امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۰۱:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46422
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، فرانسه همانطور که اعلام کرده بود قطعنامه‌ای را درباره بحران سوریه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، فرانسه همانطور که اعلام کرده بود قطعنامه‌ای را درباره بحران سوریه به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه داده است.

در این بیانیه از دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه به دلیل حمله شیمیایی 21 آگوست در حومه دمشق انتقاد شده است و درخواست مجازات سوریه در صورتی که به بازرسان سازمان ملل اجازه بازرسی سایت‌های تسلیحات شیمیایی را ندهد، نیز مطرح شده است.

در پیش‌نویس این قطعنامه خواستار توقف سریع استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی شده و فقط به ابراز نگرانی درباره حملات شیمیایی آینده اکتفا نشده است.

در بخش دیگری نیز با اشاره به وجود ذخایر قابل توجهی از تسلیحات شیمیایی که در اختیار دولت قرار دارند، به سوریه درباره حملات بیشتر شیمایی هشدار داده شده است.

فرانسه همچنین به این وسیله از دولت سوریه خواسته‌ است تا ظرف 15 روز درباره تسلیحات شیمیایی خود شفاف‌سازی کند و تمامی سایت‌های مربوط را برای بازرسی در اختیار ناظران سازمان ملل متحد قرار دهد.

بنابر این پیش‌نویس در صورتی که سوریه همکاری‌های لازم  را نداشته باشد، اقدامات بعدی مطابق با بند 7 منشور سازمان ملل متحد خواهد بود.

در این بند اقدام نظامی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

گفته می‌شود با استناد به همین بند است که روسیه تمایلی برای حمایت از این پیش‌نویس نشان نداده است.

روز گذشته «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در دیدار با «ولید المعلم» همتای سوریه‌ای خود گفت که پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی فرانسه درباره سلاح‌های شیمیایی سوریه غیرقابل قبول است.

ادعای توسل دولت سوریه به حمله شیمیایی در روز 30 مرداد(21 آگوست) در حالی صورت گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه به شدت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید در شرایطی که پیروزی‌های نظامی به دست آورده و بازرسان سازمان ملل در سوریه به سر می‌برده‌اند، نیروهای دولتی دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی نداشته‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها