امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۳:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46565
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۳
تعداد بازدید: 57
«حسن مقلد» کارشناس مسائل اقتصادی لبنانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در «بیروت» با اشاره به حکم دادگاه عالی ...

«حسن مقلد» کارشناس مسائل اقتصادی لبنانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در «بیروت» با اشاره به حکم دادگاه عالی اتحادیه اروپا مبنی بر حذف نام هشت بانک و شرکت ایرانی که پیش از این به دلیل ارتباط با برنامه اتمی تحریم شده بودند، از فهرست تحریم ها، آن را حکمی منطقی و قانونی برشمرد.

وی افزود: این حکم در حالی صادر شده است که اتحادیه اروپا پیش از این تصمیمات خود در این خصوص را بر اساس رویکردها و دلایل سیاسی اتخاذ کرده بود.

مقلد تصریح کرد: صدور این حکم دو دلیل اصلی دارد : اول اینکه جهان تغییر کرده است و کشورهای اروپایی به استثنای آلمان با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند در نتیجه این وضعیت موجب می شود که کشورهای اروپایی خود نیز از تحریم ایران متحمل زیان اقتصادی شوند از همین رو در تلاش برای همکاری با یران هستند.

وی گفت: عامل دوم این است که هیچ کشوری دیگر امروز نمی تواند قدرت سیاسی و اقتصادی ایران در جهان را نادیده بگیرد؛ قدرتی که اخیرا در قبال بحران سوریه به خوبی نمود یافت از همین رو تمام معیارها حاکی از این است که اروپا نمی تواند در قبال روسیه و ایران و نیز چین، موضع خصمانه اتخاذ کند به همین دلیل برای ایفای نقش جهانی و برعهده گرفتن نقش میانجی گرانه به دنبال راهی برطرف کردن تحریم ها علیه ایران است.

این کارشناس اقتصادی در مورد احتمال حذف تحریم ها ضد ایرن در آینده، اظهار داشت: در صورتی که حمله ای به سوریه  صورت نگیرد، موازین واقعی قدرت ها روشن خواهد شد و در نتیجه شاهد گامهای سریع در قبال ایران خواهیم بود به عنوان مثال چه بسا بخشی از تحریم ها علیه آن حذف شده وبرخوردهای سختگیرانه بازارهای جهانی علیه آن نیز برطرف شود.

وی افزود: به محض عملی شدن نخستین گامها در این خصوص از جمله تصمیم دادگاه عالی، بی تردید اقدامات بیشتری در پی آن صورت خواهد گرفت و پیش بینی می شود ترکیه و هند در آینده نزدیک روابط اقتصادی نزدیکی با ایران برقرار کنند.

مقلد در مورد اینکه آیا تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر لغو بخشی از تحریم ها علیه ایران به تلاش های برخی کشورهای غربی برای تشدید تحریم ها علیه آن ضربه می زند؟ پاسخ داد: بی تردید این اقدام در شرایطی که اسرائیل تشدید تحریم ها علیه ایران را خواستار است، به معنی عقب گرد در این خصوص است.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها