امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۱:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46625
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۰۴
تعداد بازدید: 162
محمدعلی فارسی مستند‌ساز در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص این موضوع که آیا سینمای ایران الگوی مناسب برای درج بر روی جلد دفاتر مشق و ...

محمدعلی فارسی مستند‌ساز در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در خصوص این موضوع که آیا سینمای ایران الگوی مناسب برای درج بر روی جلد دفاتر مشق و لوازم‌التحریر دارد یا خیر گفت: قطعا شخصیت‌های ماندگاری در سینمای ایران داریم که می‌توانند الگوی مناسبی باشند اما مشکل اصلی اینجاست که معرفی این شخصیت‌ها منجر به دعواهای فلسفی و مبنایی می‌شود.

وی افزود: بر فرض اگر بخواهیم شخصیت یکی از صحابه را براساس آنچه که در فیلم‌هایمان دیده‌ایم بر روی جلد کتاب‌ها یا دفاتر مشق ببریم اختلاف مبنایی ایجاد می‌شود که اصلا باید چرا تصویر چنین شخصی بعنوان یکی از صحابه استفاده شود.

فارسی خاطرنشان کرد: بحث دیگر در مورد خود شخصیت‌های ماندگار سینمای ایران است که ما در فیلم‌هایمان شخصیت‌های ماندگار زیاد داشته‌ایم اما مسئله این است که استفاده از چهره یک بازیگر به معنی ستاره‌سازی است در حالیکه در فرهنگ ما ستاره‌سازی و ستاره‌سالاری جایی ندارد.

این مستند‌ساز و سینماگر ادامه داد: بخش بعدی در مورد افرادی هستند که در سینما به عنوان الگو و اسطوره مطرح می‌شوند به عنوان مثال در بخش سینمای دفاع مقدس یا مستند دفاع مقدس شهید آوینی را داریم اما اساسا شهدا آنقدر جایگاه غنی و والایی دارند که نیازی به الگوسازی مجازی ندارند و معرفی مناسب آن‌ها می‌تواند خودش بهترین الگوسازی باشد.

وی تصریح کرد: در ادبیات و قصه‌های کهن و تاریخ  ایران اسطوره‌های فراوانی وجود دارند اما در غرب اساسا اسطوره‌سازی می‌کنند به این دلیل که اسطوره‌ای ندارند در حالیکه ما در کشورمان اسطوره‌هایی از دفاع مقدس داریم که مردم تنها آن ها را با نام و نشانی اتوبان‌ها می‌شناسند بنابراین برای آنکه بتوانیم به کودکانمان الگویی مناسب ارائه دهیم باید اسطوره‌سازی کنیم.

فارسی خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر اسطوره‌سازی را فراموش کرده‌ایم در حالیکه باید به یک کار مبنایی و فرهنگی با سفارش الگوهای مناسب به مراکز فرهنگی - هنری الگوسازی انجام دهیم و بعد تصاویر آن‌ها را برای فرهنگ‌سازی کودکان و نوجوانانمان بر روی جلد دفاتر مشق و لوازم‌التحریر ببریم.

این مستند‌ساز خاطرنشان کرد: در تاریخ سینمای ایران شخصیتی مانند مجید داریم که براساس کتاب قصه‌های مجید یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های کودک و نوجوان ساخته شد اما مجید محبوب قصه‌های مجید امروز جوان بزرگی شده است که به عضویت شورای شهر اصفهان در آمده و بنابراین دیگر معرفی او هم نمی‌تواند الگوی جذابی برای کودکان باشد در حالی که استفاده از شخصیت‌های فانتزی نظیر شهر موش‌ها، کلاه قرمزی و غیره می‌تواند برای بچه‌ها جذاب باشد.

وی در ادامه بیان داشت: اصولا در سینمای غرب هیچ شخصیت رئالی را به عنوان اسطوره و الگو به جامعه معرفی نمی‌کنند و از طریق ساخت شخصیت‌های فانتزی سعی می‌کنند الگوسازی خود را انجام دهند اما متاسفانه در نقطه مقابل ما هیچ تلاشی در این زمینه انجام نداده‌ایم و با وجود قصه‌های فراوانی نظیر کلیله و دمنه، داستان سیمرغ و حتی شخصیت‌های فانتزی سینمای کودک هیچ کدام از انها را بر روی جلد دفاتر نبرده‌ایم.

فارسی در خاتمه اظهار داشت: بنابراین برای آنکه سینمای ایران بتواند الگویی برای کودکان و نوجوانان داشته باشد با یک کار فرهنگی مبنایی از طریق سینمای فانتزی برای بچه‌ها الگوسازی کنیم و بعد به مرور این الگوسازی را به شخصیت‌های رئال تسری بدهیم.
انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها