امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۲:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46477
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حمیدرضا طاهری نخست در هفتمین کنگره دانش اعتیاد در سالن همایش‌های رازی گفت: زمانی که افراد دچار سوء مصرف مواد ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، حمیدرضا طاهری نخست در هفتمین کنگره دانش اعتیاد در سالن همایش‌های رازی گفت: زمانی که افراد دچار سوء مصرف مواد مخدر می‌شوند به دلیل آسیبی که به مغز این افراد وارد می‌شود انگیزه‌ای برای شروع تغییر ندارند.

وی ادامه داد: به همین دلیل حدود 80 درصد این افراد علاقه‌مند به تغییر و ورود به درمان نیستند و مشکلات خانوادگی از همین جا شروع می‌شود که معمولاً از رویکردهای ناکارآمد استفاده می‌شود.

طاهری نخست گفت: تکنیک‌های مؤثری مانند مصاحبه انگیزیشی، ایجاد تشکل‌ها برای وارد کردن افراد به درمان وجود دارد اما متأسفانه نظام‌مند نیستند.

وی افزود: تمام روش‌های موجود بر اساس تجربه فردی است و هر کس با مشاهده نتایج مثبت یک روش، آن را برای افراد دیگری پیشنهاد می‌دهد.

طاهری نخست گفت: اما به تازگی در دنیا روش راغب‌سازی پیشنهاد شده تا از طریق خانواده امکانی فراهم شود تا فرد معتاد راحت‌تر بتواند درمان را آغاز کند.

وی تصریح کرد: در این روش ابتدا مهارت‌های رفتاری به خانواده آموزش داده می‌شود و سپس درمان روی فرد معتاد آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مصرف مواد محرک و شیشه در سالهای اخیر در کشور افزایش یافته گفت: مصرف این مواد رو به افزایش است و متأسفانه بسیاری از مصرف‌کنندگان شیشه در سن پایین مصرف را آغاز کرده‌اند.

وی گفت: زمانی که سن آغاز اعتیاد پایین می‌آید انگیزه برای تغییر و درمان کمتر می شود و این افراد به راحتی درمان را رها می‌کنند.

وی گفت: زندگی با افرادی که سوء مصرف مواد دارند توأم با درد و بحران‌های مزمن است و اضطراب و افسردگی در خانواده این افراد بالا می‌رود.

طاهری‌نخست گفت: متأسفانه روش‌های اجباری درمان اعتیاد بسیار کاربردی شده و فرد را با روش‌های برخورد تنبیه، پرخاش، تحقیر،سرزنش و التماس برای درمان می‌آورند که بی فایده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها