امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۱۰:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46636
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۰
تعداد بازدید: 131
ایرج ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد چگونگی خروج از وضعیت رکود تورمی در اقتصاد کشور اظهار ...

ایرج ندیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در مورد چگونگی خروج از وضعیت رکود تورمی در اقتصاد کشور اظهار داشت: خروج از رکود تورمی با سرمایه‌گذاری حاصل می‌شود که سرمایه‌گذاری اعم از داخلی و خارجی است.

وی افزود: در سرمایه‌گذاری داخلی، تولید باید سودآور و دارای امنیت باشد، تا برای سرمایه‌گذار انگیزه ایجاد شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر می‌خواهیم برای جذب سرمایه و نقدینگی و جهت‌دهی آن برای افزایش رونق تولید حرکت کنیم، باید شرایط تولید را تغییر دهیم.

ندیمی با بیان اینکه برای تغییر شرایط باید تأمین مالی، بازدهی سرمایه تولید در مقابل کارهای خدماتی و واسطه‌گری افزایش پیدا کند.

ندیمی ادامه داد: نکته بعد اینکه باید واردات، مدیریت شود و به سمتی هدایت شود که رقیب تولید داخلی شود.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه دولت نباید رقیب بخش خصوصی و تعاونی باشد، گفت: دولت باید فرصت‌هایی که بخش خصوصی می‌تواند به آن ورود کند، را به بخش خصوصی واگذار کند.

وی افزود: همچنین راهکار دیگر این است که شرایط مشارکت دولت در تولید تغییر پیدا کند، یعنی اگر دولت به جای سرمایه‌گذاری مستقیم در یک بخش، به صورت مشارکتی با چند سرمایه‌گذار بخش خصوصی تقسیم کند.

ندیمی گفت: بر این اساس باید حوزه‌های سرمایه‌گذاری هم به لحاظ سودآوری و هم به لحاظ امنیت سرمایه‌گذاری نظامات و ساز و کارها تغییر کند.

این نماینده مجلس گفت: در حال حاضر سرمایه‌گذار اگر پولش را در بانک بگذارد، چون سود بانکی با تورم متناسب نیست، سودی که بانک به او می‌دهد، به اندازه اصل سرمایه او هم نیست، پس باید سود بانکی تغییر کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه برخی می‌گویند بالا رفتن سود بانکی ضد تولید است، گفت: اما این طور نیست، زیرا اولاً تولیدکنندگان زیادی متقاضی دریافت وام با همین سود و حتی بالاتر هم هستند، چون نمی‌خواهند فعالیت اقتصادی‌شان متوقف شود و هزینه فرصت بپردازند.

ندیمی ادامه داد: نکته بعد اینکه همین که پول از واسطه‌گری خارج می‌شود، به نفع تولید است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: همچنین برای آن دسته از فعالیت‌های اقتصادی که سودآور نیستند، دولت از وجوه اداره شده استفاده کند.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار