امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۲۱:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46327
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۰۴
تعداد بازدید: 95
رضا رینه‌ای هنرمند خوشنویس در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره مطالبات و انتظاراتی که جامعه هنرهای تجسمی به ویژه خوشنویسان کشور از معاونت ...

رضا رینه‌ای هنرمند خوشنویس در گفت‌وگو با خبرنگار هنرهای تجسمی فارس درباره مطالبات و انتظاراتی که جامعه هنرهای تجسمی به ویژه خوشنویسان کشور از معاونت هنری جدید وزارت ارشاد دارند توضیح داد:  جامعه خوشنویسان جدا از دیگر هنرها نیست و مطالبات به حق هنرمندان این عرصه شامل حال هنرمندان خوشنویس هم می‌شود.

وی با اشاره به نقش هنر خوشنویسی در تاریخ فرهنگ و هنر کشور گفت: خوشنویسی نقش خود را در تاریخ این کشور نه تنها به عنوان هنر وزین و مقدس ایرانی انجام داده بلکه منتقل کننده فرهنگ مکتوب و زبان فارسی نیز بوده است.

وی افزود: در همه دوره‌های گذشته وزارت ارشاد، آن چه که ایده‌آل هنرمندان خوشنویس کشور باشد و بتواند توقعات این بخش از هنرمندان را برآورده کند انجام نشد. به عنوان مثال اگر جشنواره‌ای برگزار می‌‌شد، فقط در حد و اندازه پر کردن رزومه هنری وزارت ارشاد با آن برخورد می‌شد در حالی که بخشی از اهداف جشنواره هنری اعتلای فرهنگ و هنر کشور است که هنرمندان توقع دارند و در بستر این جشنواره‌هاست که هنرمندان جدید زاده می‌شوند، وقتی جشنواره‌ها موردی برگزار شود، رفته رفته هنرمندان درجه یک و پیشکسوت نیز از این رویدادها فاصله می‌گیرند. 

رینه‌ای در بخش دیگری از سخنانش به موضوع هنر نقاشی خط ایران و خرید و فروش این آثار در کشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره کرد و گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس ایران از جمله امارات به بازار فروش آثار هنرمندان طراز اول ایران تبدیل شده است. ایران با پیشینه غنی فرهنگی و هنری چرا باید این امکان را در اختیار کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار دهد و این فرصت را در اختیار این کشورها بگذارد. این در شأن ملت ایران نیست.

وی افزود: اگر قرار است آثار ایرانی از سوی کلکسیونرهای ایرانی و اشخاص دیگری خریداری شود، چرا نباید این اتفاق در ایران باشد و چرا این امنیت روانی را در خرید و فروش آثار هنری در ایران برقرار نکنیم که این خریداران با میل و رغبت وارد ایران شوند و این آثار را خریداری کنند. در حالی که اکنون هنرمندان با هزینه شخصی خود رنج سفر به امارات را تحمل می‌کنند و عرصه غریبانه‌ای را آن جا تجربه می‌کنند.

این هنرمند خوشنویس در بخش دیگری از سخنانش به ضرورت استفاده از تجربیات هنرمندان پیشکسوت در کنار خلاقیت‌های هنرمندان جوان تأکید کرد و گفت: ترکیب استفاده از تجارب هنرمندان پیشکسوت و خلاقیت هنرمندان جوان است که می‌تواند هنر خوشنویسی را در بخش سنتی و نوآوری ارتقاء دهد در حالی که قابلیت هنرمندان جوان و آشنا به مقوله مدیریت در بخش‌های مختلف نادیده گرفته می‌شود.

وی افزود: هنرمندان جوان و مدیر قدرت ریسک بیشتری در مقایسه با هنرمندان پیشکسوت دارند که متأسفانه نه در عرصه هنرهای تجسمی بلکه در سایر هنرها نیز دیده می‌شود که مشاوران وزارت ارشاد هنرمندانی پیشکسوت با سن بالای 60 سال و 70 سال است که با وجود قابل ارزش بودن تجارب این هنرمندان،‌باید به لزوم استفاده از خلاقیت‌های جوانان نیز توجه شود و مشاوران تنها از میان پیشکسوتان انتخاب نشوند.

وی تأکید کرد: لازم است از هر دو گروه هنرمندان جوان و خلاق و هنرمندان باتجربه و پیشکسوت به عنوان مشاور در کمیته‌ها و کارگروه‌های مختلف استفاده کرد تا در عرصه هنر خوشنویسی به راهبردهای بهتری دست پیدا کنیم.

رضا رینه‌ای همچنین درباره ارتباط میان سیاست و هنر هم گفت:

تجربه نشان داده است که در عرصه وزارت ارشاد نباید دور از سیاست کلی کشور باشیم اما گاهی رفتارها و گفتارها بیشتر لحن سیاسی دارند تا فرهنگی و برنامه‌ها بیش از آن که رویکرد فرهنگی و هنری داشته باشد رنگ و بوی سیاسی به خود می‌گیرد

و تحت این رویکردهاست که بخشی از بودجه کشور که لازم است صرف خرید آثار هنری شود بعد از سال ها همچنان مسکوت می‌ماند.

وی افزود: سالهاست که قرار است یک دهم درصد از بودجه عمرانی دستگاه‌های دولتی طبق یک مصوبه قانونی صرف خرید آثار هنری شود ولی هنوز شکل عملی به خود نگرفته است و در اکسپوهای مختلف هم این مطالبه به حق هنرمندان برآورده نشد.

رینه‌ای با اشاره به نیاز هنرمندان خوشنویس به حمایت‌های دولتی گفت: خوشنویس نسبت به خرید آثارش نیاز بیشتری دارد تا یک گرافیست. گرافیست بازار کار خود را دارد و به صورت سفارش و ارائه آثارش برای مخاطب گذران زندگی می‌کند اما این خوشنویسان و نقاشان هستند که به خرید آثار هنری از سوی دولت نیاز مبرم دارند.

وی افزود: حوصله هنرمندان مثل آثارشان حساس و ظریف است و زمانی که وعده بشنوند و عملی نبینند رفته رفته کناره می‌گیرند و این به زیان فرهنگ و هنر کشور است همان طور که گذشته ما سرشار از این موارد است.

رضا رینه‌ای در خاتمه ابراز امیدواری کرد که فاصله میان گفتار و کردار مسئولان جدید در معاونت هنری وزارت ارشاد اندک باشد.
انتهای پیام/
 
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها