امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۶:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4604
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۷
تعداد بازدید: 69
ابوالفضل صومعلو در بخش نخست گفت و گوی خود با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفته بود:مردم برای خرید مسکن عجله ...

ابوالفضل صومعلو در بخش نخست گفت و گوی خود با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفته بود:مردم برای خرید مسکن عجله نکنند، چرا که امسال اوج عرضه مسکن است و فرضیه شوک قیمت مسکن در سال ۹۲ متصور نیست.

وی تاکید کرده بود که قیمت مسکن نسبت به سایر کالاها کمتر گران شده است و هرچقدر هم که مردم برای خرید مسکن عطش داشته باشند، با توجه به وفور عرضه و تولید مسکن، بازار مسکن قابل کنترل است.

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در بخش دوم گفت و گو نیز تاکید دارد که برخلاف یک عده بنده معتقد هستم که وقتی قیمت ها اعلام می‌شود دارای مزیت‌های زیادی است و حداقل درصدی از خانوارها این قیمت‌ها را رعایت می‌کنند.

وی ادامه داد:مزیت طرح برخورد تعزیرات اجاره بها این است که قدت چانه‌زنی را به مستأجران می‌دهد و تفاوت قیمت های اعلام شده را با قیمت های اجرا شده در بازار تا ۵ درصد می رساند. 

وی گفت:اگر در بررسی اجاره بها به میانگین نزدیک 20 درصد رسیدیم احتمالا در عدد سال گذشته یک تجدید نظرهایی خواهد شد.
 
بخش دوم گفت و گوی خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با ابوالفضل صومعلو معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی را با هم می خوانیم:   
 
*طرح تعزیرات اجاره بها امسال اجرا می شود
 
فارس: برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی برای اجاره بهای مسکن قبل از آغاز فصل تابستان چیست؟آیا طرح برخورد تعزیرات اجاره بها امسال نیز اجرا می‌شود همانطور که می دانید سال گذشته نرخ ۱۴ تا 15 درصد برای افزایش مجاز اجاره بها تعیین شده بود.

صومعلو: باید حتما اعلام شود و برخلاف یک عده بنده معتقد هستم که وقتی قیمت اعلام می‌شود دارای مزیت‌های زیادی است و حداقل درصدی از خانوارها این قیمت‌ها را رعایت می‌کنند.

در سال گذشته نرخ تعزیرات اجاره مسکن 14 تا 15 درصد اعلام شد شاید میانگین آن در بازار 5 درصد بالاتر بوده باشد. آماری که رئیس اتحادیه املاک داده بود متوجه شدیم که میانگین اجاره بها 20 تا 21 درصد رشد داشت. به عنوان مثال افرادی بودند که چون همدیگر را می‌شناختند اعلام می‌کردند که زیر قیمت بازار، مسکن خود را اجاره بدهند. ما تمام پارامترها را در نظر می‌گیریم تفاوت عدد ما با میانگین عددی که رئیس اتحادیه املاک داده بود 5 درصد تا 6 درصد بود حتی برای 5 درصد به صورت خاص به بنده اعتراض کردند که شما باید نرخ اجاره بها را 10 درصد اعلام می‌کردید.معمولا وقتی آماری از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود بیدا یک یا دو درصد پایین‌تر از نرخ بانک مرکزی اعلام کنید چرا که برخی از افراد بحث اجاره‌بها را رعایت می‌کنند و افزایش را اعلام نمی‌کنند.

*اعطای قدرت چانه‌زنی به مستأجران  
 
فارس:جمع بندی شما از اجرای طرح در سال گذشته چه بود؟

صومعلو:مزیت اجرای طرح برخورد تعزیرات اجاره بها این بود که قدرت چانه‌زنی را به مستأجران می‌دهد. وقتی دولت نرخ اجاره بها را 15 درصد اعلام می‌کند برخی صاحبخانه‌ها و مالکان که رقم بالایی را در نظر می‌گرفتند در نهایت 18 تا 20 درصد اجاره بها را اعلام و در نظر می‌گیرند.

*آیا نرخ اجاره بهای سال گذشته در سال جاری افزایش می‌یابد؟
 
فارس: آیا این عدد 14 تا 15 درصد نرخ اجاره بهای سال گذشته در سال جاری افزایش می‌یابد.

صومعلو: در سال جاری با بررسی سامانه و مبایعه نامه های سال گذشته متوجه خواهیم شد که میانگین اجاره بهای ثبت شده در سال گذشته چه میزان است اگر به میانگین نزدیک 20 درصد رسیدیم احتمالا در عدد سال گذشته یک تجدید نظرهایی خواهد شد.

*برای تعیین نرخ اجاره بها جلسه چهارگانه برگزار می کنیم
 
فارس: برای تعیین نرخ اجاره بها آیا امسال هم همانند سال گذشته با روسای اتحادیه املاک و تعزیرات جلسه خواهید گذاشت.

صومعلو: مجددا با رئیس سازمان تعزیرات ، سازمان حمایت از مصرف کننده و اتحادیه املاک برای تعیین نرخ اجاره بها جلسه خواهیم داشت.
 
فارس:آیا مطمئن هستید که این طرح از استقبال عمومی برخوردار بوده؟

صومعلو: معمولا مستاجران به این طرح اعتراضی نداشته‌اند.

*طرح برخورد تعزیرات اجاره بهای مسکن قطعا باید اجرا شود 
 
فارس: اجرای این طرح تعزیرات اجاره بها در سال جاری قطعی است؟

صومعلو: قطعا باید اجرا شود چون که برخلاف نظر برخی از کارشناسان اقتصادی که می‌گویند طرح تعزیرات اجاره بها چندان مفید نبوده این گونه نیست. دولت موظف است در برخی از موارد برای حمایت از مصرف‌کننده‌ها موضعگیری ‌کند. زمانی که بازار، بازار 100 درصد آرامی است اگر وضعیت بازار آرامش باشد دولت نباید دخالت کند و عرضه و تقاضا باید آنرا تعیین کند. اما وقتی که مشکلات سیاسی ناشی از تحریم و یا سایر عوامل را داشته باشیم و سایر مشکلات وجود داشته باشد این جا نیاز است که دولت باید برای حمایت از مردم وارد شود.

جمع‌بندی ما این است که این طرح در سال گذشته نیز به نفع مردم بوده است.

*یک میلیون و 71 هزار و 572 واحد مسکونی در سال 92 در برنامه افتتاح
 
فارس:آخرین وضعیت مسکن مهر را تشریح کنید و بگویید که از زمان آغاز پروژه مسکن مهر چه میزان مسکن مهر به بهره‌برداری رسیده است؟

صومعلو: در سال 91 از موفقیت‌هایی که در مسکن مهر به دست آمده این بوده است که از دو میلیون و 157 هزار و 517 واحد مسکونی که در شهرهای بالای 25 هزار نفر، زیر 25 هزار نفر، شهرهای جدید و بافت فرسوده احداث شده یک میلیون و 85 هزار و 945 واحد مسکونی به مرحله بهره‌برداری و آماده افتتاح رسیده است که معادل 51 درصد برنامه می‌شود.

یعنی اگر به تفکیک بخواهیم آنها را بررسی کنیم، باید بگویم که 87 هزار و 555 واحد مسکونی قبل از سال 90 ، 277 هزار و 113 واحد مسکونی در سال90 و 343 هزار و 657 واحد مسکونی در سال 91 افتتاح شده است. 377 هزار و 620 واحد مسکونی آماده افتتاح است که جمع آنها یک میلیون و 85 هزار و 945 واحد مسکونی می‌شود که حاکی از محقق شدن معادل 51 درصد برنامه مسکن مهر است.

یک میلیون و 71 هزار و 572 واحد مسکونی هم در سال 92 در برنامه افتتاح است.
 
*گفت و گو از اکبر محمودی
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها