امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۶:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46561
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 109
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اقدام 6 ایرانی دربند کردستان عراق مبنی بر دوختن لب‌هایشان، دعوای شرکت‌های انگلیسی و آمریکایی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، اقدام 6 ایرانی دربند کردستان عراق مبنی بر دوختن لب‌هایشان، دعوای شرکت‌های انگلیسی و آمریکایی برسر چاه‌های نفت کردستان عراق،درخواست اعراب کرکوک برای بازگشت عیساوی به وزارت دارایی، درخواست چلبی مبنی بر تشکیل اتحاد کنفدرالی میان عراق و سوریه، انتقاد معاون رئیس جمهور عراق از سیاست‌ خارجی ترکیه، طرح تازه عربستان برای برقراری نظام امارت‌های عشایری در عراق، زمزمه‌های تغییر رئیس‌جمهور در عراق، نشست سران سیاسی کشور در دفتر نخست وزیر،پیش‌بینی افزایش حملات تروریستی در عراق، تلاش برای به تعویق انداختن انتخابات و اظهارات وزیر خارجه عراق درباره منافقین از جدیدترین تحولات عراق است.

6 زندانی کُرد ایرانی در بند کردستان عراق دهان خود را دوختند 

بعد از انتشار خبر اعتصاب تعدادی از زندانیان کُرد ایرانی در زندان «معسکرسلام» سلیمانیه، اطلاعات رسیده حاکی از این است که شش زندانی کُرد در اعتراض به بی توجهی و سکوت دولت منطقه کردستان عراق دهان خود را دوختند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس  تعدادی از زندانیان ایرانی دربند منطقه کردستان که پیشتر تعداد آنها 60 تن اعلام شد ولی در حال حاضر تعدادشان به 70نفر رسیده است، در زندان معسکر سلام سلیمانیه دست به اعتصاب زدند و علت اعتصاب خود را اجرایی نشدن انتقال آنها به ایران در چهارچوب توافقنامه امضا شده میان بغداد و تهران مبنی بر مبادله زندانیان عنوان کردند.

به نقل از منبعی در میان اعتصاب‌کنندگان، شش تن از 70 زندانی اعتصاب کننده کُرد ایرانی دهان خود را دوخته اند.

زندانیان از روز دوشنبه 11 شهریورماه دست به اعتصاب زدند و به نقل از منبعی که خواست نامش فاش نشود مسئولین این زندان اجازه نمی‌دهند هیچ گونه اطلاعات و اخباری در مورد اعتصاب‌کنندگان به خارج از زندان درز کند.

همچنین وی اشاره کرد که دولت و پارلمان منطقه کردستان هیچ توجهی به مطالبات زندانیان نمی‌کنند.

اخبار رسیده حاکی از این است که این 70 زندانی اعتصاب کننده کُرد ایرانی به جرم فروش مواد مخدر دستگیر و زندانی شده‌اند اما منبع داخلی زندان معسکرسلام در این رابطه گفت: اغلب آنها از سوی نیروهای امنیتی منطقه کردستان عراق (آسایش) اغفال شده و به وسیله آنها مواد مخدر رد و بدل شده است.

پیشتر سایت خبری شارپرس منتشر کرد که سرتیپ «آوات شیخ کریم» مدیر بازپروری سلیمانیه ضمن اظهار بی اطلاعی از اعتصاب زندانیان کُرد و دوختن دهانشان گفت: برخی از زندانیان مطالباتی دارند و من مطالبات آنها را به دفتر پارلمان عراق اعلام کرده‌ام.

وی افزود: زندانیان خواستار به توافق رسیدن ایران و عراق بر سر مبادله زندانیان هستند و این امر از اختیار من خارج است اما به عنوان مدیر این زندان مطالبات و درخواست‌های زندانیان را از طریق دفتر مجلس از سلیمانیه به مجلس عراق اعلام کرده‌ام.

آوات شیخ کریم تأکید کرد من هیچ اطلاعی از دوختن دهان زندانیان ندارم و افزود: اما اغتشاشگرانی وجود دارند و به اقداماتی از این قبیل دست می‌زنند.

دعوای شرکت‌های انگلیسی و آمریکایی برسر چاه‌های نفت کردستان عراق

بعد از گذشت 30 سال از اختلاف بین دو شرکت بزرگ نفتی بر سر بزرگترین چاه نفتی منطقه کردستان عراق، یک دادگاه در انگلستان به نفع شرکت نفتی «گلف کی استون» حکم داد.

 روزنامه دیلی تلگراف، به دنبال شکایت شرکت نفتی «ایکس کالیبر» آمریکایی از شرکت های نفتی «گلف کی استون» و «تگزاس کی استون» انگلیسی، به علت تعدی این شرکت‌ها از 30 درصد سهام شرکت «ایکس کالیبر» در میدان نفتی شیخان واقع در منطقه کردستان در سال 2010، یک دادگاه در انگلستان حکم نهایی خود را در خصوص این پرونده به نفع شرکت «گلف کی استون» صادر کرد.

شرکت گلف کی استون که از شرکت‌های عظیم نفتی در جهان است در پی به دست آوردن سهم بیشتری از میادین نفتی کردستان است که به علت سهم‌خواهی شرکت‌های دیگر مانند شرکت ایکس کالیبر موفق به رسیدن به این هدف نشده است.

"کریستوفر کلارک" قاضی این پرونده اعلام کرد: شرکت ایکس کالیبر قانوناً در خصوص سهم میادین نفتی شیخان در برابر شرکت های تگزاس و گلف کی استون حقی ندارد.

با اعلام حکم نهایی دادگاه به نفع شرکت گلف کی استون سهم این شرکت در بازار بورس لندن 19 درصد افزایش پیدا کرد.

بر اساس گزارش دیلی تلگراف میزان ذخیره نفتی در این میدان نزدیک 12میلیارد بشکه است و چاه نفتی شیخان در ردیف بزرگترین چاه‌های نفتی کشف شده در چند سال اخیر در خاورمیانه و جهان است.

شرکت گلف کی استون بعد از این پیروزی اعلام کرد: تا سال 2018 میزان استخراج نفت در این میدان به250 هزار بشکه در روز خواهد رساند.

درخواست اعراب کرکوک برای بازگشت عیساوی به وزارت دارایی

اعراب کرکوک از وزیر دارایی مستعفی عراق درخواست کردند که به سرکار خود در وزارت دارایی، بازگردد.

«عبدالرحمان منشید عاصی» رئیس شورای سیاسی اعراب کرکوک اعلام کرد: «رافع العیساوی» وزیر دارایی سابق عراق دارای جایگاه ویژه‌ای نزد ساکنین استان الأنبار و دیگر مناطقی که شاهد موج اعتراضات و نارضایتی ها بوده، می‌باشد و در این برهه به علت وضعیت بد داخلی و امنیتی و خطر تأثیرات ناخواسته بحران سوریه در عراق، می طلبد که عیساوی به سر کار خود بازگردد.

وی افزود: اعراب کرکوک از مطالبات مشروع معترضان برای رسیدن به عدالت و توازن حمایت می‌کنند اما در حال حاضر آینده عراق و تهدیدات منطقه اینگونه ایجاب می‌کند که برای محافظت از منافع کشور از برخی موضع‌گیری های پیشین کوتاه آمد.

پیشتر رافع العیساوی در واکنش و اعتراض به سیاست‌های اتخاذ شده دولت در قبال معترضان استان سنی نشین الأنبار در حضور تظاهرکنندگان استعفای خود را اعلام کرد و از آن پس برسر کار خود بازنگشته است.

چلبی خواستار تشکیل اتحاد کنفدرالی میان عراق و سوریه شد

احمد چلبی، رئیس کنفرانس ملی عراق خواستار اتحاد کنفدرالی میان عراق و سوریه برای مبارزه با سیاست سایس‌پیکوی جدید شد.

او روز دوشنبه در گفت‌وگو با «المدی پرس» تأکید کرد که چنین اتحادی تعادل اجتماعی و سیاسی در منطقه ایجاد می‌کند و زمینه‌های تاریخی و اقتصادی و سیاسی برای آن فراهم است.

چلبی تأکید کرد که کشوری که از این اتحاد کنفدرالی ایجاد شود تنها کشور منطقه خواهد بود که هم به خلیج فارس و هم به مدیترانه راه دارد و جمعیتی 55 میلیونی خواهد داشت و بسیاری از مشکلات از جمله مشکل آب در آن حل خواهد شد زیرا رودخانه‌های دجله و فرات از درون آن می‌گذرند.

او افزود که این اتحاد مهم‌ترین نمادهای اسلامی از جمله پایتخت‌های خلافت‌های اموی و عباسی را درون خود خواهد داشت و نقش اعراب در منطقه را تقویت خواهد کرد.

او خبر داد که برخی مسئولان سیاسی دو کشور درباره این موضوع تبادل نظر کرده‌اند.

انتقاد معاون رئیس جمهور عراق از سیاست‌ خارجی ترکیه

«خضیر الخزاعی» معاون رئیس جمهور عراق، از سیاست‌ خارجی ترکیه در قبال کشورهای منطقه ابراز شگفتی کرد و آن را سیاست غرورآمیزی خواند که نتیجه‌اش آن بود که این کشور بزرگ‌ترین شکست‌خورده منطقه باشد.

الخزاعی تأکید کرد که ترکیه پس از موفقیت‌هایش در عرصه‌های گوناگون دچار غرور شد و ذهنیت امپراطوری در حاکمان این کشور به روابطشان با کشورهای منطقه آسیب زد و با دیگران مانند کوتوله رفتار کرد.

او افزود که ترکیه باید قواعد حسن هم‌جواری و برادری اسلامی و منافع تجاری را با همسایگانش به خصوص عراق رعایت می‌کرد و امروز همه این مسائل برای ترکیه در معرض خطر است.

طرح تازه عربستان برای برقراری نظام امارت‌های عشایری در عراق

منابع آگاه سیاسی از پروژه تازه‌ سیاسی در عراق خبر داده‌اند که «طارق الهاشمی» معاون محکوم به اعدام رئیس جمهوری عراق، و برخی شاهزادگان عربستانی از آن حمایت می‌کنند.

به گفته این منابع، این پروژه با هدف پیاده کردن نظام امارت‌های عشایری طراحی شده و به موجب آن شیوخ عشایر عراق در انتخابات آینده مجلس عراق شرکت می‌کنند.

این منبع گفته که الهاشمی تصمیم دارد در دیدار با شیوخ عشایر عراق این موضوع را با آنها در میان گذارد و افزوده که دعوت عربستان سعودی از شیوخ عشایر عراق برای برگزاری کنفرانس عشایر در موسم حج، که با انتقاد شدید دولت عراق مواجه شد، در همین راستا بوده است.

عثمان: در نبود گزارش رسمی پزشکی نمی‌توان رئیس جمهور را برکنار کرد

«محمود عثمان» از سران پیمان کردستانی، تأکید کرد که مجلس عراق به لحاظ قانونی فقط وقتی می‌تواند جلال طالبانی را از ریاست جمهوری برکنار کند که گزارشی پزشکی تأیید کند که او از ادامه به عهده گرفتن مسئولیتش ناتوان است.

او افزود که تاکنون چند از تن از شخصیت‌های بلندپایه سیاسی مانند مسعود بارزانی و خضیر خزاعی و اسامه النجیفی خواسته‌اند که با طالبانی دیدار کنند اما مسئولان تیم پزشکی‌اش اجازه چنین ملاقاتی را نداده‌اند.

نشست سران سیاسی کشور در دفتر نخست وزیر

سران تشکل‌های سیاسی عراق در جلسه‌ دیروز در دفتر نخست وزیر عراق بر ضرورت موضع یکپارچه در برابر بحران سوریه تأکید کردند.

به گزارش شبکه شبه رسمی العراقیه، سران تشکل‌های سیاسی در پاسخ به دعوت نخست وزیر عراق در دفتر او جلسه‌ای فوق العاده تشکیل دادند و در این جلسه اوضاع داخلی عراق و حمله احتمالی کشورهای غربی به سوریه را بررسی کردند.

«خالد الاسدی» عضو ائتلاف دولت قانون، تأکید کرد که برگزاری چنین نشست‌هایی اعتماد مردم به مسئولان را افزایش می‌دهد.

پیش‌بینی افزایش حملات تروریستی در عراق

«خالد العلوانی» عضو فراکسیون العراقیه در مجلس عراق، پیش‌بینی کرد که با نزدیک شدن به موعد انتخابات مجلس عراق حملات تروریستی در این کشور افزایش ‌می‌یابد.

العلوانی افزود که اختلافات سیاسی در آستانه انتخابات بالا می‌گیرد و وضعیت سوریه و احتمال حمله به این کشور و هم‌چنین ضعف دستگاه امنیتی نیز بر دشواری اوضاع سیاسی عراق می‌افزاید.

فراکسیون شهروند: برخی گروه‌های سیاسی در پی تعویق انتخابات هستند

فراکسیون شهروند تأکید کرد که برخی تشکل‌ها و مقامات سیاسی در پی مانع‌تراشی در مسیر تصویب قانون انتخابات و در نتیجه تعویق انتخابات هستند.

«حسون الفتلاوی» نماینده مجلس عراق از فراکسیون شهروند تأکید کرد که قرار بود قانون انتخابات در کمیسیون حقوقی مجلس تدوین نهایی شود و سپس روز دوشنبه برای تصویب به صحن علنی مجلس بیاید اما چنین اتفاقی نیفتاد و کمیسیون حقوقی به مسئولیت خود عمل نکرد و تشکل‌های سیاسی نیز طرح‌های خود را برای تعدیل این قانون ارائه نداده‌اند.

او افزود که برخی به قصد تعویق انتخابات چنین کاری می‌کنند.

زیباری: منافقین هیچ جایی در عراق ندارند

«هوشیار زیباری» وزیر امور خارجه عراق، تأکید کرد که ساکنان اردوگاه اشرف هیچ جایی در خاک عراق ندارند و از نهادهای بین‌المللی خواست که به خروج هرچه سریع‌تر آنها از عراق کمک کنند.

او در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای ایرانی‌اش تأکید کرد که موضع عراق در این باره کاملاً روشن است و افزود که عراق از جامعه بین‌الملل وعده‌های رسمی برای اخراج این افراد از خاک خود گرفته است.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها