امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۵:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46376
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۴
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شب گذشته برای دومین شب متوالی گروه حسن‌خانی در تالار وحدت به اجرای برنامه ...

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شب گذشته برای دومین شب متوالی گروه حسن‌خانی در تالار وحدت به اجرای برنامه پرداخت. در این اجرا که در دو بخش اتفاق افتاد در بخش نخست آهنگ‌های ماندگار تاریخ موسیقی ایران نواخته شد.
نخستین قطعه کاروان اثر استاد صبا و مرتضی محجوبی با شعری از رهی معیری بود.
قطعه بعدی همراه نسیم به آهنگ سازی مسعود حسن‌خانی با شعری از سیمین بهبهانی و قطعه بعدی کعبه دلها به آهنگ‌سازی حبیب‌اله بدیعی با شعری از بیژن توقی بود.

پس از این قطعه، قطعه‌ای بیکلام در رنگ دشتی اثر استاد مسعود حسن‌خانی اجرا شد پس از آن قطعه وقتی که به یاد توام به آهنگ‌سازی مجید وفادار و شعری از تورج نگهبان برای حاضران اجرا شد.
در ادامه قطعه ماندگار شب انتظار «شب به سحر گه تنها منتظرت بودم، باده ناکامی در هجر تو پیمودم، منتظرت بودم، منتظرت بودم» به آهنگ‌سازی مجید وفادار و شعر معین کرمانشاهی اجرا شد.
پس از این قطعه یک قطعه محلی با نام دلم را بی‌خبر می‌بری اجرا شد که با تشویق مخاطبان همراه بود.
پس از استراحتی کوتاه دوباره گروه حسن‌خانی به روی صحنه آمدند و این بار مجری برنامه به روی صحنه آمد و از حضور جمشید مشایخی، امین‌الله رشیدی و نوربخش برای حضورشان تشکر کرد و امین‌الله رشیدی را به روی صحنه خواند و در همین لحظه کیک تولد استاد مسعود حسن‌خانی توسط دو تن از کارمندان بنیاد رودکی به روی سن آورده شد.
پس از آن مسعود حسن‌خانی به روی صحنه خوانده شد و در میان تشویق حاضران، کیک تولدش را برید.
رشیدی با تبریک تولد مسعود حسن‌خانی به وی گفت: نمی‌دانستم امشب شب میلاد دوست و یار قدیمی استاد مسعود حسن‌خانی است.
اخیراً یک دی‌وی دی درباره زندگی و آثارم به صورت تصویری منتشر شده که اکثر آهنگ‌های ماندگار من در آن وجود داشت ، آهنگهایی که در ارکستر شماره 2 رادیو ایران اساتیدی چون بدیعی، همایون خرم، یاحقی و انوشیروان روحانی و دوست عزیزم مسعود حسن‌خانی در آن می‌نواختند و من با صدای ساز این اساتید می‌خواندم.
سپس رشیدی سی‌دی آثارش را به مسعود حسن‌خانی تقدیم کرد و پس از آن قطعه سرفصل با شعری از م.اربابی و آهنگ‌سازی مسعود حسن‌خانی برای مخاطبان اجرا شد.
این قطعه با شور و اشتیاق و تشویق قابل توجه مخاطبان مواجه شد. قطعه‌ای از این شعر به شرح زیر است:
«تا خبر دارم از او بی‌خبر از خویشتنم
با وجودش ز من آواز نیاید که منم

پیرهن می‌بدرم دم به دم از غایت شوق
که وجودم همه او گشت و من این پیرهنم
ای رقیب این همه سودا مکن و جنگ مجوی
برکنم دیده که من دیده از او برنکنم

خود گرفتم که نگویم که مرا واقعه‌ایست

دشمن و دوست بدانند قیاس از سخنم»

همچنین قطعه آشفته اثر پرویز یاحقی با شعری از نواب صفا اجرا شد و پس از آن طاقتم ده به آهنگ‌سازی هنرمند فقید همایون خرم با شعری از معین کرمانشاهی اجرا شد.
پس از این قطعه، قطعه‌ای در رنگ اصفهان با آهنگی از محمود ذوالفنون اجرا شد و سپس قطعه‌ای در دستگاه ساز و آواز اصفهان با آهنگ‌سازی مسعود حسن‌خانی و شعری از سعدی توسط این گروه برای مخاطبان اجرا شد. پس از این قطعه قطعه «چه پنهان» با شعری از کریم فکور و آهنگ‌سازی مسعود حسن‌خانی اجرا شد.
سپس دگر چه خواهی با شعری از نواب صفا و با آهنگ‌سازی حبیب‌الله بدیعی توسط گروه حسن‌خانی اجرا شد.
در آخرین قطعه این اجرا خوشه چین با شعری از کریم فکور و با آهنگی ماندگار از روح‌الله خالقی اجرا شد.
شعر ماندگار این قطعه به شرح زیر است:

« من که فرزند این سرزمینم ، در پی توشه ای خوشه چینم ، شادم از از پیشه ی خوشه چینی …
رمز شادی بخوان از جبینم
قلب ما، بود مملو از شادی بی پایان
سعی ما، بود بهر آبادی این سامان
خوشه چین، کجا اشک محنت به دامن ریزد
خوشه چین، کجا دست حسرت زند بر دامان

ای خوشا، پس از لحظه ای چند، آرمیدن، همره دلبران خوشه چیدن

از شعف، گهی همچو بلبل، نغمه خواندن، گه از این سو به آنسو پریدن»

پس از این قطعه مردم به نشانه احترام به گروه حسن‌خانی ایستادند و گروه حسن‌خانی سرود این ایران را در حالیکه مردم به نشان احترام به نام ایران ایستاده‌ بودند و به همراه گروه اجرا کردند.

در این گروه که به سرپرستی فرهاد طوطیان و با آواز امر رفعتی به روی صحنه رفتند، افرا تهرانی نوازنده ویولن، علیرضا بشر دوست نوازنده سنتور، مسعود زاهری‌پور نوازنده تار، سعید فتحعلی‌فر نوازنده عود (بربط)، بهار کیامقدم، بهنام پنجه‌پور، فاطمه بابایی، هاله صفرزاده و فرهاد طوطیان نوازنده ویولن، ابراهیم قاعدی نوازنده ویولن‌سل، بهزاد بزرگ‌نیا نوازنده تارباس، صالح زهره‌وند نوازنده چنگ و همخوان و علیرضا شاطری نوازنده تنبک حضور داشتند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها