امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۳:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46057
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۰
تعداد بازدید: 177
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشریه «فارین پالیسی» در گزارشی اختصاصی با استناد به اسناد سازمان سیا، گزارش داده است که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشریه «فارین پالیسی» در گزارشی اختصاصی با استناد به اسناد سازمان سیا، گزارش داده است که اسرائیل احتمالا ذخایری از تسلیحات شیمیایی در اختیار دارد.

فارین پالیسی در این مورد می‌نویسد: تقریبا تمام مجامع اطلاعاتی در دنیا و همین‌طور در واشنگتن بر این تصورند که اسرائیل صدها کلاهک هسته‌ای و حتی از آن فراتر تسلیحات قدرتمند هسته‌ای حرارتی در اختیار دارد. تحلیلگران معتقدند که اسرائیل در دهه‌های 1960 و 1970 ذخیره تسلیحات اتمی خود را به عنوان عنصری احتیاطی برای روزی که ممکن است ارتش کشورهای عربی از ارتش اسرائیل قدرتمندتر شوند، ایجاد کرده است. اما تسلیحات اتمی تنها تسلیحات کشتار جمعی‌ای نیست که اسرائیل تولید کرده است.

این گزارش می‌افزاید: در طی حدود 20 سال گذشته گزارش‌هایی در مجامع کنترل تسلیحاتی دست به دست شده که نشان می‌دهد اسرائیل به صورت مخفیانه ذخیره‌ای از تسلیحات شیمیایی را به عنوان مکملی برای تسلیحات هسته‌ای خود ایجاد کرده است. در این مورد اغلب نگاه‌ها، به فعالیت‌های تحقیقاتی و تولیدی انجام‌شده در موسسه محرمانه تحقیقات بیولوژیک «نس زیونا» در 20 کیلومتری جنوب تل‌آویو، بوده است.

فارین پالیسی در ادامه می‌نویسد که تاکنون محکم‌ترین سند رسمی که می‌توانست این موضوع را ثابت کند، یک گزارش برآورد محرمانه سازمان سیا بود که به سال 1983 بازمی‌گردد. بنا بر آنچه در این سند آمده، ماهواره‌های جاسوسی آمریکا در سال 1982 «یک مرکز احتمالی تولید عوامل اعصاب و یک مرکز نگهداری و ذخیره‌سازی این عوامل را در «محدوده ذخایر حساس دیمونا» در صحرای «نقب» شناسایی کرد‌ه‌اند. احتمالا یک مرکز تولید تسلیحات شیمیایی دیگر نیز در یکی از مناطق پیشرفته صنایع شیمیایی اسرائیل، وجود داشته باشد».

در ادامه این سند آمده بود: در حالی که ما نمی‌توانیم به بگوئیم اسرائیل عوامل کشنده شیمیایی در اختیار دارد یا خیر، اما چندین نشانه ما را به این باور رسانده است که آن‌ها دستکم به عوامل اعصاب، عامل خردل و چند عامل ضدشورش و همچنین تجهیزات استفاده از آن‌ها، دسترسی دارند.

فارین پالیسی در ادامه سندی را افشا می‌کند که مربوط به گزارش برآورد اطلاعاتی سازمان سیا به تاریخ 15 سپتامبر 1983 است. این سند تحت عنوان «تبعات ناشی از استفاده شوروی از تسلیحات شیمیایی و سمی بر منافع ملی آمریکا» در سال 2009 از طبقه‌بندی خارج شده و قابل دسترس است. اما نکته‌ای که در آن وجود دارد، این است که بخش‌های مربوط به تسلیحات شیمیایی موجود در خاورمیانه به خصوص بخش‌های مربوط به اسرائیل و عراق در آن سانسور شده بود. اما اخیرا صفحه‌ای از این گزارش اخیرا به دست فارین پالیسی رسیده که اطلاعات سانسور شده در مورد فعالیت‌های اسرائیل در زمینه تسلیحات شیمیایی در آن آمده است.
  
این گزارش نشان می‌دهد که سیا اسناد قاطعی در دست داشته است که اسرائیل ذخیره‌ای از تسلیحات شیمیایی در اختیار دارد. در این گزارش به وجود «عوامل اعصاب پایدار و ناپایدار» اشاره شده است. ماهیت عامل اعصاب پایدار مشخص نیست، اما «فارین پالیسی» نوشته است عامل ناپایدار قطعا همان گاز «سارین» است که آمریکا دولت سوریه را به استفاده از آن علیه مخالفین متهم کرده است.

این سند همچنین اشاره کرده است که اسرائیل خود را در محاصره حلقه‌ای از کشورهای عربی دیده است که در حال ساخت این تسلیحات بوده‌اند و به همین جهت شروع به اجرای تولید تسلیحات شیمیایی و وسایل دفاعی در برابر این تسلیحات کرده است.

گزارش‌های سیا همچنین نشان می‌دهد که علاوه بر اسرائیل، ارتش مصر هم از اوایل دهه 1960 ذخایر بزرگی از تسلیحات شیمیایی در اختیار داشته است.

اسناد سیا نشان می‌دهد که دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا اولین بار در اوایل دهه 1970 از آزمایش‌های شیمیایی اسرائیل مطلع شده‌اند. این آزمایش‌ها در مناطق کم جمعیت صحرای «نقب» انجام می‌شده است. اما اسرائیل از سال 1976 و بعد از پایان جنگ با اعراب، فعالیت‌های خود در جهت ساخت تسلیحات شیمیایی را گسترش داده است.
  نسخه سانسورشده ای که در سال 2009 منتشر شد

بعدها در ژانویه 1976 و با آغاز درگیری‌ها در لبنان، سازمان سیا گزارش‌های متعددی به خصوص از طریف منابع خود در اسرائیل دریافت می‌کند که نشان می‌دهد اسرائیلی‌ها به طرز قابل ملاحظه‌ای حجم ذخایر و بزرگی بمب‌های هسته‌ای خود را افزایش داده‌اند. همزمان اسرائیل به آزمایش تسلیحات شیمیایی خود ادامه داده است. به نوشته فارین پالیسی، این موضوع موجب نگرانی جامعه اطلاعاتی آمریکا شده است.

دو ماه بعد از آزمایش تسلیحات شیمیایی اسرائیل، مطبوعات آمریکایی گزارش‌هایی را در مورد وجود تسلیحات هسته‌ای در اسرائیل منتشر کردند. یک مقام ارشد سازمان سیا به روزنامه‌نگاران گفته بود که اسرائیل فعالیت‌هایی در زمینه تولید دیگر تسلیحات کشتار جمعی نیز دارد، اما اطلاعات بیشتری در این مورد به آن‌ها نداده بود. اشاره آن مقام سازمان سیا، آشکارا به آزمایش تسلیحاتی‌ای بود که اسرائیل در ماه ژانویه انجام داده بود. اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا نشان می‌دهد که بعد از انتشار آن گزارش، اسرائیل سفیر آمریکا در تل‌آویو را فراخوانده به شدت به وی اعتراض کرده و مدعی شده است که تسلیحات هسته‌ای در اختیار ندارد. بعد از این اعتراض بود که هرگونه اشاره علنی به تسلیحات کشتار جمعی اسرائیل متوقف شد و موضوع آرام آرام به فراموشی سپرده شد.

نویسنده فارین پالیسی با همکاری یکی از کارکنان سابق سازمان سیا، با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای محل ذخایر شیمیایی اسرائیل در صحرای «نقب» را که سیا در سال 1983 از آن تحت عنوان «محدوده ذخایر حساس دیمونا» یاد کرده را نیز شناسایی کرده است. به ادعای وی این ذخایر بزرگ در 16 کیلومتری غرب شهر «دیمونا» واقع شده و به شدت از آن مراقبت می‌شود.

به نوشته فارین پالیسی، ذخایر بزرگ دیگری نیز در 4 کلیومتری شمال این منطقه واقع شده، که به اعتقاد نویسنده مطلب، همان ذخایری است که سازمان سیا در سال 1983 به آن‌‌ها تحت عنوان ذخایر عوامل اعصاب اشاره کرده است.

این یادداشت در پایان نوشته است که ممکن است در این 30 سال اسرائیل این ذخایر را نابود کرده باشد، چراکه نگهداری آن‌ها به صرف هزینه زیاد و مراقبت‌های شدید نیاز دارد. اما اسرائیل نشان داده است که بی‌توجه به هزینه‌های احتمالی یا تبعات دیپلماتیک، به شدت برای داشتن هر نوع سلاحی که بتواند از آن برای دفاع از خود استفاده کند، علاقه‌مند است.

برای مشاهده کامل اسناد اینجا را کلیک کنید.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها