امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۲:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46401
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۱
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس جمهور سه‌شنبه شب در اولین گفتگوی زنده تلویزیونی خود با ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حسن روحانی رئیس جمهور سه‌شنبه شب در اولین گفتگوی زنده تلویزیونی خود با مردم با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور برخی برنامه‌های دولت در این زمینه را تشریح کرد.

* آمار تورم و رشد اقتصادی

رئیس جمهور وضعیت فعلی اقتصاد کشور را رکود تورمی دانست و افزود: بر اساس گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی رشد اقتصادی کشور در سال گذشته منفی بوده است.

وی ادامه داد: البته بانک مرکزی یک رقم و مرکز آمار رقم دیگری را اعلام کرده، ولی هر دو اعلام کردند که رشد اقتصادی منفی بوده است.

روحانی گفت: اما هر دو رقم در منفی بودن یکسان هستند که رقم مرکز آمار منفی 5.4 و رقم بانک مرکزی در شش ماهه اول بدون نفت، منفی 2.2 است که با نفت مقداری افزایش می‌یابد و هر دو رقم به هم نزدیک می‌شود.

وی افزود: ارقام تورم نقطه به نقطه حدود 44 درصد و تورم سالانه پایان مرداد 39 درصد است که این رقم نشان می‌دهد کشور از نظر تورم و رکود در شرایط ویژه قرار دارد.

* روند اصلاح بودجه 92

روحانی با بیان اینکه دولت با انجام اقداماتی در زمینه بودجه و یارانه‌ها زمینه انجام کارهای فوری را فراهم می‌آورد، گفت: بودجه در 10 سال گذشته از 25 هزار میلیارد تومان به 210 هزار میلیارد تومان رسیده است و این بدان معناست که بودجه 8 برابر شده است، در صورتی که قیمت اجناس 5 برابر شده‌اند.

به گفته وی 8 برابر شدن بودجه یعنی پیشی گرفتن هزینه دولت فارغ از افزایش قیمت‌های هماهنگ در کالاها.

رئس جمهور در مورد بودجه 92 تصریح کرد: از معاونت برنامه دولت قبل درباره تحقق بودجه سوال کردیم  ، که این معاونت پاسخ داد در خوشبینانه‌ترین حالت 130 هزار میلیارد تومان از بودجه محقق می‌شود و 80 هزار میلیارد مابقی قابل تحقق نیست.

وی افزود: در شروع کار دولت یازدهم، معاونت برنامه و نظارت راهبردی نیز بررسی های خود را درباره محقق شدن بودجه انجام داد و این معاونت نیز به همان رقم 130 هزار میلیارد تومان رسید

روحانی اظهار داشت: بنابراین برای تامین این منابع اصلاحیه بودجه 150 هزار میلیارد تومانی را به مجلس ارائه دادیم که اگر این اصلاحیه تصویب شود، باز هم 60 هزار میلیارد از آنچه اعلام شده کمتر خواهد بود؛ پس از اصلاح بودجه رقم واقعی بودجه را به مردم اعلام خواهیم کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه برای مقابله با رکود تورمی راه حل‌های میان مدت و بلندمدت داریم، خاطرنشان کرد: در واقع از سال 93 کارهای اساسی دولت شروع می‌شود از هم اکنون به وزارت اقتصاد و ستاد اقتصادی دولت دستور داده شده ظرف مدت 6 ماه برنامه‌های خود را برای رکود و تورم اعلام کند.

وی در مورد راهکارهای وعده داده شده در هفته دولت گفت: در هفته دولت به مردم اعلام کردم که در اولین جلسه هیئت دولت، ستاد اقتصادی کابینه ظرف مدت 15 روز طرحی را در خصوص رفع موانع اصلی برای تحقق رونق اقتصادی ارائه دهد و نام این طرح رونق اقتصادی در کوتاه مدت است که خوشبختانه ستاد اقتصادی دولت ظرف مدت 15 روز با برگزاری جلسات متعدد این طرح را ارائه و در جلسه هیئت وزیران مطرح کرد.

روحانی اضافه کرد: این طرح در 25 بند عمومی، 9 بند ویژه بانک مرکزی و یک بند برای پایش توسط وزارت اقتصاد ماهیانه به هیئت وزیران گزارش می‌دهد.

* هدفمندی یارانه‌ها

رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهارتش درباره یارانه‌ها تصریح کرد: در همین بودجه نسبت به منبع درآمدی مربوط به یارانه ها، دولت و مجلس احساس می کردند که مشکل وجود دارد لذا در مجلس تصویب شد که حامل های انرژی 38 درصد گران شود تا منابع یارانه نقدی تامین شود.

وی افزود: در این زمینه دولت قبل باید از اول تیرماه قانون بودجه را اجرا می کرد اما اجرا نشد، اولویت اول این دولت هم رونق تولید است و راه‌حل‌هایی هم برای تامین منابع یارانه‌ای پیدا کرده‌ایم که در این زمینه اصلاحیه‌ای به مجلس داده‌ایم تا نمایندگان راهکارهایی را پیشنهاد کنند.

روحانی با تاکید بر اینکه تا پایان سال جاری پرداخت یارانه و شکل اجرای آن به نحو کنونی ادامه خواهد یافت، عنوان کرد: در مرحله اول اجرای هدفمندی تغییری صورت نخواهد گرفت ضمن اینکه دولت قبل از اجرای مرحله دوم مشکلات و معضلات این بخش را بررسی خواهد کرد و سپس نسبت به چگونگی ادامه هدفمندی اقدام خواهد کرد.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: اساس این کار در واقع روان‌سازی تولید، اشتغالزایی و کاهش تشریفات اداری است؛ اصطلاحاً گفته می‌شود که ما دو نوع تحریم داریم، تحریم خارجی و تحریم داخلی در شرایط کنونی ما می‌خواهیم با تحریم داخلی مبارزه کنیم.

وی افزود:‌ به عنوان مثال فردی که برای تولید می‌خواهد یا مواد اولیه و یا ماشین‌آلات تهیه یا خریداری کند، با توجه به شرایط کنونی که دلار هزار تومانی حدود 3 هزار تومان شده، باید میزان نقدینگی تولیدکننده 3 برابر باشد.

روحانی تصریح کرد: از سوی دیگر به دلیل وجود معضلات در کشور و عدم پیش‌بینی آینده و قطعیت اقتصاد، بانک‌ها نگران بودند و به خاطر التهابات و مشکلاتی که در داخل از نظر اقتصادی به وجود آمده، رقم 10 درصد قیمت کالا که باید به عنوان سپرده نزد بانک می‌ماند به 130 و به گفته رئیس بانک مرکزی گاهاً به 135 درصد افزایش پیدا کرد که این مانع بزرگی برای تولید به شمار می‌رود.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود از شبکه یک سیما با مردم با اشاره به مصوبات روز یکشنبه دولت برای رفع موانع تولید و رونق اقتصادی، گفت: یکی از مصوبات روز یکشنبه این بود که بانک‌ها حداکثر تا 30 درصد از مشتری سود بگیرند.

*مصوبات دولت برای تسهیل ترخیص کالا از گمرک

وی ادامه داد:‌ برای اعتبارات اسنادی نیز وابسته به اعتباری که فرد در نزد بانک دارد، عمل می‌شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این مصوبه به بانک مرکزی اعلام شده است، تصریح کرد: دستورالعمل مربوطه به بانک مرکزی رسیده و به زودی به بانک‌ها ابلاغ می‌‌شود.

حسن روحانی با تاکید بر اینکه هر مشکلی برای تولید هزینه جدیدی را به مصرف‌کننده تحمیل می‌کند، افزود: در واقع راهکارهای ارائه شده برای حل مشکل تولید است اما در ادامه مشکلات مردم را رفع می‌کند.

وی ادامه داد:‌ به عنوان مثال فرد، جنسی را سفارش داده و همه پول آن را با نرخ 130 درصد پرداخت کرده است؛ جنس وارد گمرک شده و حالا باید وی حقوق ورودی پرداخت کند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: بنابراین جنس در گمرک می‌ماند ولی بر اساس مصوبه اخیر اگر واردکننده برای حقوق ورودی به گمرک بدهکار شود گمرک معادل آن بدهکاری از جنس موجود در گمرک نگه‌ می‌دارد و مابقی را آزاد می‌کند.

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه با این روش بسیاری از کالاهایی که در گمرک است به بازار می‌آید، اظهار داشت: رونق در تولید یعنی رونق در اشتغال که به واسطه این طرح به آن نزدیک می‌شویم.

رئیس‌جمهور با اشاره به بخش دیگری از مصوبه روز یکشنبه دولت تصریح کرد: گاهی جنسی وارد می‌شد و اسناد مربوطه با میزان جنس اختلاف داشت؛ پیش از این گمرک اختلاف 5 درصدی را حل می‌کرد ولی ما آن را به 10 درصد ارتقا دادیم.

روحانی ادامه داد:‌ در برخی از موارد نیز کالایی وارد می‌شد و فرد واردکننده پول آن را پرداخت می‌کرد ولی بانک مربوطه برای انتقال ارز با مشکل مواجه می‌شد و چون فرد نمی‌توانست تسویه بانک را به گمرک ارائه دهد کالا در گمرک می‌ماند.

وی افزود: بر اساس این مصوبه اعلام کردیم که در این موارد کالا آزاد و در اختیار فرد وارد کننده قرار بگیرد.

رئیس‌جمهور اختیارات ارائه شده به گمرک را برای کم شدن تشریفات ورود کالا به کشور یادآور شد و اظهار داشت: ما اعلام کردیم برای تولید نیز خط ارزیابی جدیدی مشخص و بسیاری از تشریفات غیرضروری حذف شود.

*تعریف آیین‌نامه‌های قانون بهبود فضای کسب و کار

رئیس قوه مجریه در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قانون بهبود محیط کسب و کار که در سال 90 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، گفت: مجلس این قانون را تصویب کرده ولی تعریف آیین‌نامه‌های اجرایی آن باقی مانده در حالی که در خود این مصوبه آمده که دستگاه‌های مربوطه باید ظرف 2 ماه آیین‌نامه‌ها را مشخص کنند.

روحانی در ادامه با اشاره به جلسات بخش خصوصی و دولت بر تاثیرگذاری این جلسات در بهبود فضای تولید تاکید و افزود: دولت همه تسهیلات لازم را در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد داد.

*برنامه‌های دولت برای تسویه حساب با پیمانکاران طلبکار

وی با بیان اینکه یکی دیگر از مصوبات ما برای حل مشکل پیمانکاران است، افزود: گاهی اوقات پیمانکاران از دولت طلبکار هستند و این طلبکاری به معوقات بانکی و تاخیر در حقوق کارگران پیمانکار تبدیل می‌شود.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در این مصوبه این موضوع مطرح شده که معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی دولت تمامی بدهی‌های دولت را مشخص کرده و راه تسویه حساب آن را ظرف 2 ماه ارائه کند.

روحانی تصویب این بند را موجب ایجاد احساس امنیت در پیمانکاران خواند و تصریح کرد: پیمانکار اگر احساس کند که از دولت طلبکار است و دولت نیز وی را رها کرده با مشکلات جدی نظیر بی‌انگیزگی روبرو می‌شود.

وی راه‌حل‌های مطرح‌ شده در این مصوبه را برای کوتاه‌مدت دانست و افزود: دولت برای بلندمدت نیز برنامه‌هایی را به ویژه در حوزه نفت و گاز دارد.

*افزایش تولید گاز و نفت مهمترین دغدغه دولت در حوزه انرژی

رئیس قوه مجریه با اشاره به دستورالعمل ابلاغ شده به وزیر نفت گفت: ما در حوزه نفت با دو مورد فوری مواجهیم که اولین مورد مسئله تولید گاز است که به اندازه کافی نیست و هم‌اکنون بسیاری از نیروگاه‌های ما به جای گاز نفت کوره مصرف می‌کنند.

روحانی با بیان اینکه امسال 7 میلیارد دلار نفت کوره برای نیروگاه‌ها مصرف شده است، اظهار داشت: این رقم تا پایان سال به 17 میلیارد دلار می‌رسد و اگر در زمینه گاز بتوانیم کار سریع انجام دهیم این بار از روی کشور برداشته می‌شود.

وی برنامه‌های دولت یازدهم برای توسعه پارس جنوبی را یادآور شد و افزود: دولت در زمینه توسعه فاز 15، 16، 17 و 18 پارس جنوبی با اولویت ویژه برخورد می‌کند.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: وزیر نفت قول داده که تا پایان سال روزانه 30 میلیون مترمکعب بر تولید گاز افزوده شود.

روحانی با بیان اینکه هم‌اکنون در زمینه تولید نفت نیز با کاهش روبرو هستیم، گفت: این مشکل باید به زودی و با تلاش وزارت نفت حل شود.

رئیس‌جمهور ظرفیت تولید نفت و گاز را برای کشور موضوعی استراتژیک خواند و افزود: البته در این زمینه برای پالایشگاه‌های خلیج فارس نیز برنامه‌هایی داریم و با اقداماتی که انجام می‌شود واردات بنزین مرتفع خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، در زمینه بهبود فضای اقتصادی کشور به مسئله کشاورزی اشاره و افزود: در زمینه کشاورزی تصمیمات مهمی گرفته شده چون در این زمینه به واردات تکیه زیادی داریم.

*امسال باید 7.5 میلیون تن گندم وارد کنیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امسال باید 7.5 میلیون تن گندم وارد کنیم، اظهار داشت: دو مشکل در این زمینه وجود دارد مشکل اول مسئله تهیه کود است که باید اقدام سریعی درباره آن انجام شود و مسئله قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی است.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه باید قیمت محصولاتی که از کشاورزان خریداری می‌شود منطقی باشد، گفت: زمانی که انتخابات انجام شد من تأکید کردم قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید افزایش یابد.

روحانی افزود: دولت قبل قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را به 800 تومان رساند اما این قیمت کم است و ما باید آن را به میزانی برسانیم که کشاورزان بتوانند اقدام به کشت محصول کنند.

وی با اشاره به اینکه حفظ امنیت غذایی جزو موارد استراتژیک برای کشور است، گفت:‌ اگر شرایط مهیا شود، کشاورزان نیز به صحنه می‌آیند؛ البته آنان برای افزایش تولیدات کشاورزی تمایل بالایی دارند و روستاییان عزیز نیز رأی بالایی به بنده دادند.

رئیس جمهور گفت: دولت مکلف است نسبت به ارتقاء و اشتغال مردم تمام تلاش خود را انجام دهد.

روحانی با تأکید بر ضرورت خودکفایی کشور در عرصه کشاورزی گفت: کشاورزان ما می‌توانند محصولات کشاورزی را در داخل و با قیمت کمتر از میزانی که دولت آن را از کشور دیگری خریداری می‌کند، در داخل تولید کنند.

وی با اشاره به ضرورت تأمین ماشین‌آلات کشاورزی برای کشاورزان و ایجاد رونق تولید، گفت: ماشین‌آلات نو قیمت بالایی دارند اما ماشین‌آلات دسته دوم که یک سال کار کرده باشند، می‌توانند سبب رونق تولید شوند و ما اجازه واردات ماشین‌آلات دسته دوم را به شرط سالم بودن و داشتن عمر کمتر از 5 سال صادر کرده‌ایم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها