امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۸:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46411
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۲
تعداد بازدید: 47
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل،حمید پارسایی با بیان اینکه پیش از این روال ثبت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل،حمید پارسایی با بیان اینکه پیش از این روال ثبت تغییر کدپستی در پورتال سازمان ثبت احوال، زمان بر بود، اظهار داشت: در گذشته فرایند به گونه‌ای طراحی شده بود که پس از ثبت کدپستی جدید در سایت مربوطه، کارت ملی فرد تعویض و برای او ارسال می‌شد.

وی با اشاره به اینکه تعویض کارت ملی به علت تغییر نشانی و کدپستی، هموطنان را به زحمت می‌اندازد، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، برنامه صدور کارت هوشمند ملی برای ایرانیان در دستور کار سازمان ثبت احوال قرار دارد و به همین دلیل تعویض کارت‌های ملی فعلی برای درج کدپستی جدید لازم نیست.

پارسایی با تشریح عملکرد سامانه جدید ثبت تغییر نشانی پستی هموطنان، افزود: در سامانه جدید که از طریق پورتال سازمان ثبت احوال در دسترس عموم مردم قرار دارد، اطلاعات هویتی و سپس شماره تلفن همراه متقاضی اخذ و کد ویژه‌ای به فرد پیامک می‌شود.

وی ادامه داد: در ادامه فرایند ثبت تغییر نشانی پس از ورود به سامانه ضمن وارد کردن کد پیامک شده، در نهایت تغییر نشانی و کدپستی در پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور ثبت خواهد شد.

معاون سازمان ثبت احوال کشور یادآور شد: هم اکنون حدود 100 دستگاه در15 هزار نقطه کشور به پایگاه اطلاعات جمعیتی متصل هستند و به راحتی می توانند نسبت به احراز و تصدیق هویت مراجعان خود از طریق این پایگاه اقدام و در عین حال، با اطلاع یافتن از محل سکونت افراد، خدمات خود راتنها به آدرس فعلی آنها ارائه کنند.

وی با تاکید بر اینکه برابر قانون، تغییر نشانی و کدپستی افراد باید به اطلاع سازمان ثبت احوال برسد، یادآور شد: دستگاه‌های اجرایی نیز طبق قانون موظفند که به آدرس فرد هستند به کدپستی ثبت شده خدمت ارائه کنند.

به گفته وی، بسیاری از بانک‌ها و نهادهای مختلف از اینکه کدپستی درج شده در پشت کارت ملی با آدرس فعلی مراجعان آنها منطبق نیست، گلایه دارند و تاکید می‌کنند که برای کاهش زمان پاسخگویی به مراجعین و تسهیل و تسریع در ارائه خدمات ضروریست کدپستی افراد منطبق با محل سکونت باشد.

معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور در خصوص اهمیت ثبت تغییر نشانی برای به روز بودن آمارهای ثبت احوال، اظهار داشت: تنها در صورت ثبت تغییر نشانی می‌توان آمار جمعیتی دقیقی از شهرهای کشور بدست آورد، ضمن اینکه آمار مهاجرت داخلی افراد نیز به این ترتیب قابل احصا خواهد بود و حتی رده سنی مهاجران هر شهر را می توان تعیین کرد و چنین آماری به مراتب دقیق تر از آمار سرشماری‌های دوره‌ای خواهد بود و می‌تواند مبنای برنامه ریزی مسوولان قرار گیرد.

وی درباره علت کم توجهی هموطنان به ضرورت اعلام تغییر نشانی پستی به رغم الزام قانونی آن، اظهار کرد: اگرچه در قانون علاوه بر الزام اختصاص کد ملی و کد پستی به کلیه اتباع ایرانی، الزام اعلام تغییر نشانی نیز قید شده است، اما از آنجا که برای عدم اجرای این بخش از قانون جریمه ای تعیین نشده،شهروندان خود را ملزم به رعایت آن نمی دانند که این موضوع باید در قانون اصلاح شود.

گفتنی است، از سامانه تغییر کدپستی در همایش جمعیت، تعالی و راهبردها در اسفند سال گذشته رونمایی شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها