امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4608
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۷
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، علیرضا محجوب در نشست خبری با اصحاب رسانه در قم با اشاره به بحث بیمه کارگری اظهار کرد: ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، علیرضا محجوب در نشست خبری با اصحاب رسانه در قم با اشاره به بحث بیمه کارگری اظهار کرد: کارگران ساختمانی در ایران از دوران قاجار همواره به دنبال بیمه بوده‌اند تا اینکه در سال 1383 لایحه‌ای از سوی دولت به مجلس فرستاده شد و مجلس در سال 86 آن را تصویب کرد و با تغییرات و اصلاحاتی از سال 88 به مرحله اجرا درآمد؛ حاصل این قانون بیمه 500 هزار نفر از کسانی بوده که کارت مهارت دریافت کرده‌اند و 300 هزار نفر هم در نوبت انتظار هستند که تأمین اجتماعی از بیمه آنها خودداری می‌کند.

وی افزود: درصدد پیگیری این امر هستیم تا از طریق قانون بیمه کارگران ساختمانی را دنبال کنیم؛ شخص رئیس مجلس هم به دلیل استنکاف رئیس جمهور از ابلاغ قانون، آن را ابلاغ کرده و خانه کارگر هم با تمام توان برای بیمه شدن کارگران ساختمانی تلاش خواهد کرد.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه نظام بیمه‌ای برای کارگران ساختمانی وجود ندارد، گفت: به همین دلیل نظام تأمین اجتماعی را برای آنها در نظر گرفتیم و کارگران هم باید هفت درصد حق بیمه را بپردازند.

وی ادامه داد: سازمان تأمین اجتماعی حق هیچگونه تبعیضی میان کارگران مشاغل مختلف را ندارد و باید به همه به یک چشم بنگرد.

محجوب با اشاره به دیدارهای صورت گرفته توسط اعضای خانه کارگر با مراجع تقلید تصریح کرد: این امر نمادی برای نشان دادن ارتباط میان کارگران و بزرگان دینی است و از رهنمودهای این بزرگواران استفاده کردیم.

دبیرکل خانه کارگر در ادامه به بحث بیکاری پرداخت و افزود: آمار بیکاری منتشر شده توسط مرکز آمار ایران در دولت‌های نهم و دهم گویای کاهش یک درصدی بیکاران بوده؛ در حالی که تعداد بیکاران امروز نسبت به شروع دولت نهم یک میلیون نفر بیشتر است.

وی با بیان اینکه خسارت‌بارترین بیکاری مربوط به زنان است، یادآور شد: بخش قابل توجهی از بیکاران جامعه را زنان تشکیل می‌دهند؛ دسته بعدی جوانان هستند که دو درصد نسبت به زنان، بیکاری بیشتری در میان آنها دیده می‌شود.

محجوب افزود: چنانچه در ارتباط با اشتغال جوانان سه شیوه اصلی را در نظر بگیریم می‌توانیم به پیشرفت برسیم؛ نخستین روش توسعه بیمه بیکاری است که سنگ‌اندازی‌هایی در این زمینه دیده می‌شود.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه جوانان آماده و جویای کار باید بیمه بیکاری به میزان حداقل دو سوم حقوق مناسب خود را دریافت کنند، گفت: ‌افراد سالخورده جویای کار هم باید از چنین امکانی برخوردار باشند.

وی ادامه داد: قانون اساسی دولت را مکلف کرده است از راه کارآفرینی یا تعاونی‌ها به تولید اشتغال بپردازد؛ بخشی از بیکاران کارآفرینان خوبی هستند که می‌توانند به تنهایی یا در قالب تعاونی به کار و تولید مشغول شوند.

محجوب با بیان اینکه می‌توان ادعا کرد اگر عزم جدی و برخورد تخصصی در کشور حاکم شود، نرخ بیکاری زنان و جوانان به نصف کاهش می‌یابد، خاطرنشان کرد: حتی امکان صفر کردن تعداد بیکاران هم وجود دارد، اما نقطه مطلوب برای ما بین 5.5 تا 6 درصد است.

دبیرکل خانه کارگر تأکید کرد: برخی طرح‌های کوتاه‌مدت بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند، در حالی که اشتغال موضوعی نیست که بتوان با طرح‌های غیرکارشناسی آن را ساماندهی کرد.

وی در ارتباط با راهکارهای کاندیدای ریاست جمهوری معرفی شده از سوی خانه کارگر برای حل مشکل تورم و رکود اقتصادی اضافه کرد: اقتصاد ما میان رکود و تورم مانده و دلیل آن اقداماتی است که تا پیش از دهه 80 صورت گرفته‌اند و نمی‌توان مشکل را به گردن یک دولت انداخت.

محجوب با بیان اینکه برای تثبیت شرایط متضاد در اقتصاد ایران اقداماتی صورت گرفته است، گفت: هشت سال وعده مبارزه با تورم داده شد اما تورم زیر 15 درصد تحویل گرفته شد و تورم بالای 40 درصد تحویل داده می‌شود؛ امروز در همسایگی کشور ما تنها ترکیه است که تورم دو رقمی دارد و همین کشور در گذشته رکورددار تورم بوده است.

دبیرکل خانه کارگر اضافه کرد: تورم مهم‌ترین آفت اقتصاد ماست اما راه علاج دارد؛ نگاه قجری به خزانه و اقتصاد عامل مشکلات کنونی است و این نوع برنامه‌ریزی چنین بیماری‌های اقتصادی را در پی دارد؛ شعارهای عمرانی گاهی فریبنده هستند و تولیدی در کشور به وجود نمی‌آورند به طوری که امروز یک دولت مقروض در حال تحویل داده شدن به نفر بعدی است؛ بودجه‌ها باید برای دولت انقباضی و کار برای مردم انبساطی باشد اما عکس این قضیه در ایران رخ داده است.

وی اظهار کرد: حل مشکلات اقتصادی در حال حاضر قربانی می‌خواهد و کاندیداها باید فداکاری کنند اما عقیده داریم عمر دولت‌های بعدی کوتاه‌تر از گذشته خواهد بود.

محجوب در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کارگران دارای هشت نوع تشکیلات قانونی هستند، تصریح کرد: معتقدیم که قوی‌ترین بخش باید انجمن‌های صنفی باشند اما تا تحقق این هدف راه زیادی داریم؛ امکان اینکه تشکل حائز اکثریت ایجاد شود، وجود دارد.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه کاندیدای ما بر اساس رأی همه اعضا انتخاب شده است، خاطرنشان کرد: این فرد تا زمان ثبت‌نام قصد اعلام برنامه و سخنرانی ندارد اما عقیده داریم با توجه به رشته تخصصی او که اقتصاد سیاسی است می‌تواند راهکارهایی برای حل معضلات امروز ارائه کند.

وی ادامه داد: احمدی‌نژاد فردی دلسوز است و تلاش خود را کرده است اما توان او همین بوده؛ دولت هم یک شخص نیست و یک خانواده محسوب می‌شود؛ کارنامه اقتصادی دولت از نظر ما قابل قبول نبوده و احمدی‌نژاد بیشتر خصلت یک شهردار را داشته تا یک رئیس جمهور.

محجوب با اشاره به قانون برنامه سوم توسعه اضافه کرد: در این برنامه 128 میلیارد دلار برای یک دوره پنجساله در نظر گرفته شده است اما احمدی‌نژاد همان میزان را برای یک سال هزینه کرد.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه تخلف مربوط به برنامه چهارم به اندازه دو برنامه دیگر بوده است، گفت: سه برابر هزینه دلاری، هزینه ارزی از جیب مردم خرج شده اما حتی 65 درصد آن هم عملیاتی نشده است؛ کارنامه دولت‌های نهم و دهم در همین موارد قابل مشاهده هستند.

وی خاطرنشان کرد: باید دید چه کسانی زمینه را برای سوداگران فراهم کرده‌اند و همین امر اساس ارزیابی کارنامه اقتصادی دولت‌ها محسوب می‌شود.

محجوب در مورد برنامه خانه کارگر در ارتباط با انتخابات شوراها افزود: چنانچه هر کارگری در هر شهر و استانی کاندیدا شد آماده هستیم در حد وسع خود از وی حمایت کنیم.

دبیرکل خانه کارگر در مورد امکان کناره‌گیری کاندیدای خانه کارگر در صورت ورود هاشمی به انتخابات گفت: من به همراه برخی نمایندگان به نزد هاشمی رفتم و از او خواستیم وارد انتخابات شود اما تا این لحظه امکان ورود وی وجود ندارد؛ در مورد خاتمی هم همین نظر را داریم.

انتهای پیام/78004/ز40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها