امروز : سه شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - 2016 December 6
۱۶:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46448
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اخیراً پس از اظهار نظرهای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بحث نظارت بر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اخیراً پس از اظهار نظرهای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بحث نظارت بر کتاب و ممیزی پیش از انتشار، بحث‌های زیادی بین ناشران و مؤلفان و فعالان فرهنگی به وجود آمده که آیا نظارت بر کتاب‌ها پس از انتشار کاری شدنی است و آیا منافاتی با قانون مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره نظارت بر انتشار کتاب ندارد؟

در همین رابطه، محمدرضا سرشار به خبرنگار کتاب و ادبیات فارس گفت: اصلا ورود به این بحث‌ها یعنی وارد شدن به بازی که هر چند یک بار یک جریان سیاسی در کشور به راه می‌اندازد و عده‌ای از ناشران طرفدار آن جریان به آن دامن می‌زنند، وگرنه این موضوع جای بحث ندارد و معضلی نیست.

وی افزود: در همه جای دنیا ممیزی و نظارت بر انتشار کتاب‌ها به صورت یک قانون وجود دارد. در قانون ما هم مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و هیچ وزیر و رئیس جمهوری نمی‌تواند این قانون را لغو کند و هر اتفاقی که در این زمینه می‌خواهد بیفتد باید از مسیر قانونیش اتفاق بیفتد. هرچند اصلا دلیلی برای لغو قانون ممیزی وجود ندارد.

گفتنی است سرشار چندی پیش در یادداشتی در وبگاه رسمی خود با عنوان «به رغم وعده رئیس جمهور و وزیر جدید ارشاد، لغو ممیزی کتاب، خلاف قانون و نشدنی است» به این موضوع پرداخته بود که یادداشت این نویسنده و فعال فرهنگی در ادامه می‌آید:

**لغو مممیزی غیرقانونی و خارج از اختیارات رئیس جمهور است

به خلاف وعده رئیس جمهور منتخب - در وعده های انتخاباتی خود- و وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، لغو مجوز نشر کتاب و ممیزی قبل از چاپ، غیرقانونی و غیرممکن است.

طبق ماده 9 قانون ضوابط نشر کتاب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی (مصوبه 660؛ مورخ 24/1/ 89؛ که در تاریخ 3/2/89 ابلاغ شده است) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است با تشکیل کمیته‌های تخصصی، کلیه کتابها را قبل از چاپ، بررسی کند؛ و این آثار تنها در صورت نداشتن موارد خلاف قانون و دریافت مجوز رسمی از وزارت ارشاد می‌توانند منتشر شوند.

بنابراین لغو بررسی کتابها قبل از چاپ، و انتشار تنها پس از دریافت مجوز از وزارت ارشاد، عملی غیرقانونی و به کل، خارج از حدود اختیارات شخص رئیس جمهور یا وزیر ارشاد یا هر مقام دولتی دیگر است. تغییر رویه فعلی تنها در صورت طرح و تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی یا مجلس شورای اسلامی و تصویب و درآمدن به صورت یک ماده قانونی مشخص- آن هم پس از ابلاغ رسمی به وزارت ارشاد - مقدور است. که چنین امری نیز بسیار بعید به نظر می‌رسد. زیرا عملی غیرکارشناسی شده، و دارای تبعات و مشکلات اجرایی و فرهنگی بسیار است. ضمن آنکه دولت موسوم به اصلاحات نیز، در دوره هشت ساله حاکمیت خود، بارها چنین شعاری را داد؛ اما در عمل، موفق به تحقق آن نشد.

به این ترتیب وعده رئیس جمهور منتخب در مناظره‌ها و نطق‌های انتخاباتی‌اش مبنی بر لغو ممیزی و لزوم صدور مجوز قبل از چاپ کتابها را، اگر صرفا دارای مصرف تبلیغاتی و جلب رای تلقی نکنیم، باید ناشی از بی‌اطلاعی وی از قانون مزبور بدانیم. اما تکرار همین مدعا توسط وزیر ارشاد جدید نیز، هر چند قاعدتا ناشی از بی اطلاعی وی نسبت به قانون است، اما پذیرفتنی نیست که وزیری در حیطه کار تخصصی خود، این گونه بی مطالعه و تحقیق وعده بدهد و سخن بگوید؛ و پیش و بیش از هر چیز، برای خود و وزارتخانه تابعش مشکل بیافریند!ک
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار