امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۲:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46428
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، «چودری نثار علی خان» وزیر کشور پاکستان کلیات طرح مذاکره با طالبان را ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، «چودری نثار علی خان» وزیر کشور پاکستان کلیات طرح مذاکره با طالبان را اعلام کرد.

این موضوع پس از نشست 2 روز پیش رهبران سیاسی و نظامی پاکستان و توافق همه احزاب این کشور برای آغاز روند مذاکرات رسمی با طالبان اعلام شد.

وزیر کشور پاکستان که در یک نشست خبری در اسلام‌آباد شرکت کرده بود، با اشاره به تصمیم قاطع همه رهبران سیاسی و نظامی پاکستان برای مذاکره با طالبان، گفت: این تصمیم خود ما بود و مبتنی بر هیچ فشار یا مداخله خارجی نبوده است.

وی اگرچه از اعلام جزئیات این طرح خودداری کرد اما برخی مقامات عنوان کردند که چارچوب مذاکره با طالبان پنج یا شش مرحله خواهد داشت.

به گفته آنان، در مرحله اول، کمیته‌ای برای آماده‌سازی زمینه مذاکرات متشکل از نمایندگان تمام احزاب سیاسی ایجاد می‌شود که یکی از وظایف آن انتخاب واسطه‌های احتمالی در روند صلح است.

این کمیته همچنین ارتش را در جریان تمام امور قرار داده و در روند تصمیم‌گیری از آن استفاده می‌کند.

پس از انتخاب واسطه‌ها، این کمیته مبادرت به جمع‌آوری اطلاعات از نمایندگان گروه‌های شبه‌نظامی می‌کند.

سپس با اتفاق نظر همه نمایندگان، محلی برای مذاکرات مشخص خواهد شد که این آخرین گام برای شروع مذاکرات است.

با این حال، مقامات پاکستانی در گفت‌وگو با روزنامه «تریبون» این کشور تصریح کردند که مکان مذاکرات در پاکستان بوده و تعین یک منطقه «بی‌طرف» برای دولت قابل قبول نخواهد بود.

به گفته وزیر کشور پاکستان، در اولین جلسه با نمایندگان شبه‌نظامیان، مطالبات 2 طرف تعیین خواهد شد.

* طالبان تشکیل جلسه داد

در همین حال، شورای مرکزی گروه شبه‌نظامی «تحریک طالبان پاکستان» نیز پس از توافق احزاب سیاسی این کشور برای آغاز مذاکرات، در منطقه قبایلی پاکستان تشکیل جلسه داد.

به نوشته روزنامه «داون» پاکستان، جلسات این شورا تا روز چهارشنبه و پس از پیوستن برخی رهبران مهم طالبان از مناطق مختلف ادامه خواهد داشت.

 پس از توافق همه احزاب پاکستان درباره مذاکره با تحریک طالبان،این گروه از این تصمیم سیاستمداران پاکستانی استقبال کرد و آن را گام مثبتی در روند صلح دانست.

با این حالف ممکن است دولت و طالبان پاکستان قبل از آغاز مذاکرات، خواهان انجام اقدامات اعتماد ساز از سوی طرف مقابل شوند.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها