امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46828
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۰۲
تعداد بازدید: 102
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه گفته بحران موجود در سوریه تنها به مناقشات مربوط به سلاح‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه گفته بحران موجود در سوریه تنها به مناقشات مربوط به سلاح‌های شیمیایی این کشور مربوط نمی‌شود.

روزنامه حریت، چاپ استانبول، ضمن انعکاس این سخنان رئیس جمهور ترکیه افزود آقای عبدالله گل از طرح روسیه مبنی بر تحویل سلاح‌های شیمیایی سوریه استقبال کرده و آن را «دستاوردی مهم» توصیف کرده است.

طرح  مسکو درباره سلاح های شیمیایی روسیه، روز دوشنبه کمی پس از اظهارات جان کری، وزیر خارجه امریکا، در جمع خبرنگاران در لندن اعلام شد.

روز دوشنبه وزیر خارجه امریکا گفته بود  تنها راه برای جلوگیری از حمله نظامی به سوریه این است که دمشق تا هفته آینده همه سلاح‌های شیمیایی خود را به جامعه بین‌المللی تحویل دهد.

آقای ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه، همان روز پس از دیدار با سرگئی لاوروف همتای روسی خود در مسکو، پایتخت روسیه، با شرکت در یک نشست مطبوعاتی گفت که دمشق از پیشنهاد روسیه برای نظارت بین‌المللی بر تسلیحات شیمیایی آن کشور استقبال می‌کند.

عبدالله گل می‌گوید: «ما از قبل هم می‌دانستیم مقادیر زیادی سلاح شیمیایی در یکی از کشورهای همسایه ما وجود دارد. بنابراین، پاکسازی سوریه از سلاح‌های شیمیایی، دستاوردی عظیم است. باید به خاطر این تشکر کرد.»

رئیس جمهمور ترکیه، در عین حال، می‌افزاید: «اما این نباید یک تاکتیک باشد. این پاکسازی، باید واقعی باشد. موضوع دوم این است که مسئله تنها سلاح‌های شیمیایی سوریه نیست.»

سلاح‌های شیمیایی سوریه، عامل بازدارنده این کشور در برابر تسلیحات اتمی اسرائیل است که تا کنون از امضای معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی امتناع ورزیده است.

عبدالله گل از مقامات آمریکایی خواسته اوضاع در سوریه را تنها بر حسب تسلیحات شیمیایی نبینند و به جنگ داخلی گسترده‌تر سوریه هم توجه کنند.

رئیس جمهورترکیه گفت: «سوریه کشوری است که بیش از 100 هزار نفر در آن کشته شده‌اند و یک جنگ بی‌رحمانه داخلی در آن جریان دارد و شهرهای مردم خراب می‌شوند. این باید متوقف شود. باید راهبردی سیاسی برای برون‌رفت از این وضعیت وجود داشته باشد.»

سوریه از اواسط ماه مارس 2011 صحنه ناآرامی بوده است. شمار زیادی از مردم این کشور از جمله تعداد زیادی از نیروهای امنیتی در این خشونت‌ها جان خود را از دست داده‌اند.

«بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه در 18 ماه می گفته است که شبه‌نظامیان از 29 کشور مختلف در سراسر سوریه علیه دولت می‌جنگند.

ترکیه از جمله کشورهایی بوده که نقش مخربی در درگیری‌هایی که موجب ویرانی سوریه شده، داشته است. آنکارا علاوه بر حمایت علنی و پشتیبانی مالی از تروریست‌های در حال جنگ با دمشق اجازه داده از خاک این کشور برای آموزش و پناه دادن به گروه‌های تروریستی ضد سوری استفاده شود.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها