امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۴:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46387
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۰
تعداد بازدید: 99
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز چهارشنبه در بیست و دومین ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز چهارشنبه در بیست و دومین گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور که در مجتمع آدینه تهران برگزار شد،‌ تعامل مجلس با ائمه جمعه را مطلوب ارزیابی کرد و تاکید کرد این تعامل و رابطه خوب بایستی تداوم یابد.

وی اضافه کرد: با بردباری و حلم آقای تقوی (رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه) بسیاری از مسائل مربوط به ائمه جمعه حل شد اما باید به این نکته توجه کرد که مسائل مربوط به این بخش بایستی همواره مدنظر قرار بگیرد. 

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود در بیان تعریفی از اعتدال گفت: اعتدال یعنی همه افراد و البته جامعه متوازن رشد کند، افراط و تفریط در خروج از این جاده رخ می‌دهد؛ در سال‌های پس از انقلاب افراط و تفریط‌هایی داشتیم و برای رخ ندادن آن باید با حلاجی گذشته به پیش برویم.

لاریجانی در همین زمینه خاطرنشان کرد: اینکه در بحث اعتدال بگویید افراط و تفریط نباشد تعریف سلبی کرده‌اید و این تعریف کفایت نمی‌کند، در واقع باید تعریف جامعی از اعتدال داشته باشیم.

وی از لزوم توجه به یک نگاهی جامع در زمینه رشد کشور سخن گفت و افزود: برای سامان دادن مسائل در کشور باید تولیت حاکمیت با همکاری ائمه جمعه مسائل را به پیش ببرند.
رئیس مجلس شورای اسلامی نقش ائمه جمعه را در هدایت جامعه پراهمیت توصیف کرد و خطاب به آنها گفت: شما امروز در جایگاهی هستید که هم مومنین و هم مسئولان به شما توجه دارند، در واقع ائمه جمعه، هم نیاز معنوی مردم را پاسخ می‌دهند و هم جامعه را نصیحت می‌کنند که این نصایح می‌تواند برای افراد مطلوب باشد.
وی ادامه داد: نقش ائمه جمعه در هدایت جامعه در همه دوران‌ها وجود دارد و به دوره‌ای خاص محدود نمی‌شود. البته تغییرات در کشور نیز روی آن تاثیری نمی‌گذارد زیرا با انتخابات‌ها در کشور انقلاب رخ نمی‌دهد بلکه انتخابات به معنی گردش نیروهاست.
رییس مجلس شورای اسلامی بخش بعدی سخنان خود را به سبک زندگی اختصاص داد و با بیان اینکه یکی از موضوعات دارای اهمیت که باید با کمک تمامی بخش‌ها دنبال شود طریقه زندگی است، تصریح کرد: سبک زندگی باید در سرشت جامعه شکل بگیرد.
وی نقش ائمه جمعه را در نهادینه شدن سبک زندگی اسلامی و ایرانی مهم عنوان کرد و اظهار داشت: در تمامی دوره‌ها کشورهای تمدن‌ساز به سبک زندگی توجه داشته و دارند و در واقع این کشورهای بی‌ریشه‌اند که به سبک زندگی بی‌توجهند؛ البته کشورهای بی‌توجه به سبک زندگی دچار صدمه شده و هویت خود را از دست می‌دهند.
لاریجانی با اشاره به نقش رسانه‌ها در زندگی امروز بشر، از لزوم توجه و پرداختن به سبک زندگی سخن گفت و تاکید کرد که توجه به طریقه زندگی برای کشورهای دارای قابلیت فرهنگی، اهمیت فراوانی دارد.
رئیس مجلس مقصود از سبک زندگی را اینگونه بیان کرد: «راه و رسم‌هایی که انسان‌ها باید در زندگی فردی و اجتماعی خود به آن توجه کنند».
لاریجانی در همین زمینه تصریح کرد: مدل طراحی شده برای سبک زندگی باید قابل درک باشد، در واقع سبک زندگی یک امر صرفا نظری نیست؛ برای کشوری مانند ایران که دارای ریشه‌های عمیق فرهنگی است، باید اقدامات لازم در راستای طراحی و دنبال کردن سبک زندگی در دستور کار ویژه قرار بگیرد.
لاریجانی ادامه سخنان خود را به بیان شاخصه‌های سبک زندگی اختصاص داد و گفت: در سبک زندگی کارکردهای مرتبط با رفتارهای اجتماعی مشخص شده است؛ ما در سبک زندگی به دنبال تعریف انسان کامل نیستیم بلکه باید قابلیت‌های تسری به کل جامعه را تعریف کنیم.
وی میانه‌گزینی و توجه به جنبه‌های مختلف مسائل را از دیگر شاخصه‌های سبک زندگی دانست و افزود: در هر سبک زندگی باید به میانه‌گزینی و جمع ابعاد مختلف توجه کنیم تا سبک زندگی تمامی افراد جامعه را در بربگیرد زیرا اگر فقط عده‌ای خاص را شامل شود همه جانبه نیست و در واقع سبک زندگی محسوب نمی‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی فراگیری را سومین و آخرین شاخصه برای سبک زندگی برشمرد و اظهار داشت: سبک زندگی باید با یک درک عمیق طراحی شود و در واقع باید چنان روان باشد که همگان بتوانند با آن ارتباط لازم را برقرار کنند.
لاریجانی گفت:‌ وقتی در خصوص سبک زندگی سخن می‌گوییم باید توجه کنیم که این مسئله یک حلقه و رابطه‌ای بین اندیشه و نظر و همچنین زندگی عملیاتی برقرار کند، در واقع سبک زندگی باید ملموس باشد تا در جامعه اثربگذارد.
وی ادامه داد: در سبک زندگی باید به جلوه‌های زیبایی توجه کرد، در واقع زمانی که درباره سبک زندگی سخن می‌گوییم باید به زیبایی‌های مرتبط به آن توجه کنیم تا گیرایه‌های لازم را داشته باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی جامع و منعطف بودن را دو ویژگی دیگر سبک زندگی عنوان کرد و افزود: جامع بودن به این معنی است که سبک زندگی باید تمام ابعاد فکری و اجتماعی را دربربگیرد، منعطف بودن نیز به این معنی است که باید با قابلیت‌ها و شرایط روز منطبق باشد.
ادامه دارد.. انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها