امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4630
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۸
تعداد بازدید: 112
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیش از 4 هزار و 500 ناشر در مصلی ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیش از 4 هزار و 500 ناشر در مصلی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.

با توجه به اینکه این نمایشگاه سومین روز برپایی خود را طی می‌کند اما از بازدیدکنندگان نسبتاً خوبی برخوردار است اما متإسفانه بخش کودک و نوجوان این نمایشگاه از استقبال کمتری برخوردار بوده که اغلب ناشران این مهم را به دلیل افزایش قیمت آثار قلمداد می‌کنند.

در این راستا زهرا موحدی‌زاده، مادر دو فرزند پسر 4 و 13 ساله بیان می‌کند: قیمت کتاب‌ها آنقدر بالا است که نه تنها بنده بلکه هر کسی با این حقوق کارمندی و کارگری بخواهد برای هر یک از فرزندانش حداقل 5 کتاب خریداری و تهیه کند باید مبلغی فراتر از 50 هزار تومان پرداخت کند که این مقدار از عهده هر خانواده‌ای برنخواهد آمد.

وی اضافه می‌کند: متإسفانه اکثر ناشران نیز آثار کودک و نوجوان را با تخفیف 10 الی 15 درصدی به بازدیدکنندگان ارائه می‌کنند که با وجود این نیز قیمت کتاب بالا بوده و نمی‌توانم به دلخواه خود به خرید کتاب برای فرزندانمان بپردازم.
 
در ادامه فرزانه الهی‌پور، دانش‌آموز مقطع متوسطه که به همراه خواهر 5 ساله‌اش از حومه تهران برای خرید کتاب به نمایشگاه آمده است، بیان می‌کند: به مقام معظم رهبری علاقه بسیاری دارم و به خاطر اینکه ایشان مرتبط از خانواده و مسئولان می‌خواهند تا مطالعه کتاب را در میان مردم جا بیاندازند به مطالعه کتاب علاقه‌مند شدم اما متإسفانه قیمت کتاب‌ها بسیار بالا است.

وی ادامه می‌دهد: برای تهیه حداقل 2 دایرةالمعارف که هر کدام آنها دارای قیمت 25 هزار تومان به بالا است، نیازمند وجه بیشتر از خانواده هستم که متإسفانه با وجود درآمدهای پایین خانوار از عهده خرید این کتاب‌ها عاجز خواهیم بود.

الهی‌پور می‌افزاید: ای کاش بن کتاب دانشجویی نیز به دانش‌آموزان مقاطع مختلف هم داده می‌شد تا این گروه سنی هم بتوانند با خیال آسوده به خرید کتاب‌های مورد نیاز خود بپردازند اما متإسفانه آموزش و پرورش به این مقوله کم توجه است و باید گفت متإسفانه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نه تنها با این افزایش قیمت آثارٰ ترویج کننده فرهنگ کتابخوانی نیست بلکه موجب نفی این فرهنگ می‌شود. 

احسان مرتضایی که با همسر و فرزندش برای خرید کتاب به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آمده است درباره کتاب‌های گروه سنی کودک، بیان می‌کند: متإسفانه برخی از کتاب‌هایی که برای گروه سنی کودکان در نمایشگاه کتاب تهران امسال عرضه شده‌اند؛ کم‌محتوا و یا بی‌محتوا هستند و نه تنها چیزی را به این گروه سنی آموزش نمی‌دهند بلکه به ترویج مدل‌های لباس و سوپراستارهای کارتونی می‌انجامد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه منظورتان از سوپراستارها کارتونی و مدل‌های لباس چیست؛ عنوان می‌کند: به طور مثال اگر به داخل هر یک از غرفه‌ها سر بزنید قطعاً کتابی را نخواهید یافت که بر روی آن عکس شهید حتی همین شهید فهمیده خودمان درج شده باشد که بعدها فرزندانمان بخواهند از این نوع شخصیت‌ها الگو‌برداری کنند اما به وفور درباره سیندرلا، شنل قرمزی، بت‌من و مرد عنکبوتی کتاب وجود دارد.

مرتضایی تصریح می‌کند: بنده به دلیل مشغله کاری شاید نتوانم به فرزندم به تعلیم فرهنگ صحیح دین و به نوعی اسلام بپردازم اما کتاب می‌تواند در ترویج و بهبود این مهم به خانواده‌ها کمک کند اما متإسفانه کتا‌ب‌های کودکان و نوجوانان به ویژه کودکان بسیار ضعیف و سطحی‌نگر است.
 
علی و زهرا اکبرنژاد خواهر و برادر دوقلو هستند که هر دوی آنها در مقطع راهنمایی تحصیل می‌کنند؛ آنها درباره نمایشگاه کتاب تهران می‌گویند: واقعاً کسی می‌تواند با این افزایش قیمت‌ها کتاب بخرد؟ به خدا خانم نه تنها ما بلکه دوستانی که با ما به نمایشگاه کتاب آمده‌اندٰ نتوانسته‌اند همه کتاب‌های مورد نیاز خود را خریداری کنند.

آنها در پاسخ به این سؤال که به طور مثال چه کتابی مورد نظر شما بوده اما نتوانسته‌اید آن را خریداری کنید؛ عنوان می‌کند: کتابی را دیدم که مربوط به شاهنامه و قصه‌هایش بود از غرفه‌دار قیمت آن را پرسیدم گفت، با تخفیف، 70 هزار تومان می‌شود که برایم بسیار جالب بود.

اکبرنژادها کیفیت کتاب‌های گروه سنی نوجوان را نسبتاً مطلوب ارزیابی می‌کنند و می‌گویند: کتاب‌های خوب کم نیست آن چیز که کم است و ما نمی‌توانیم به خوبی از این آثار بهره‌مند شویم، وجه مورد نیاز است که با قیمت کتاب‌ها این موضوع محقق نمی‌شود.
 

این گزارش حاکی از آن است که کودکان و نوجوانان این مرز و بوم به مطالعه کتاب علاقه‌ بسیار دارند اما به دلیل افزایش قیمت کتاب نمی‌توانند به سهولت آن را خریداری و مورد مطالعه قرار دهند.

برخی از نوجوانان نیز از عدم ارائه بن کتاب به دانش‌آموزان گله‌مند بوده و خواستار این مهم هستند که همانند دانشجویان نیز بتوانند از بن خرید کتاب بهره‌مند شوند به راستی در اینجا چه کسی غفلت کرده است که کتاب با هزینه بالا منتشر و مخاطب نمی‌تواند به سهولت آن را خریداری کند؟ یا در اینجا قدری جای تإمل است که چرا نباید نوجوانان این مرز و بوم که آینده‌سازان کشور محسوب می‌شوندٰ بتوانند از بن‌های تخفیف خرید کتاب بهره‌مند شوند؟.

متإسفانه خانواده‌ها در جامعه با افزایش تورم مواجه هستند که این افزایش در قیمت کتاب نیز مستثنی نبوده است به همین منظور مسئولان باید تدابیری بیاندیشند که کتاب با قیمت بهتر در سبد خانوار قرار گیرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها