امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۲۲:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46482
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 104
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، بهروز دولت‌شاهی در هفتمین کنگره دانش اعتیاد در سالن همایش‌های رازی گفت: ما اغلب با مراجعانی مواجه هستیم که دوست ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، بهروز دولت‌شاهی در هفتمین کنگره دانش اعتیاد در سالن همایش‌های رازی گفت: ما اغلب با مراجعانی مواجه هستیم که دوست ندارند مواد مخدر را قطع کنند. به همین دلیل روان‌درمانی می‌تواند اهداف درمان را گسترش دهد.

وی ادامه داد: روش‌های کاهش آسیب به عنوان استراتژی کاهش موارد مبتلا به ایدز به کار گرفته شد اما روش‌های روان‌درمانی با هدف کاهش آسیب‌های مرتبط با مصرف مواد مخدر قطع کامل مصرف را دنبال نمی‌کند.

دولت‌شاهی ادامه داد: در روش‌های روان‌درمانی به حقوق مصرف‌کننده توجه می‌شود و پذیرش تصمیم بیمار درمان را راحت‌تر می‌کند.

این استادیار روانشناسی بالینی گفت: اولویت اول کاهش پیامدهای منفی مصرف مواد مخدر است نه اینکه بر مصرف تمرکز شود.

وی افزود: روش‌های روان‌درمانی بر کمک کردن به فرد معتاد تا هر مقدار که بتواند ترک کند تأکید دارد. در حالی که روش‌های سنتی همراه با تنبیه و اجبار است.

دولت‌شاهی گفت: درمان‌های سنتی مبتنی بر کاهش آسیب تعداد کمی از مصرف‌کنندگان را جذب می‌کند و بیش از نیمی از افراد درمان نمی‌شود یا به طور موثر به آنها کمک نمی‌شود.

وی گفت: حدود 40 تا 50 درصد معتادان در کشور روش‌های درمانی را رها می‌کنند و این در شرایطی که سواد معتادان پایین باشد و شرایط اجتماعی خاصی داشته باشند ریزش آنها بیشتر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شدت مصرف مواد مخدر متنوع است گفت: هدف مصرف نیز در افراد متفاوت است به همین دلیل وضعیت هیجانی، آسیب‌پذیری افراد و انگیزش نیز متفاوت است.

وی گفت: باید بیمار را در درمان درگیر کرد اما متأسفانه مطالعات زیادی در مورد اثر‌بخشی روان‌درمانی انجام نشده اما این روش مداخله‌ای ارزشمند و پذیرفته شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها