امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۰:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46374
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۴
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تفسیر از شریف‌ترین دانش‌های اسلامی است که هم زمان با فرود آمدن نخستین آیات شکل گرفت. این سبک ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، تفسیر از شریف‌ترین دانش‌های اسلامی است که هم زمان با فرود آمدن نخستین آیات شکل گرفت. این سبک تفسیری به انسجام مجموعه آیات هر سوره و معناداری روابط ظاهر و پنهان آیات درونی سوره و سیاق و تناسب میان آن‌ها توجه ویژه می‌کند و از کنار موارد به ظاهر غیر متناسب به سادگی عبور نمی‌کند.

افزون آنکه حتی المقدور تلاش می‌کند در صورت وجود ارتباط و تناسب معنادار میان سوره‌ها در ترتیب طبیعی نزول یا سیاقی که از مجموعه سوره‌های نازل شده در یک قطعه زمانی به دست می‌آید، برای فهم مرادهای خدای حکیم بهره گیرد.

براساس مقدمه این اثر، در این سبک تفسیری نقش پیامبر اکرم(ص) به عنوان معمار تغییر و تحول، مورد توجه جدی قرار می‌گیرد و تلاش می‌شود میان آموزه‌های تربیتی جامعه و تذکارها، توصیه‌ها، تسلیت‌ها و سایر رهنمودهای خدا به ایشان، که در لابه لای آیات و سور آمده است، ارتباط برقرار شود. در این سبک به حکمت، توصیه‌‌ها و رهنمودهای ویژه خداوند به رسول خاتم(ص) توجه ویژه می‌شود.

مفسران این سبک بر این باورند که این نگاه تفسیری، دانش‌هایی افزون بر دیگر سبک‌های تفسیری را فراچنگ پژوهشگران قرار می‌دهد و برخی از ابعاد جدید معنایی قرآن را در اختیار قرآن‌پژوهان می‌گذارد.

مباحث «تفسیر تنزیلی؛ به ترتیب نزول» در پنج فصل کلیات، مبانی، اصول، و سودمندی سبک تفسیر به ترتیب نزول تنظیم شده است. این کتاب در شمارگان یکهزار نسخه، 448 صفحه و قیمت 18 هزار تومان منتشر شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها