امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۹:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46272
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۲
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس گفته بریتانیا، فرانسه و آمریکا قرار است امروز، سه‌شنبه طرحی را ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس گفته بریتانیا، فرانسه و آمریکا قرار است امروز، سه‌شنبه طرحی را در شورای امنیت سازمان ملل درباره سلاح‌های شیمیایی سوریه معرفی کنند.
طبق پیش‌نویس قطعنامه‌ای که این سه کشور آماده کرده‌اند سلاح‌های شیمیایی سوریه تحت نظارت بین‌المللی قرار می‌گیرند تا نابود شوند.
دیوید کامرون گفته هدف از این طرح این است که پیشنهاد مسکو درباره سلاح‌های شیمیایی سوریه برای فریب افکار عمومی نیست.
محکومیت حملات شیمیایی، که دولتهای غربی بشار اسد را به انجام آن متهم می‌کنند، از جمله دیگر مفاد این قطعنامه است.
در این قطعنامه همچنین پیشنهاد شده در صورتی که طرح خلع سلاح دمشق به صورت کامل انجام نشود، عواقب بسیار جدی متوجه این کشور می‌شود.
مسکو اعلام کرده قطعنامه‌ای با این ویژگی‌ها را نخواهد پذیرفت.

ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه روز دوشنبه (18 شهریور) پس از دیدار با سرگئی لاوروف همتای روسی خود در مسکو، پایتخت روسیه، با شرکت در یک نشست مطبوعاتی گفت که دمشق از پیشنهاد روسیه برای نظارت بین‌المللی بر تسلیحات شیمیایی آن کشور استقبال می‌کند.

طرح روسیه کمی پس از اظهارات جان کری، وزیر خارجه امریکا، در جمع خبرنگاران در لندن اعلام شد. وزیر خارجه امریکا گفت تنها راه برای جلوگیری از حمله نظامی به سوریه این است که دمشق تا هفته آینده همه سلاح‌های شیمیایی خود را به جامعه بین‌المللی تحویل دهد. 

این در حالی است که واشنگتن با ادعای استفاده دولت دمشق از سلاح‌های شیمیایی علیه شهروندان خود تلاش می‌کند حمایت جامعه جهانی را برای اقدام نظامی علیه سوریه به دست آورد. 

با این حال، کاخ سفید اذعان کرده است که هیچ مدرک «انکار ناپذیری» درباره استفاده دولت سوریه از سلاح‌های شیمیایی در اختیار ندارد، اما می‌گوید ارتش سوریه مسئول حمله شیمیایی به حومه دمشق است. 

همچنین، سنای امریکا اواخر این هفته به طرح صدور مجوز برای مداخله نظامی این کشور در سوریه رای خواهد داد. 

ادعای توسل دولت سوریه به حمله شیمیایی در روز 30 مرداد(21 آگوست) در حالی صورت گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه به شدت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید در شرایطی که پیروزی‌های نظامی به دست آورده و بازرسان سازمان ملل در سوریه به سر می‌برده‌اند، نیروهای دولتی دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی نداشته‌اند.

دمشق همچنین به بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود در آنها از حمله شیمیایی استفاده شده تحقیقات لازم را به عمل آورند. علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفته دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است.

سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار