امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۰۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46460
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۱
تعداد بازدید: 93
حجت‌الاسلام والمسلمین موسویان در حاشیه برگزاری نشست تأمین مالی پروژه‌های مسکن، راه و ساختمان در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه آیا انتشار اوراق ...

حجت‌الاسلام والمسلمین موسویان در حاشیه برگزاری نشست تأمین مالی پروژه‌های مسکن، راه و ساختمان در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه آیا انتشار اوراق رهنی، اشکال شرعی دارد یا خیر، گفت: شکل‌گیری اسناد خزانه اسلامی تحت این عنوان در صورتی که نرخ‌ها تکلیفی نباشند، شرعی است. 

وی افزود: بانک مرکزی باید در جریان انتشار این اوراق نرخ‌های بازار را مدنظر قرار دهد.

عضو کمیته فقهی بازار سرمایه با بیان اینکه مقدمات و آیین‌نامه انتشار اوراق اسناد خزانه اسلامی در قانون بودجه تصویب شده است، گفت: نرخ‌ها باید برمبنای بازار بوده و بحث اسناد خزانه به صورت متعارف در دنیا نیز وجود دارد.

حجت‌الاسلام موسویان در پاسخ به این سؤال که آیا فروش رهن یا بدهی به لحاظ شرعی امکانپذیر است یا خیر، تأکید کرد: سند بدهی با قطع نظر از اینکه پشتوانه سند دین واقعی وجود دارد، خرید و فروشش رایج است که براساس معامله واقعی انجام می‌شود و بر مبنای فعالیت اقتصادی واقعی به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: در کمیته فقهی بانک مرکزی روی اسناد خزانه اسلامی بررسی‌هایی انجام گرفت و دولت روی بدهی‌های مسجل به پیمانکاران یا سایر دارایی‌ها می‌تواند برای طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی اسناد خزانه منتشر کند.

حجت‌الاسلام موسویان خاطرنشان کرد: با این بازنگری قرار شد در برنامه بودجه این مجوز به دولت داده شود چرا که به تأیید شورای نگهبان رسیده و جنبه قانونی و شرعی به خود گرفته است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دولت، بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار با همکاری یکدیگر می‌توانند از این ابزار جدید استفاده کرده و از جهت‌دهی سرمایه‌ها به سوی فعالیت‌های اقتصادی موثر بهره‌مند شوند.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها