امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46269
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۱
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور در ابتدای سخنانش در نخستین گفتگوی زنده تلویزیونی ضمن ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس‌جمهور در ابتدای سخنانش در نخستین گفتگوی زنده تلویزیونی ضمن تبریک دهه کرامت و میلاد امام رضا(ع)، اظهار داشت: به همه بازماندگان جانباختگان در حادثه تاسف‌بار شب گذشته تصادف در اتوبان قم، مجروحان و همه خانواده‌های عزادار تسلیت می‌گویم و برای مجروحان آرزوی سلامتی و بهبودی دارم.
وی افزود: دولت در زمینه این حادثه به وظیفه خود عمل می‌کند، دستورات موکدی به وزارت راه و شهرسازی داده شده تا این موضوع را بیشتر مورد بررسی قرار دهند که در آینده شاهد چنین حوادثی نباشیم. به وزیر بهداشت هم دستور داده شده که در زمینه رسیدگی به همه افرادی که در این حادثه مجروح شدند اقدامات لازم را انجام دهد.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: دولت هفته‌های اولیه کار و فعالیت خود را می‌‌گذراند، خدا را شاکریم که در این هفته‌های گذشته، اقدامات و وظایفی که بر عهده دولت بوده، تلاش شده به آنها عمل شود، وزرا به مجلس شورای اسلامی معرفی شدند و رای اعتماد گرفتند و دولت تشکیل شد و به لطف خدا تاکنون سه هفته کاری از آغاز فعالیت دولت یازدهم گذشته است.
*این دولت، دولت پاسخگو خواهد بود
وی با بیان اینکه خوشحالم امشب به یکی از وعده‌هایم یعنی گزارش‌دهی به مردم عزیز عمل می‌کنم، خاطرنشان کرد: این دولت، دولت پاسخگو خواهد بود، گزارش بر مبنای تبلیغات نیست بلکه بر مبنای واقعیت‌ها و تشریح واقعیت‌هاست.
روحانی بر همین اساس یادآور شد: کشور مال مردم است و دولت خادم مردم است، خادم باید در برابر اربابانش در هر بخشی گزارش ارائه دهد، البته گزارش‌دهی دولت یازدهم در بخش‌های مختلف خواهد بود، دولت سخنگو دارد، بخشی از مطالب از طریق سخنگو برای مردم بیان می‌شود، بخشی از اقدامات توسط وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه و مسئولان برای مردم تبیین می‌شود و بخشی هم توسط رئیس جمهور به صورت نوبه‌ای به مردم تقدیم می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: ما معتقدیم مردم باید آنچه که می‌گذرد و آنچه که ما عمل می‌کنیم را بدانند و انتظار ما این است که مردم اظهار نظر کنند، ما را نقد و نصیحت کنند.
روحانی ادامه داد: این دولت خدمت‌گزار از آن مردم است، بنابراین دولت از صاحبان اصلی کشور که ملت‌ بزرگوار ایران است توقع دارد ضمن اینکه دولت را مورد حمایت قرار می‌دهند و یاری می‌کنند، دولت را در مسیری که می‌فهمند و درک می‌کنند و خواسته آنهاست، هدایت کنند.
رئیس‌‌جمهور در پاسخ به سوالی در خصوص میزان رضایتمندی‌اش از عملکرد سه هفته اخیر دولت، قضاوت را به مردم واگذار کرد و اظهار داشت: تلاش ما این است که همه توان خود را برای خدمت به کار گیریم و امیدواریم آنچه انجام می‌دهیم مقبول خدا و مردم باشد.
وی افزود: بنده و همکارانم در دولت تلاش می کنیم که بتوانیم با یاری خداوند متعال رضایت مردم را در شرایط سختی که کشور دارد، جلب کنیم.
روحانی درباره بررسی وضعیت کشور توضیح داد: در دوران رقابت انتخاباتی، کارگروه‌هایی با ارزیابی وضعیت کشور، برنامه دولت تدبیر و امید را بر اساس آن ارزیابی‌ها تدوین کرد.
وی تصریح کرد: وعده‌هایی که در زمان انتخابات دادیم مبتنی بر همین ارزیابی‌ها و البته مطالبات و نظرات مردمی بود.
رئیس‌جمهور گفت: ‌پس از انتخاب رئیس‌جمهور، لازم دیدیم کارگروه‌های جدیدی تشکیل شود که در 5 حوزه سیاست داخلی، سیاست خارجی، اقتصاد، فرهنگ و امنیت شرایط را بررسی کنند که گزارش ارزشمندی نیز تهیه شد.
روحانی افزود: پس از استقرار دولت همه وزرا کار را شروع کردند که البته محصول فعالیت‌ها و تلاش‌هایشان به تدریج به ما می‌رسد.
وی با اشاره به اعلام زمان 100 روزه برای تبیین شرایط کشور اظهار داشت: در همه ارزیابی‌های صورت گرفته مشخص شد که مشکلات عمده کشور در دو بخش اقتصاد و روابط خارجی است.
* کشور در شرایط رکود تورمی است
رئیس‌جمهور گفت: در حوزه اقتصاد، کشور در شرایط رکود تورمی به سر می‌برد و دلیل آن این است که هم بانک مرکزی و هم مرکز آمار رشد اقتصادی در سال 91 را منفی اعلام کردند.
* رشد اقتصادی در سال 91 منفی بود
روحانی افزود: البته بانک مرکزی رقمی را اعلام کرده و مرکز آمار رقمی دیگر. اما هر دو رقم در منفی بودن یکسان هستند که رقم مرکز آمار منفی 5.4 و رقم بانک مرکزی در شش ماهه اول بدون نفت، منفی 2.2 است که با نفت مقداری افزایش می‌یابد و هر دو رقم به هم نزدیک می‌شود.
* تورم نقطه‌به‌نقطه 44 و تورم سالانه 39 درصد است
وی در خصوص رقم تورم کشور نیز، توضیح داد: نرخ تورم نقطه به نقطه حدود 44 درصد و نرخ تورم سالانه تا پایان مرداد نیز 39 درصد است که نشانگر قرار داشتن کشور در شرایط ویژه از لحاظ تورم و رکود است.
روحانی با بیان اینکه وقتی رکود تورمی باشد کار بسیار سخت می‌شود، افزود: با سیاست انبساطی می‌توان به جنگ رکود تنها رفت و اگر فقط تورم باشد با سیاست انقباظی می‌توان آن را مهار کرد اما وقتی هر دو باشد کار دشوار می‌شود.
*دولت به شرایط آینده امیدوار است
وی در عین حال این نکته را متذکر شد که این سخن به معنای آن نیست که دولت به شرایط آینده امیدوار نیست یا راه‌حل ندارد بلکه دولت در سرفصل‌های مختلف به دنبال راه‌حل‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت برای حل مشکلات است.
روحانی با بیان اینکه دولت در زمینه بودجه و یارانه برای اقدامات فوری برنامه‌ریزی کرده، متذکر شد که در این خصوص دولت به نتایجی رسیده که در ادامه سخنانش آنها را تشریح خواهد کرد.
* بودجه در 10 سال گذشته 8 برابر شده است
رئیس‌جمهور در خصوص اصلاح قانون بودجه 92 توضیح داد: بودجه در 10 سال گذشته از 25 هزار میلیاردتومان به 210 هزار میلیارد تومان رسیده و رقم آن 8 برابر شده است.
روحانی افزود: این در حالی است که قیمت اجناس در این مدت 5 برابر شده و این به معنای پیشی گرفتن هزینه دولت بیش از قیمت اعلامی اجناس و کالاهاست.
وی با بیان اینکه دولت در زمینه انبساط بودجه قدم‌هایی را برداشته که خود به خود با مشکلاتی مواجه می‌شود، ‌تصریح کرد: در گذشته به دلیل آنکه رقم بودجه 8 برابر و تکیه اصلی بر نفت بود نمی‌شد مالیات اخذ کرد و لذا تکیه اصلی بر درآمد نفت بود.
روحانی اضافه کرد: بعد از بروز مشکل برای منبع نفتی به دلیل تحریم، یا باید مالیات‌ها را افزایش دهیم که در شرایط رکودی دشوار است و یا باید خدمات را تقلیل دهیم که این هم شدنی نیست.
رئیس ‌جمهور گفت: اولین بررسی ‌دولت در چنین شرایطی این بود که میزان عملیاتی بودن بودجه 210 هزار میلیاردی را بررسی کند و در این زمینه از دولت قبلی سؤال کردیم.
* از بودجه 210 هزار میلیاردی فقط 130 هزار میلیارد قابل تحقق است
روحانی افزود: معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی دولت قبل در گزارشی به بنده اعلام کرد که در خوش‌‌بینانه‌ترین شرایط تنها 130 هزار میلیارد تومان رقم بودجه محقق می‌شود و 80 هزار میلیارد تومان آن غیرقابل تحقق است.
وی تصریح کرد: در آغاز به کار دولت جدید معاونت برنامه‌ریزی به این نتیجه رسید که آنچه امکان تحقق دارد، همین 130 هزار میلیارد تومان است.
* پیش بینی منابع جدید برای مبارزه با رکود
روحانی خاطرنشان کرد: برای آنکه بتوانیم در چنین شرایطی با رکود مبارزه کرده و برای برنامه‌های عمرانی راه حل ارائه کنیم، منابع جدیدی را پیش‌بینی کردیم و لایحه اصلاحیه 150 هزار میلیارد تومانی را به مجلس ارائه دادیم.
«اگر این لایحه تصویب شود، باز هم 60 هزار میلیارد تومان کمتر از آنچه قبلا اعلام شده، خواهد بود و لذا برای آنکه رقم واقعی را به مردم اعلام کنیم، اصلاح بودجه لازم است که این اولین گام شفاف‌سازی است که دولت به مردم وعده داده بود».
* دولت راست‌گویان همه واقعیت‌ها را به مردم می‌گوید
رئیس‌جمهور گفت:‌ دولت تدبیر و امید، دولت راستگویان است و همه واقعیت‌ها را به مردم توضیح می‌دهد؛ چه واقعیت‌هایی که خوشحال‌کننده است و چه آنها که خدای ناکرده مردم را چندان خوشحال نمی‌کند.
* برنامه اصلی ما در حوزه اقتصاد از بودجه 93 آغاز می‌شود
روحانی با بیان اینکه در شرایط رکود تورمی راه‌حل‌های اساسی،‌ راه‌های حالی میان‌مدت و بلندمدت خواهد بود، اظهار داشت: ‌برنامه اصلی ما در بودجه سال 1393 آغاز می‌شود از هم‌اکنون به وزارت اقتصاد و دارایی و به ستاد اقتصادی دولت اعلام کرده‌ایم که ظرف 6 ماه برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت خود را برای مبارزه با رکود و تورم تهیه و به دولت ارائه کنند.
وی افزود: در عین حال ما اقدامات کوتاه‌مدتی را نیز در دستور کار داریم که این برنامه‌ها از این هفته آغاز شده اما این در حالی است که ما در همه جا نیازمند حمایت، حضور و مشارکت مردم هستیم.
«بدون حضور مردم مشکلات قابل حل نخواهد بود اما با حضور و تلاش مردم و اتکای به خداوند همه مشکلات زود یا دیر قابل حل خواهد بود».
* چند جمله در باب طرح رونق اقتصادی
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: من در هفته دولت به مردم اعلام کردم که در اولین جلسه دولت از دولت و ستاد اقتصادی دولتی خواهم خواست تا ظرف 15 روز طرحی را به دولت ارائه کنند که در این طرح موانع اصلی در زمینه رونق اقتصادی مشخص و راه‌حل‌های کوتاه‌مدت نیز در این طرح ارائه شود که نام این طرح را باید طرح رونق اقتصادی در کوتاه‌مدت نامید.
وی ادامه داد: خوشبختانه ظرف مدت 15 روز و در یکشنبه هفته جاری طرح ستاد اقتصادی دولت که در جلسات متعدد مورد بررسی قرار گرفته بود در جلسه هیئت وزیران مطرح شد.
به گفته روحانی، این طرح در 25 بند به صورت عمومی، 9 بند ویژه بانک مرکزی و یک بند نیز برای پایش تنظم شده که وزارت اقتصاد و دارایی به صورت ماهانه گزارشی را به هیئت وزیران ارائه کند و همه این موارد در اختیار عامه مردم قرار خواهد گرفت که سخنگوی دولت در فرصت مناسب توضیحات در این باره را ارائه خواهد داد.
* اساس کار ما روان‌سازی تولید و اشتغالزایی است
رئیس قوه مجریه اظهار داشت: اساس این کار در واقع روان‌سازی تولید، اشتغالزایی و کاهش تشریفات اداری است؛ اصطلاحاً گفته می‌شود که ما دو نوع تحریم داریم، تحریم خارجی و تحریم داخلی در شرایط کنونی ما می‌خواهیم با تحریم داخلی مبارزه کنیم.
وی افزود:‌ به عنوان مثال فردی که برای تولید می‌خواهد یا مواد اولیه و یا ماشین‌آلات تهیه یا خریداری کند، با توجه به شرایط کنونی که دلار هزار تومانی حدود 3 هزار تومان شده، باید میزان نقدینگی تولیدکننده 3 برابر باشد.
روحانی تصریح کرد: از سوی دیگر به دلیل وجود معضلات در کشور و عدم پیش‌بینی آینده و قطعیت اقتصاد، بانک‌ها نگران بودند و به خاطر التهابات و مشکلاتی که در داخل از نظر اقتصادی به وجود آمده، رقم 10 درصد قیمت کالا که باید به عنوان سپرده نزد بانک می‌ماند به 130 و به گفته رئیس بانک مرکزی گاهاً به 135 درصد افزایش پیدا کرد که این مانع بزرگی برای تولید به شمار می‌رود.
ادامه دارد... انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها