امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۶:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46551
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 85
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، رسول دیناروند امروز در همایش مکمل‌های غذایی، رژیمی و دارویی که در هتل المپیک تهران برگزار شد، افزود: داستان ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، رسول دیناروند امروز در همایش مکمل‌های غذایی، رژیمی و دارویی که در هتل المپیک تهران برگزار شد، افزود: داستان مکمل‌های غذایی، رژیمی و دارویی در کشور ما داستان پر فراز و نشیبی است تا سال 84 این اقلام به عنوان دارو شناخته می شدند. در این سال که من مسئولیت سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت را به عهده گرفتم. هیچ مکملی را نمی توانستیم بدون ثبت به عنوان دارو اجازه واردات و توزیع بدهیم. البته امکان تولید این اقلام در داخل کشور فراهم بود.

وی گفت: به دلیل همین سختگیری ها در سال 84 بازار ایران مملو بود از مکمل‌های قاچاق که نه تنها در داروخانه ها به وفور دیده می شد بلکه در سوپرمارکتها هم به راحتی وجود داشت. در آن زمان یک تیمی بازرسی از وزارت بهداشت تمام این مسائل را با عکس و فیلم مستندسازی کردند.

دیناروند افزود:‌ اگر چه در میان این اقلام مکمل‌های واقعی و قابل تأیید هم بودند اما احتمال نادرستی و تخلف در چنین بازار بزرگ قاچاقی بسیار بالا بود بود و امکان ارزیابی و نظارت نیز بسیار کم بود. به همین علت کمیته‌ای را در وزارت بهداشت برابر بررسی این موضوع تشکیل دادیم تا بر اساس مقررات بین‌المللی مطالعات لازم را انجام دهند و راه حل علمی آن را به دست آورند.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بررسی ها نشان داد که در دنیا مکمل‌های غذایی را در زمره دارو به حساب نمی‌آورند، بنابراین تقریباً در تمام دنیا مکمل ها بدون اخذ مجوز دارویی می‌توانند با اخذ تأییدیه های رسمی در بازار توزیع شوند و ضوابط تولید، واردات، توزیع و نظارت بر آ‌نها متفاوت با داروست.

دیناروند افزود: بنابراین بر اساس این تعریف جدید از سال 84 امکان تولید، واردات و مصرف این فرآورده‌ها در کشور بر اساس آیین نامه جدید فراهم شد اما دعواها هنوز درباره ماهیت این اقلام ادامه دارد به طوری که مسئولانی که بعد از ما به وزارت بهداشت آمدند دوباره مکمل ها را در زمره د ارو به حساب آوردند و تعاریف تغییر کرد.

وی گفت: اکنون اولین تقاضای من از سندیکای تولیدکنندگان و واردکنندگان مکمل ها این است که با همکاری وزارت بهداشت بنشینند تا به یک تعریف مشخص و قابل قبول درباره مکمل ها برسیم و بر اساس آن برای واردات و تولید و توزیع این محصولات در کشور تصمیم بگیریم.

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت ادامه داد:‌ مسئولیت من در وزارت بهداشت در درجه اول مسئولیت ذاتی وزارت بهداشت یعنی تأمین،حفظ و ارتقای سلامت مردم است و در درجه بعد مسائل مربوط اقتصاد سلامت و دغدغه‌های تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاها و از جمله مکمل‌ها قرار دارد بنابراین باید شرایط را به نحوی تدوین کنیم که در عین توسعه به هیچ وجه سلامت مردم آسیبی نبیند.

دیناروند افزود: بابد بررسی کنیم سهم ما در تولید و واردات این اقلام تا کجا باید باشد و این فرآورده ها تا چه اندازه در بهبود سلامت مردم نقش دارند و روش و میزان مصرف آنها چگونه باید باشد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: متأسفانه ضوابط دقیقی در مورد این مسائل نداریم و با تعجیل و رشد شتابان مصرف مکمل‌ها در کشور مواجه هستیم به طوری که راهی را که کشورهای پیشرفته طی 20 سال طی کرده‌اند، طی 3 سال طی کرده‌ایم، من آمار سال 88 را دارم آمار سال 91 را هم به من داده اند مقایسه آنها نشان می دهد که رشد مصرف مکمل ها در کشور ما تقریباً 2 برابر داروست.

وی گفت:‌ افزایش تولید و مصرف این اقلام در صورتی که به سلامت مردم کمک کند، کار درستی است، ضمن اینکه باعث اشتغالزایی هم می شود، نمی‌توانیم قاچاق این اقلام را هم ممنوع کنیم چون به قاچاق دامن می زند.

وی ادامه داد:‌ سال گذشته 350 میلیون دلار واردات مکمل های دارویی در کشور داشته‌ایم که نسبت به سال 84 حدود 100 درصد رشد دارد، تولید این اقلام در کشور نیز به 200 میلیارد تومان رسیده و دو برابر شده است.

وی گفت: سهم بازار مکمل ها از کل بازار دارویی کشور به 15 درصد رسیده است در حالی که 8 سال پیش این سهم حدود 4 تا 5 درصد بود. البته افزایش مکمل های طبیعی در بازار در صورتی که کم خطر باشند و بتوانیم وظایف نظارتی مان را به درستی انجام دهیم کار خوبی است و می تواند به ارتقای سلامت مردم کمک کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار