امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46032
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 142
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، مراسم گرامیداشت بیست‌ودومین سالروز استقلال تاجیکستان در محل هتل ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، مراسم گرامیداشت بیست‌ودومین سالروز استقلال تاجیکستان در محل هتل «پرزیدنت» عشق‌آباد با حضور «عبدالرحیم عاشور» سفیر تاجیکستان در عشق‏‌آباد و معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگی و رسانه‏‌ها و نیز سفرا و دیپلمات‏‌های خارجی مقیم عشق‏‌آباد برگزار شد.

سفیر تاجیکستان در عشق‌آباد در این مراسم که با نواختن سرود ملی تاجیکستان و ترکمنستان آغاز شد طی سخنانی با اشاره به اهمیت و دستاوردهای استقلال کشور متبوعش تأکید کرد که استقلال تاجیکستان را 147 کشور دنیا به رسمیت شناخته و با 122 کشور از آنها روابط دیپلماتیک برقرار شده‏ است.
سفیر تاجیکستان در این مراسم که در آن تاجیک‌های مقیم ترکمنستان نیز حضور داشتند، افزود: روابط تاجیکستان و ترکمنستان که 21 سال پیش آغاز شده از بدو شروع آنها براساس اصول روابط دوستی، حسن همجواری، احترام و سود متقابل استوار بوده‌اند.

وی گفت: همکاری‏‌های بین دوشنبه و عشق‏‌آباد هم‏‌اکنون در عرصه‌های مختلف به‌ویژه سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و... در حال رشد است.
سفیر تاجیکستان با اشاره به وجود ظرفیت‌های زیادی برای توسعه و گسترش هر چه بیشتر مراودات میان 2 کشور دوست و برادر تأکید کرد: دیدگاه‏‌های دوشنبه و عشق‏‌آباد در واقع در کلیه مسائل بین‏‌المللی، منطقه‏‌ای و جهانی مورد علاقه 2 طرف، یکسان و یا به هم نزدیک هستند.

وی تأکید کرد: روابط دوستانه میان رؤسای جمهور تاجیکستان و ترکمنستان عامل مهمی در توسعه و گسترش مناسبات اطمینان بخش دوجانبه می‌باشد و حضور مشترک سران 2 کشور در برنامه‏‌های مختلف دوجانبه، منطقه‏‌ای و بین‏‌المللی استدلال بر روابط صمیمانه میان دولت 2 کشور می‏‌باشد که می‏‌توان به حضور سران کشورهای تاجیکستان و منطقه در جشن جهانی نوروز در عشق‏‌آباد در سال جاری میلادی، سفر رسمی «امام‏علی رحمان» به عشق‏‌آباد، حضور در مراسم کلنگ‌زنی خط آهن ترکمنستان- افغانستان- تاجیکستان و... اشاره کرد.
عاشور افزود: بین تاجیکستان و ترکمنستان بیش از 60 سند مهم در راستای همکاری‏‌های دوجانبه و منطقه‌ای امضا شده‏ که قرارداد دوستی و همکاری میان تاجیکستان و ترکمنستان در صدر آنها قرار می‏‌گیرد.

«بیاگل نورمرادوا» معاون رئیس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگی و رسانه‏‌ها نیز در سخنانی ضمن تبریک صمیمانه از سوی دولت و ملت ترکمنستان به مناسبت سالروز استقلال تاجیکستان گفت: ترکمنستان هم‏‌اکنون مناسبت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود با تاجیکستان را گسترش داده و این کشور را به عنوان کشور دوست و برادر خود می‏‌داند.
وی به عنوان یک مقام عالی‌رتبه دولت ترکمنستان با اشاره به اینکه تاجیکستان شریک مطمئن عشق‏‌آباد است، تأکید کرد: دولت‌های ترکمنستان و تاجیکستان با توجه به پیشینه تاریخی و اشتراکات فرهنگی خود در حال حاضر قصد دارند مناسبات همه جانبه خود را در سطح تعاملات دوجانبه و هم در عرصه بین‏‌المللی گسترش دهند که روابط صمیمانه و دوستانه سران 2 کشور به این روند مساعدت می‏‌کند.انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها