم «عقابِ در حال پرواز» به صورت ساختمانی سه طبقه با برجی حدود 40/30 متر ارتفاع، که اولین ساعت عمومی شهر در آن نصب شده، بنا شــده است. ساختمان صرف نظر از مصالحی چون بتن، آجر و آهن تمام سنگی است و در منتهی‌الیه تناسبات و زیبایی سبک معماری «نئوکلاسیک»، با ویژگی معماری کشور آلمان است.

موزه شامل تالارهای زیر است، شواهد موجود در تالارهای مختلف این موزه مُبین وسعت و اصالتِ ژرفِ فرهنگی و اجتماعیِ پیشروِ تبریز در دوران معاصر است.


تالار اسناد، عکس‌ها و اشیاء قدیمی

این تالار عکس‌هایی از تاریخ معاصر تبریز را در خود جای داده است و شامل 78 سند تاریخی است؛ ظروف و وسایل شهرداری‌ وقت در سال‌های معطوف به سال 1320، هدایای مردم، آپارات‌های قدیمی، اموال شهرداری و گاوصندوق مخصوص زمان قاسم‌خان والی، شهردار تبریز در سال 1286 به نمایش گذاشته شده است.

تالار آتش‌نشانی

‌آتش‌نشانی تبریز که اولین آتش‌نشانی کشور محسوب می‌شود، ابزارآلات قدیمی مورد استفاده در بیش از 100 سال پیش همچون تلمبه و پمپ قدیمی که در نوع خود کم‌نظیر هستند در تالار آتش‌نشانی به نمایش گذاشته شده است.

تالار دکتر رفیعیان

‌زنده یاد دکتر رفیعیان تالاری از این مــوزه را به خود اختصاص داده است؛ کسی که زندگی سیاسی، اجتماعی و علمی مؤثر و قابل تأملی در میان عام و خاص داشته است.

تالار شهردار

تالار شهردار و شواهد و اسناد گردآوری در آن، مبیّن خدمات و افتخارات شهرداران تاریخ معاصر تبریز است. افتخارات کلانی که نمودار شخصیت فردی خاصّ شهرداران این شهر پویا است.

تالار دفاع مقدس

در این تالار عکس‌ها و اسنادی از مقاومت و پایداری مردم ایران خاصّه مردم آذربایجان و تبریز در جنگ تحمیلی 8 ساله به نمایش گذاشته شده است که مربوط به مردان زنده نام و شهدای شجاع و با ایمان منطقه، بخصوص سرداران بزرگی چون مهدی باکری است.

تالار دوربین‌های قدیمی

شامل وسایل و دوربین‌های عکاسی از 150 سال پیش تا مرز نسل دوربین‌های دیجیتال که توسط استاد محمدعلی جدیدالاسلام عکاس هنرمند تبریزی گردآوری شده و در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

تالار هنرهای معاصر

در امتداد نمایشگاه موقت، تالار هنرهای معاصر مکانی است برای به نمایش گذاشتن آثار هنرمندان برجسته تبریز.

تالار خوشنویسی

شامل آثار خوشنویسی استاد حاج حسن هریسی است. وی بیش از چهل بار قرآن مجید را با دست خط زیبای خود تحریر نموده است. در این تالار آثار مختلف دیگری نیز از خوشنویسان برجسته معاصر تبریز موجود است.
 
تالار حکمت و تالار شهدای محراب

تالار حکمت شامل عکس و آثار سه علامه تبریزی، علامه محمدتقی ‌جعفری، علامه محمدحسین طباطبایی و علامه شیخ عبدالحسین امینی است که از علماء و مفاخر علمی جهان تشیع به ‌شمار می‌روند و تالار شهدای محراب که شامل عکس و آثار شهدای محراب شهید قاضی طباطبایی و شهید مدنی است...

تالار چاپ و نشر

اولین چاپخانه ایران با حروف‌ سربی فارسی و عربی توسط میرزا زین‌العابدین تبریزی در تبریز دایر شد. اولین کتاب منتشر شده توسط این چاپخانه رساله جهادیه میرزاعیسی خان قائم مقام بود. قدیمی‌ترین ابزار و دستگاه‌های چاپ و نشر در تالار چاپ و نشر این موزه به نمایش گذاشته شده است.

تالار خدمت

تالار خدمت به مثابه آئینه خدمات شهرداری است این آئینه منعکس کننده و معرفِ کیفیت و کمیت روابط و عملکرد شهرداری شهر نسبت به قلمرو فعالیتش است و در واقع نوعی گفت‌وگو با شهروندان است.

تالار فرش

در این تالار بزرگترین فرش ایران - در سال 1320 شمسی- که حدود 111 مترمربع است و با رنگ گیاهی خاصی بافته شده ‌و در کف ِتالار فرش روی تخته‌بندی گسترده، آرمیده است. تعدادی فرش‌های نفیس دیگر در تالار موجود است که قدمت آن‌ها نیز به سال 1320 شمسی برمی‌گردد و مصادف با زمانی که عمارت شهرداری کاملاً آماده بهره‌برداری بود به سفارش بانی بنای عمارت شهرداری حاج ارفع‌الملک جلیلی جهت استفاده تشریفاتی در برخی از تالارهای همین عمارت در کارگاه حاج ابوالقاسم جوان در تبریز بافته شده‌اند. از ویژگی بارز این فرش‌ها طرح کلی آن‌هاست که فارغ از نوع طرح‌ و نقشه، منعکس کننده کیفیت و سرگذشت پر تلاطم اما افتخارآمیز تبریز معاصر است، با آن حاشیه‌های خروشان منحصربه‌فردی که تا متن فرش‌ها کشیده شده‌اند و «توده‌ ترنج‌های بزرگ» را که ویژه فرش‌های تبریز است احاطه کرده‌اند.

در میان این دشت زیبای فرش، تابلو فرش نفیس و منحصربه‌فرد مفاخر و تاریخ آذربایجان که بزرگترین تابلو فرش ایستاده جهان است به نمایش گذاشته شده است. این تابلو فرش به سفارش شهردار تبریز مهندس علیرضا نوین بافته شده است.

نمایشگاه موزه

بزرگ‌ترین تالار ورودی ساختمان برای برگزاری نمایشگاه‌های مختلف آثار هنرمندان و مجموعه‌داران شهر فراهم شده است.
انتهای پیام/60001/ذ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها