امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۷:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46494
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، فرمانده پایگاه نظامی «ماناس» در قرقیزستان گفت: این مرکز حمل و نقل فعالیت‌های بسیاری را انجام می‌دهد، ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، فرمانده پایگاه نظامی «ماناس» در قرقیزستان گفت: این مرکز حمل و نقل فعالیت‌های بسیاری را انجام می‌دهد، بنابراین پس از بسته شدن نیز بخشی از فعالیت‌های خود را ادامه خواهد داد.

«جان میلارد» فرمانده این پایگاه در مصاحبه با پایگاه خبری «آکی‌پرس» با اشاره به اینکه از تصمیم مقامات قرقیز در مورد فسخ قرارداد همکاری و بسته شدن پایگاه باخبر است، افزود: که این پایگاه به عنوان یک واحد اعزامی موقت باقی خواهد ماند.

مقام نظامی پایگاه ماناس در پاسخ به این سؤال که آن‌ها برای ترک این منطقه چقدر زمان نیاز دارند، گفت: این به بسیاری از شرایط بستگی دارد و ما نمی‌توانیم به زودی این پایگاه را ترک کنیم.

به گفته وی ترک فرودگاه بین‌المللی ماناس از سوی نظامیان آمریکایی زمان می‌خواهد و همزمان با این برنامه تحویل برخی از بخش‌های این پایگاه به وزارت دفاع قرقیزستان نیز باید تهیه و تدوین شود.

این فرمانده آمریکایی که تمایل کشورش برای حفظ پایگاه در قرقیزستان را نمی‌خواست پنهان کند در ادامه تأکید کرد که مرکز حمل و نقل ماناس یکی از جنبه‌های کلیدی در روابط دوجانبه آمریکا و قرقیزستان بوده، بنابراین بسیاری از فعالیت‌های آن پس از بسته شدن نیز ادامه خواهد یافت.

این در حالی است که گزارش فرمانده آمریکایی این توضیح را نداده که پایگاه، پس از بسته شدن به چه بخش‌هایی از فعالیت‌های خود در آینده ادامه می‌دهد.

اما فرمانده پایگاه نظامی ماناس حمل و نقل هوایی پرسنل و تجهیزات را بخش اساسی کار این مرکز عنوان کرد و افزود که در یک روز از طریق این پایگاه به طور متوسط 2 هزار نظامی به افغانستان و یا از این کشور به بیرون منتقل می‌شوند.

وی تعداد پرسنل دائمی پایگاه را تقریبا یک هزار و 400 نفر و 700 نفر از آنان را از اتباع قرقیزستان ذکر کرد.

پایگاه نظامی آمریکا در فرودگاه ماناس قرقیزستان از سال 2001 میلادی پس از ورود نیروهای ناتو با نام ائتلاف بین‌المللی به افغانستان مستقر شده است.

دولت قرقیزستان با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای این ائتلاف از افغانستان در سال 2014 سندی را برای فسخ قرارداد همکاری با آمریکا که زمینه قانونی حضور این پایگاه بود تهیه کرد و پارلمان این کشور در ماه می گذشته آن را به تصویب رساند.

بنابر توافقات دوجانبه زمان اجاره این فرودگاه از سوی آمریکا در جولای سال 2014 به پایان می‌رسد.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها