امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۰:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 45937
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۰
تعداد بازدید: 58
امیر موسوی کارشناس مسائل راهبردی و مدیر مرکز مطالعات راهبردی و روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

امیر موسوی کارشناس مسائل راهبردی و مدیر مرکز مطالعات راهبردی و روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در خصوص طرح روسیه درباره نظارت بین‌المللی بر سلاح‌های شیمیایی سوریه گفت: پیش بینی می‌شد که یک طرح سیاسی جدید از سوی دمشق زمینه سازی شود که البته در روسیه اعلام شد. این طرح با سفر مقامات کشورمان نظیر سفر آقای بروجردی شکل موثری به خود گرفت و تماس‌های گرفته شده بین تهران، دمشق و مسکو در این خصوص بسیار سنگین بود.

طرح روسیه در دمشق و تهران پخته و آماده شد

وی افزود: اگر این طرح از سوی ایران یا سوریه اعلام می‌شد با اقبال چندانی روبرو نمی‌شد، اما پیشنهاد و ایده در تهران و دمشق آماده و پخته و توسط روسیه اعلام شد.

مدیر مرکز مطالعات راهبردی و روابط بین‌الملل با اشاره به بحث و بررسی یک هفته‌ای روی این طرح در تهران، دمشق و مسکو گفت: روسها روی این قضیه مانور خوبی دادند که نشان می‌‌دهد قدرت مخالف استکبار جهانی در منطقه و اردوی شرق و در مقابل غرب ابتکار عمل را در دست گرفته و کشورهای عرب مرتجع کاملاً منفعل و منزوی شده‌اند.

موسوی ادامه داد: پیشنهادی که روسیه اعلام کرده و مورد استقبال رسمی سوریه قرار گرفت، اوباما و کاخ سفید را منفعل کرد چرا که یک ضربه بزرگ سیاسی در کنگره به اوباما وارد شد. حتی آنهایی که مردد بودند به پیشنهاد جنگ اوباما رای مخالف خواهند داد و شاید پایگاهشان در کنگره گسترش یافته و تعدادشان بیشتر شود.

وی با بیان اینکه خود اوباما هم این طرح را تائید کرده و کری هم پس از دیدار با همتای انگلیسی خود اعلام کرد که اگر این طرح به طور جدی اجرا شود قابل توجه است، یاد آور شد: البته ضرب الاجل یک هفته‌ای داده‌اند که عملی نیست، اما پیشنهادی بود که همه برنامه‌های آمریکا، عربستان سعودی، ترکیه و رژیم صهیونیستی را بر هم ریخت و نقشه‌های آنها را نقش بر آب کرد. 

 

طرح سیاسی بشار اسد در آینده‌ای نزدیک غافلگیر کننده خواهد بود

 

این کارشناس مسائل راهبردی با اشاره به احتمال ارائه پیشنهاد قوی‌تر و کامل‌تری در این خصوص از سوی بشار اسد، اظهار داشت: این طرح تحولات آینده سیاسی سوریه را نیز در بر می‌گیرد که کاملاً غربی‌ها را خلع سلاح کرده و کشورهایی که آمریکا را تحریک به حمله کردند، از جمله عربستان، ترکیه و رژیم صهیونیستی را دچار یک شوک بزرگ خواهد کرد.

موسوی با بیان اینکه اگر این جنگ انجام نشود و آمریکا رسماً عقب نشینی کند و شرایط سیاسی سوریه بازسازی شود، به دلیل پشتیبانی سرسختانه جمهوری اسلامی ایران، گروههای مقاومت و همچنین روسیه خواهد بود، یادآور شد: تصور می‌کنم تحولات ویژه‌ای در کشورهای عربی و خلیج فارس رخ خواهد داد و بعید نمی‌دانم که تجربه قطر در مورد سعودی تکرار شود و شرایط جدیدی در عربستان ایجاد شود.

وی با ذکر این نکته که سعود الفیصل و بندر بن سلطان برای جنگ همه تلاش خود را کرده و آبروی خود را روی آن گذاشته‌اند، یادآور شد: اگر جنگ رخ ندهد، تحولات عظیمی در منطقه به سود مقاومت رقم خواهد خورد و خط فکری سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران در منطقه مستحکم‌تر شده و ظهور بیشتری خواهد یافت و رژیم صهیونیستی و ارتجاع عرب کاملاً متزلزل خواهد شد.

ضربه‌ای که اوباما در گروه 20 خورد بی سابقه بود

مدیر مرکز مطالعات راهبردی و روابط بین‌الملل تصمیم‌گیری اوباما در شرایط فعلی را بسیار سخت دانست و افزود: شرایط بسیار سخت است و فشارها گسترش یافته، اما اوباما متوجه شده که تصمیماتش نه پایگاهی در بین مردم آمریکا، نه کنگره و نه جامعه‌ بین‌المللی ندارد. ضربه‌ای که اوباما در اجلاس گروه 20 متحمل شد بی سابقه بوده و سابقه نداشته که آمریکا در طول تاریخ خود به این اندازه منزوی شده باشد.

 

باید منتظر شیطنت جدید بندر بن سلطان درباره سوریه بود

 

موسوی به شیطنت‌های بندر بن سلطان طی روزهای آینده علیه سوریه که شکل جدیدی خواهد گرفت، اشاره کرد و گفت: شاید بندر جنایت جدیدی را در سوریه انجام دهد که شرایط این کشور را بر هم زند و این شرایط جدید که به سود سوریه پیش آمده را تغییر دهد. استفاده دوباره از سلاح شیمیایی، انفجار در سفارتخانه مهمی در منطقه، ترور بزرگی درباره منافع غربی‌ها به نام سوریه و جنایاتی از این دست را که قبلاً شاهد بوده‌ایم شاید تکرار شود. شاید حتی جنایت بزرگی در لبنان، عراق، اردن یا ترکیه انجام گیرد، تا این شرایط دوباره بر هم بریزد. این تحول جدید کاملاً به ضرر بندر بن سلطان، سعود الفیصل و نتانیاهو است.

وی یاد آور شد: این افراد به علاوه لابی صهیونیستی در آمریکا تلاش کردند تا اوباما را به سمت جنگ سوریه بکشانند و همانطور که جمهوری خواهان در خصوص افغانستان و عراق به نام شدند، دموکراتها نیز درباره سوریه بد نام شوند. 

 

پیشنهاد روسیه در اجلاس 20 به اطلاع آمریکا رسیده بود

 

مدیر مرکز مطالعات راهبردی و روابط بین‌الملل با اشاره به پیشنهاد پخته روسیه که باعث شوکه شدن و تعجب گروه‌های مختلف شده است، اظهار داشت: فکر می‌کنم این یک طناب نجات برای اوباما نیز باشد. بعید نمی‌دانم که اوباما هماهنگی‌هایی را در مسکو انجام داده باشد و در دیدار 20 دقیقه‌ای اوباما و پوتین در اجلاس 20 این بحث‌ها رد و بدل شده است. اگر چه کرملین منکر این موضوع شده است، اما تصور می‌کنم که پوتین به اوباما پیشنهادی داده که می‌تواند وی را از این باتلاق خارج کند.

موسوی با ذکر این نکته که مجلسین آمریکا در سطح پایینی طرفدار طرح اوباما هستند که به نصف هم نمی‌رسد و نشان می‌دهد اوباما شرایط خوبی نداشته و به دنبال فرشته‌های نجاتی است تا وی را از این باتلاق خارج کنند، یاد آور شد: این طرح اگر با موفقیت پیش برود نشان می‌دهد که جبهه مقاومت هر چه مستحکمتر و واضح‌تر موضع گیری کند، جواب می‌دهد. طی روزهای گذشته همه اعضای جبهه چه در سطح دولتها و چه در سطح جنبش‌ها مانند حزب الله بسیار مستحکم موضع گرفتند. فرماندهان نظامی، مسئولان سیاسی و مقام معظم رهبری مستحکم ایستاده و به آمریکا هشدار دادند که مراقب این جسارت و عواقب آن باشد. 

 

پیام سفر هیئت ایرانی به سوریه برای آمریکا

 

این کارشناس مسائل راهبردی رفتن هیئت پارلمانی ایران به دمشق را حاوی پیام صریحی برای آمریکایی‌ها خواند که ج‌ا هیچ هراسی ندارد و در کنار ملت سوریه باقی خواهد ماند و مستحکم و با اقتدار از مواضع استکبار ستیزی سوریه دفاع خواهد کرد.

 

حضور رژیم صهیونیستی در نزدیکی سوریه از برگه‌های برنده مقاومت است

 

موسوی با اشاره به مواضع حزب الله و گروه‌های فلسطینی مختلف در سایر نقاط دنیا که بسیار قوی وارد میدان شدند، گفت: همین موضوع باعث شد که محاسبات به طور کامل به هم بریزد و آمریکا به هر بهانه‌ای این بحث را عقب اندازد. وی به بهانه رسیدگی به این موضوع و مشاوره با شخصیت‌ها، توپ را به کنگره و مجلس نمایندگان انداخت تا آنها بتوانند تاخیری انداخته و زمانی برای یافتن یک راه حل سیاسی داشته باشند تا بهانه‌ای برای عقب نشینی دولتمردان آمریکایی باشد. همان کاری که انگلیس و فرانسه انجام دادند و موضوع را به پارلمان‌های خود و آمریکا واگذار کردند تا آبرومندانه از آن خارج شوند.

وی با اشاره به اینکه هیچ یک از طرفین جبهه جنگ علیه سوریه غیر متحد، کاملاً متزلزل و از نتایج جنگ علیه سوریه مطمئن نیستند، اظهار داشت: یکی از برگه‌های برنده سوریه و جبهه مقاومت حضور رژیم صهیونیستی در منطقه و نزدیکی به مرزهای سوریه است. تجربه نشان داده که گنبد آهنین جوابگو نیست قدرت موشکی سوریه و دوستانش بسیار قوی و همه جانبه است و می‌تواند این رژیم پوک از هم بپاشاند و از بین ببرد.

مدیر مرکز مطالعات راهبردی و روابط بین‌الملل علت تردید غربی‌ها در خصوص سوریه را با همه فشارهای اتحادیه عرب در همین موارد دانست و افزود: در گذشته غرب به محض اینکه اتحادیه عرب چراغ سبز نشان داد به عراق و لیبی حمله کرد، اما در خصوص سوریه پس از بیش از 2 سال خواهش‌های مکرر اتحادیه عرب، غرب هنوز مردد است چرا که موضوع امنیت رژیم صهیونیستی مطرح است و آنها می‌دانند که جبهه مقاومت و ممانعت منطقه شوخی نداشته و این قدرت را دارند که رژیم صهیونیستی را نابود کنند و بهترین برگ برنده جبهه مقاومت نزدیکی رژیم اسرائیل است.

موسوی ادامه داد: عربستان اعلام کرد که هزینه جنگ را خواهد پرداخت، حتی به اعضای کنگره و سیاستمداران آمریکایی رشوه دادند و تلاش داشتند در مورد روسیه نیز چنین کنند، اما راه به جایی نبرده‌اند.

 

پیشنهاد بندر بن سلطان به آمریکا برای به رسمیت شناختن رژیم اسرائیل در ازای حمله به سوریه

 

وی با اشاره به صدور ده‌ها بیانیه از سوی اتحادیه عرب و سفرهای فراوان مقامات سعودی به پایتخت‌های مختلف اروپایی و اصرار فراوان آنها یادآور شد: این تلاش‌ها اثرگذار نبوده است. حتی پیشنهاد بندربن سلطان در مورد رژیم صهیونیستی مبنی بر برسمیت شناختن این رژیم نزد اتحادیه عرب پس از سرنگونی بشار اسد که پیشنهاد بسیار مهمی برای این رژیم و آمریکا بود، باز هم آمریکا را از تردید خارج نکرد. زیرا ثابت شده که جبهه‌ها مقاومت و نظام جمهوری اسلامی در این قضایا شوخی نداشته و تجربه نشان داد که حرف خود را عملی می‌کند.

این کارشناس مسائل راهبردی با اشاره به همکاری غرب با کشورهای ارتجاع منطقه خاطرنشان کرد: با این وجود گوش و چشم غرب به تهران است و تهران اگر کمی در موضع‌گیری تزلزل داشت کار سوریه تمام شده بود. اما استحکام در موضع‌گیری، نتایج انتخابات، قدرت بازدارندگی و دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی باعث شد که رژیم صهیونیستی و حتی آمریکا چندان دست بازی در خصوص طرح‌های منطقه‌ای خود نداشته باشند.

موسوی با بیان اینکه اگر جمهوری اسلامی تلاش‌های دیپلماتیک خود را بیشتر کند و هماهنگی گروه‌های مختلف ایجاد شود تصور می‌کنم مسائل بهتر پیش برود و نقشه‌های غرب و رژیم اسرائیل نقش بر آب شود، افزود: روزهای آینده برای نیروهای مقاومت و ممانعت در دنیا روزهای خوبی خواهد بود.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها