امروز : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 27
۱۷:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46615
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۲
تعداد بازدید: 88
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی پیش از ظهر امروز در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران حوزه سلامت نظرات خود را در مورد پیشبرد اهداف ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، علیرضا زالی پیش از ظهر امروز در اولین نشست خبری خود با خبرنگاران حوزه سلامت نظرات خود را در مورد پیشبرد اهداف سازمان نظام پزشکی در دوره جدید 4 ساله خود تشریح کرد.

وی در مورد وضعیت بودجه‌ای سازمان نظام پزشکی در سال 92 با اعلام اینکه رئیس جمهور بودجه این سازمان را حذف کرده بود گفت: در بودجه سنواتی تقدیمی دولت در سال 92 به مجلس تمام ردیف‌های متفرقه از جمله بودجه سازمان نظام پزشکی، نظام روانشناسی و نظام پرستاری از تمام ردیف‌ها حذف شده است.

وی ادامه داد: بعد از این اتفاق تلاش کردیم با استفاده از ظرفیت کمیسیون تلفیق و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس موضوع را پیگیری کنیم و با استناد به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس مبنی بر حذف بودجه نظام پزشکی این مسئله به امضای نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان رسید اما در عمل محقق نشد و در دوره جدید سازمان نظام پزشکی مجدداً موضوع را در معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور پیگیریم.

وی نبود ارتباط مالی بین دولت و نهادهای صنفی را عاملی در راستای استقلال بیشتر این نهاد دانست و افزود: البته در کشورهای توسعه یافته مدل دیگری تجربه شده که کمک به نهادهای صنفی را در دستور کار خود قرار می‌دهند. این مسئله به فرایندهای دموکراسی کمک می‌کند و خوشبختانه دولت یازدهم در راستای تقویت نهادهای صنفی حرکت می‌کند.

رئیس سازمان نظام پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد واگذاری برخی اختیارات وزارت بهداشت به سازمان نظام پزشکی گفت: برخی وظایف ما از جنس حاکمیتی است مانند رسیدگی به تخلفات پزشکان و شکایات بیماران که اکنون وضعیت نابسامانی دارد چرا که شعب ما به ویژه در شهرستانهای کوچک از حداقل امکانات برخوردارند که زیبنده کشور نیست و از 185 شعبه‌ای که در شهرستانها داریم 155 شعبه شرایط اسفباری دارند.

وی در مورد بازنگری تعرفه‌ها در نیمسال دوم امسال گفت: از یک سال و نیم قبل کمیته کارشناسی مشترکی را با وزارت بهداشت برای کارشناسی تعرفه‌ها تشکیل دادیم که از مهر سال گذشته سازمانهای مرتبط هم به این کارگروه پیوستند.

وی یکی از آسیب‌های تعیین تعرفه‌های پزشکی را در نظر نگرفتن قیمت تمام شده خدمات عنوان کرد و گفت: البته نباید فراموش کرد که 6 هزار و 400 خدمت در حوزه سلامت قابل ارائه است که قیمت‌گذاری همه آنها کاری سخت و پیچیده‌ای است.

به گفته این جراح مغز و اعصاب، در بحث بازنگری تعرفه‌ها باید مؤلفه‌های اقتصادی و شرایط جدید در نظر گرفته شود و از طرفی با تقویت نظام بیمه‌ای باید جلوی فشارها را روی دوش مردم گرفت.

وی گفت: معتقدیم هر چقدر تعرفه‌های پزشکی منطقی‌تر باشد جامعه پزشکی رابطه شفاف‌تری با مردم خواهد داشت و با تقویت بیمه‌ها رابطه مالی پزشک و بیمار برای همیشه برچیده می‌شود اما متأسفانه در شرایط فعلی شفاف‌سازی تعرفه‌ها آسیب جدی خورده است و امیدواریم با شکل‌گیری وزارت جدید رفاه پرداخت ارزی به مردم کاهش یابد.

* انتظار برای بازگشت حق تعرفه‌گذاری به نظام پزشکی تا برنامه ششم توسعه

رئیس سازمان نظام پزشکی در پاسخ به اینکه آیا فکر می‌کنید حق تعرفه‌گذاری دوباره به سازمان نظام پزشکی برگردد گفت: بر اساس قانون پنجم توسعه موقتاً حق تعرفه‌گذاری از نظام پزشکی سلب شده و فکر می‌کنیم که برای قانون توسعه بعدی باید ‌نظرات جامعه پزشکی را منتقل کنیم و اکنون بارقه‌های برگشت اعتماد مجلس به سازمان نظام پزشکی را مشاهده می‌کنیم و اگر سازمانهای بیمه همکاری کنند به گونه‌ای عمل خواهیم کرد که نظر نمایندگان مجلس تأمین و حق تعرفه‌گذاری به نظام پزشکی برگردد.

وی افزود: البته نباید فراموش کرد که تقریباً بیشتر مصوبات شورای عالی نظام پزشکی در دو سال اخیر با کمک وزارت بهداشت عملیاتی شده است.

زالی درباره تعدیل تعرفه‌های پزشکی در استانها گفت: این مسئله مورد گلایه همکاران پزشک در مناطق محروم واقع شده چرا که اتفاقاً باید در این مناطق دریافتی پزشکان بیشتر باشد متأسفانه ما در بخشی از خدمات تعرفه‌گذاری در سال 91 هیچ تغییری شاهد نبودیم و گروه‌های بزرگتر جامعه پزشکی مانند پزشکان عمومی در این بین مورد توجه واقع نشدند.

وی نهادینه کردن دو تجربه مهم در عرصه پزشکی را در سال 92 تأثیرگذار دانست و گفت: نظام تعرفه‌گذاری باید از حالت سنتی خارج شود و مثلاً تعرفه زایمان طبیعی به گونه‌ای باشد که سزارین از رده خارج شود یا پزشکان عمومی که سنوات بیش از 15 سال دارند در نظام تعرفه‌گذاری سنواتشان لحاظ شود و تعرفه متفاوتی دریافت کنند.

وی گفت: MPH یکی از دوره‌های توانمندسازی پزشکان عمومی است که بنا داریم تا در نظام تعرفه‌گذاری جدید آن را اعمال کنیم.

زالی در مورد تشکیل واحد توسعه پایدار سلامت در سازمان نظام پزشکی گفت: تعریفی که ما از توسعه پایدار داریم با ادبیات موجود در دنیا متفاوت است و موضوع نسبتاً جدیدی است که سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل به طور جدی به آن پرداخته است و بنا داریم تا یک واحد توسعه پایدار سلامت در سازمان نظام پزشکی تشکیل دهیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی در بخش دیگری از این نشست خبری در مورد راهکارهای دور جدید سازمان نظام پزشکی برای نظارت بر تخلف پزشکان گفت: 6 هزار پزشک در بدنه کارشناسی هیئت‌های انتظامی سازمان نظام پزشکی فعالیت می‌کنند که معمولاً از پزشکان با سابقه بالاتر از 5 سال و افراد ممتاز و پزشکان خوشنام هستند و از چند روز پیش هم بنا به درخواست انجمن‌های علمی تخصصی قرار است تا از اعضای این انجمن‌ها در هیئت‌های انتظامی معرفی شوند.

وی گفت: از شهریور سال گذشته تاکنون 11 هزار پرونده در هیئت‌های انتظامی نظام پزشکی بررسی شده است و معتقدیم باید یک رویکرد سیستماتیک برای کاهش خطاهای پزشکی اعمال شود که نیازمند الگویی جدید است. بخشی از این الگوها وابسته به گزارش‌های داوطلبانه حرف پزشکی است.

به گفته زالی، در دوره جدید از ظرفیت هیئت مدیره شهرستانهای نظام پزشکی استفاده بیشتری خواهد شد. هم اکنون 110 هیئت مدیره شهرستان در فرایند صدور پروانه مطب مشارکت دارند.

رئیس سازمان نظام پزشکی در مورد ‌نظرات سازمان نظام پزشکی در حوزه دارو گفت: بنا داریم تا از ظرفیت همکاران داروساز در شورای عالی نظام پزشکی و ارائه راهکارهای حل مشکلات دارویی استفاده کنیم.
 
وی گفت: ‌نظرات خود را به مسئولان در وزارت بهداشت ارسال کرده‌ایم چرا که مشکلات ارزی، بوروکراسی اداری، تشریفات گمرکی، فرایندهای دست و پاگیر برای وارد کنندگان دارو تاکنون مانعی بوده که طی یک ماه اخیر بسیاری از این فرایندها دور زده شد که فضای بازار دارویی کشور را به آرامش نزدیک می‌کند.

وی به نقش پررنگ سازمانهای بیمه‌گر در حوزه دارو اشاره کرد و گفت: خبر موثق دارم که سازمان تأمین اجتماعی خودش را با این فرایند همگام کرده و بخش اقتصادی دولت نیز درگیر حوزه دارو شده است و ترخیص قابل توجه بالک‌های دارو از گمرک نشان می‌دهد دولت به این امر توجه جدی دارد.

* بازار دارویی با یک هزار میلیارد تومان کسری نقدینگی روبه‌روست

زالی حمایت از تولید کنندگان داخلی در حوزه دارو را بسیار مهم دانست و افزود: صنعت داروسازی کشور از سال گذشته آسیب جدی خورده و اکنون با یک هزار میلیارد تومان کسری نقدینگی روبه‌روست و طبق محاسبات گردش مالی بازار داروی کشور چیزی حدود 5 تا 8 هزار میلیارد تومان است و پیش‌بینی کردیم اگر سازمانهای مهم بیمه‌گر هر یک با 4 هزار میلیارد تومان وارد این فرایند شوند مقدار زیادی پرداخت از جیب مردم کاهش خواهد یافت.

وی گفت: همچنین هزار و 800 میلیارد تومانی که بابت مابه‌التفاوت نرخ ارزی دیده شد نباید به حساب یارانه دارویی دیده شود چرا که امسال یارانه دارو آن طور که باید تخصیص داده نشد و امیدواریم این رقم در بودجه سال 93 کاملاً تغییر کند.

وی تصریح کرد: زمانی ترخیص دارو از گمرک موکول به تسویه برخی شرکتهای دارویی می‌شد اما این نقیضه برطرف شد و باید مراقب باشیم تا در فضای غیرعلمی به مطالبات دارویی دامن نزنیم.

وی بازنگری در فارماکوپه داروی کشور را نیازمند بازنگری دانست و گفت: برخی فکر می‌کنند هر دارو جدیدی که در دنیا وارد بازار می‌شود باید وارد ایران بشود در صورتی که ممکن است این داروها مورد تأیید FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) نباشد. نباید به سرعت هر داروی جدیدی وارد فارماکوپه دارویی کشور شود البته معتقدیم فارماکوپه داروی کشور نیازمند بازنگری است.

زالی همچنین احیای طرح ژنریک دارو را یکی دیگر از نکات ضروری دانست و افزود: این طرح جز طرح‌های شفابخش کشور به ویژه در دوران جنگ بود که اکنون نیز می‌تواند مؤثر باشد.

وی در مورد قاچاق دارو در کشور گفت: طبق آخرین بررسی‌های انجام شده 5 تا 7.5 درصد گردش مالی بازار دارویی در جهان به بازارهای غیررسمی و قاچاق دارو اختصاص دارد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها