امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۰۶:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46667
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یازدهم سپتامبر و رمزگشایی از ابعاد آن را از آن جهت می‌توان مهم دانست که این واقعه سر فصل ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یازدهم سپتامبر و رمزگشایی از ابعاد آن را از آن جهت می‌توان مهم دانست که این واقعه سر فصل جدیدی در سیاست خارجی آمریکا و روابط بین‌المللی کشورهای دیگر گشود.

پس از 11 سپتامبر دولت آمریکا با این استدلال که مورد تهاجم عملیات تروریستی قرار گرفته، دفاع را حق خود دانست و اذهان عمومی را برای تهاجم نظامی به افغانستان و عراق آماده کرد.

اختلاف شگرفی که بین تحقیقات دانشمندان از رویدادهای مختلف 11 سپتامبر با روایت‌های رسمی آمریکا از این واقعه وجود داشت بسیاری از تحلیلگران را به این نتیجه رساند که این حادثه مشکوک است و باید به دست آمریکا ایجاد شده باشد.

با آنکه محققان 11 سپتامبر از لحاظ نگاه‌های تخصصی به شدت با یکدیگر متفاوت بوده و تخصص‌هایی از علوم و جغرافیای سیاسی تا علوم فیزیک و مهندسی و حتّی فیلمبرداری داشته‌اند، اما نتایج بررسی‌های آنها از هر زوایه‌ای که بررسی شده است تنها به یک نتیجه رسیده است: دولت آمریکا در شرح واقعه صادق نبوده است.

شاهدان عینی 11 سپتامبر اگرچه مستنداتی که به اندازه دانشمندان و محققان مخالفت‌کننده با روایت‌های رسمی آمریکا قوی باشد در اختیار ندارند، شواهدی از آن روز ارائه می‌دهند که با آنچه دانشمندان درباره این روز معمابرانگیز می‌گویند، یکسان است. وقوع انفجار در ساختمان‌های تجارت جهانی موضوعی است که هم دانشمندان روی آن اتفاق نظر دارند و هم شاهدان عینی.  

دولت آمریکا پس از حادثه 11 سپتامبر در گزارش‌های رسمی که درباره سقوط برج‌های دوقلو و ساختمان شماره 7 منتشر کرد اعلام کرد که برج‌های دو قلو بر اثر اصابت هواپیما سقوط کردند و ریزش ساختمان شماره 7 نیز بر اثر ریزش خرابه‌های برج‌های دو قلو بود.

نکته جالب در روایت‌های شاهدان عینی 11 سپتامبر این است که همه آنها معتقدند که در ساختمان تجارت جهانی انفجار رخ داده است ـ ضمن اینکه گزارش‌های خبری اولیه، گزارش‌های مقامات آتش‌نشانی و شواهد دیگر همگی حکایت از آن دارند که در این روز در ساختمان تجارت جهانی صدای سه انفجار شنیده شده است ـ انفجارهایی که به زعم کارشناسان امنیتی قرار بوده‌اند به عنوان تیر خلاصی بر پیکر ساختمان‌های زخم خورده از اصابت هواپیماها عمل کنند.

فیلم زیر در همین باره است ـ توضیحات فیلم را در زیر آن بخوانید.
 
 
این فیلم مجموعه‌ای از گزارش‌های شاهدان عینی درباره شنیدن صدای انفجار در محل برج‌های تجارت جهانی در روز 11 سپتامبر است، ضمن اینکه در دقیقه 2:30 از فیلم یکی از نیروهای پلیس در حالی که از همکارش می‌خواهد پشت تلفن به مادرش بگوید که حالش خوب است، ناگهان صدای انفجار مهیبی شنیده می‌شود.

در آغاز این فیلم، مصاحبه‌کننده از فردی که در آن منطقه حضور دارد درباره فروپاشی ساختمان دوم می‌پرسد و از وی می‌خواهد توضیح دهد که ریزش برج‌های تجارت جهانی بر اثر اصابت هواپیمای اول صورت گرفته است یا هواپیمای دوم؛ که فرد مورد نظر در پاسخ می‌گوید:

« هواپیمای دوم نبود، بمب بود. بمب، داخل ساختمان دوم بود، هواپیمای دوم نبود. بمب بود.»

در بخش بعدی، خبرنگار فاکس‌نیوز در حال گفتگو با زنی است که داخل یکی از برج‌ها بوده است. وی نیز در شرح دیده‌های خود به کلمه «انفجار» اشاره می‌کند:

« اما هیج در دیگری نبود که باز باشد؛ بنابراین ما به یک طبقه دیگر منتقل شدیم که همان موقع انفجار دیگری رخ داد و آنها فهیمدند که ساختمان در حال سقوط کردن است.»

در قسمت بعدی مجری از مرد دیگری که او هم از افراد داخل برج‌ها بوده است می‌پرسد: « دور و بر شما چه خبر بود؟ مردم همدیگر را هل می دادند؟» و پاسخ شاهد عینی این است:

« نه، نه، آدمها خیلی آرام بودند؛ وقتی ما به طبقه شش رسیدیم، یکبار دیگر ساختمان مثل اینکه یکبار دیگر تکان خورد و مثل اینکه یک انفجار دیگر بود و همه ترسیدند.»

اما شاید بر روایت‌های شاهدان عینی این نقد واقع شود که این افراد ممکن است لرزش ساختمان در اثر برخورد هواپیما را به اشتباه انفجار تلقی کرده باشند؛ اما این استدلال نمی‌تواند درباره مقامات پلیس و سایر مقامات یا خبرنگاران و کارشناسان امنیتی صیحح باشد.

در بخش بعد این فیلم «ریک سانچز» خبرنگار شبکه خبری «سی.ان.ان» به نقل از مقامات پلیس می‌گوید انفجاری در ساختمان تجارت جهانی باعث انفجار ساختمان شده است:

- مجری: «ریک سانچز» از اول صبح از طرف ما در آنجا بوده است. ریک به ما بگویید که شما کجا هستید و جدیدترین اخبار چیست؟

- خبرنگار: من لحظاتی پیش با بعضی از مقامات پلیس صحبت کردم. آنها به من گفتند شواهدی دارند که بر اساس آن باور دارند یکی از انفجارهای ساختمان تجارت جهانی احتمالا به وسیله ماشینی ایجاد شده که داخل ساختمان پارک شده و احتمالا داخل آن مواد منفجره جاسازی شده بود.

خبرنگار بخش خارجی یو.اس.ای تودی نیز در همان روز نظر مشابهی را اعلام می‌کند:

- مجری: با «جک کلی» تماس می‌گیریم که خبرنگار بخش خارجی ماست و درباره این حمله‌ها اطلاعاتی دارد. «جک»، چه می‌توانید درباره اتفاقی که اول در نیویورک افتاد بگویید؟

- خبرنگار: ظاهراً، چیزی که اتفاق افتاد این بود که دو هواپیما به طور همزمان به ساختمان برخورد کردند. اف. بی. آی فکر می‌کند که احتمالاً ماشین یا کامیونی پر از مواد منفجره در زیر ساختمان وجود داشت که درهمان زمان منفجر شد و باعث ریختن هر دو ساختمان شد.

- مجری: اولین باری است که این را می‌شنویم. دو هواپیما و مواد منفجره‌ای که داخل ساختمان بودند؛ درست است؟

- خبرنگار: این بهترین نظریه‌ای است که در حال حاضر وجود دارد، اما هنوز تأیید نشده است و اف. بی.آی دارد روی آن کار می‌کند.

«پت داوسون» خبرنگار «سی.ان.ان» با این استدلال که رئیس بخش ایمنی اداره آتش‌نشانی نیویورک حتی قبل از انفجار دوم از آن خبر داشته است، می‌گوید که ریختن ساختمان کار انفجار بوده است:

- مجری: با خبرنگار ان.بی.سی، «پت داوسون» تماس می‌گیریم. وی در حال حاضر نزدیک به محل حادثه است.

- خبرنگار: دقیقاً لحظاتی پیش من با رئیس بخش ایمنی آتش نشانی نیویورک صحبت کردم. به وی اطلاع داده شده بود که احتمال انفجاری ثانویه، یعنی انفجار یک بمب دوم وجود دارد. طبق نظر او، او فکر می‌کند که در واقع بمب‌هایی داخل ساختمان کار گذاشته شده بودند.

قسمت بعدی فیلم، حدود دقیقه 2:30، روشن‌ترین شاهد بر انفجار در محل برج‌هاست. در این قسمت در حالی که نیروهای پلیس در حال صحبت با تلفن هستند، ناگهان صدای انفجار شنیده می‌شود.

در ادامه فیلم، صدای آتش‌نشانانی شنیده می‌شود که درباره بمب در ساختمان صحبت می‌کنند:

- داخل ساختمان بمب هست، شروع به پاکسازی کنید.

- ببخشید، گفتید بمب؟

- داخل ساختمان بمب هست، پاکسازی را شروع کنید.

اما در میان روایت شاهدان و آتش‌نشانان و محققانی که حوادث 11 سپتامبر را موشکافی می کنند این اجماع نظر عمومی وجود دارد که در این روز صدای انفجار سه بمب در ساختمان‌های تجارت جهانی شنیده شده است. یکی از افراد داخل ساختمان که ظاهراً زخمی است و در هنگام مصاحبه دراز کشیده می‌گوید:

مثل شلیک گلوله بود... بنگ بنگ بنگ و بعد از آن سه انفجار بزرگ اتفاق افتاد.

فرد دیگری که ظاهرا او هم از افراد داخل برج‌ها بوده می‌گوید:

حدود چند تا بلوک دور شده بودم که صدای انفجار شنیدم، سه تا صدای مهیب! رو برگرداندم و دیدم که ساختمان استحکامش را از دست داده بود و داشت روی هم آوار می‌شد.

زنی که از شاهدان حادثه است در گفتگو با شبکه خبری MNBC از آتش‌نشانی می‌گوید که ظاهراً قبل از انفجار سوم احتمال وقوع آن را مطرح کرده است:

ساعت 10 و 40 دقیقه بود که خواستم از ساختمان خارج شوم اما همان موقع که داشتم خارج می‌شدم صدای انفجار دوم را شنید... بعد یک ماشین آتش‌نشانی آمد و گفت که ما باید آنجا را ترک کنیم چون اگر سومین انفجار هم رخ دهد این ساختمان دوام نخواهد آورد.

زن دیگری که وضع آشفته‌ای دارد، ظاهراً تنها دقایقی پس از آنکه از چنگال مرگ در یکی از برج‌های دو قلو رهایی یافته، صحبت می‌کند؛ وی می‌گوید:

ما چند دقیقه‌ای توی راه پله‌ها گیر کردیم، بعد از آن راهمان را برای رفتن به سالن انتظار پیدا کردیم. وقتی وارد سالن انتظار شدیم، آن انفجار بزرگ اتفاق افتاد.

جفری بتی، کارشناس مسائل منیتی، در گفتگو با شبکه خبری سی.ان.ان. مواد منفجره موجود در ساختمان‌ها را تیر خلاصی برای اطمینان از فروپاشی ساختمان‌ها می‌داند.

«گزارش‌هایی از دومین انفجار، بعد از اصابت هواپیما شنیده‌ایم که چیزی نبوده‌اند جز موادی در زیرزمین برج‌ها که قرار بوده به عنوان تیر خلاصی برای فرود آوردن ساختمان عمل کنند.»

در قسمت‌های پایانی فیلم نیز چنانکه می‌بینید صدای انفجاری شنیده می‌شود و سپس برج جنوبی تجارت جهانی فرو می‌ریزد.

بدین ترتیب، شاهدان عینی یازده سپتامبر بخش دیگری از اسنادی هستند که گواه بر نادرست بودن روایت رسمی آمریکا از 11 سپتامبر می‌دهند. البته، این نکته را نیز باید به خاطر داشته باشیم که اظهارات این شاهدان در سایه هزاران مستند عملی و فیزیکی دیگری که وقوع انفجار در این برج‌ها را تأیید می‌کنند، ارزش می‌یابند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها