امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۶:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46429
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۰۳
تعداد بازدید: 92
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، قزاقستان قسمتی از سهمیه پروژه نفت «کاشاگان» را در ازای پنج میلیارد دلار به چین واگذار کرد، این قرارداد ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، قزاقستان قسمتی از سهمیه پروژه نفت «کاشاگان» را در ازای پنج میلیارد دلار به چین واگذار کرد، این قرارداد پس از مذاکرات بین «نورسلطان نظربایف» و «شی جینپینگ» رؤسای جمهور قزاقستان و چین منعقد شده است.

همچنین سفر رسمی شی جینپینگ به آستانه قزاقستان با امضای یک بیانیه مشترک در توسعه مشارکت راهبردی جامع بین قزاقستان و چین پایان یافت که نکته اصلی این مذاکرات، گسترش همکاری‌های 2 کشور در حوزه انرژی بود.

شرکت ملی چینی «CNPC» و شرکت «KazMunaiGas» قزاقستان همچنین در مورد به فروش گذاشتن 8.3 درصد سهام کاشاگان به شرکت چینی CNPC به توافق رسیدند، کاشاگان میدان بزرگ نفت و گاز در قزاقستان، واقع در شمال دریای خزر است.

ذخایر نفت این منطقه 4.8 میلیون و ذخایر گاز یک تریلیون متر مکعب را تشکیل می‌دهد.

«الکساندر کنیازف» کارشناس و متخصص مستقل در رابطه با مسائل آسیای مرکزی معتقد است که فروش سهم 8.3 درصد میدان نفت کاشاگان به چین و با راه‌اندازی خط لوله ای بینییو- بازایی آرزوی سلطه شرکت‌های غربی در انرژی خزر را پایان می‌دهد.

این درحالی است که قزاقستان دارنده بزرگ‌ترین اقتصاد آسیای مرکزی در یک دهه گذشته تولید نفت خام خود را افزایش داده و هم اکنون در میان جمهوری‌های تازه استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی پیشین، دومین تولید کننده بزرگ نفت به شمار می‌رود.

شرکت‌های نفتی بین‌المللی بخش عمده تولید نفت در این کشور را به عهده دارند، ذخایر نفت خام قزاقستان 3 درصد از مجموع ذخایر قابل استحصال جهان را شامل می‌شود.

بخش عمده تولید کنونی نفت قزاقستان از میدان تنگیز قزاقستان و به وسیله شرکت سرمایه گذاری مشترک آمریکایی- روس- قزاق تنگیزشوراویل صورت می‌گیرد.

قزاقستان در نظر دارد تولید نفت خام خود را از رقم کنونی بیش از ٢٠ میلیون تن در سال به ١٠٠ میلیون تن در سال ٢٠١٥ افزایش دهد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها