امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 17
۰۰:۳۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46865
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۲
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آنچه به زعم وی «پیشرفت‌های ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آنچه به زعم وی «پیشرفت‌های دردسرساز» در برنامه هسته‌ای ایران بوده انتقاد کرده و از دولت جدید ایران خواسته نگرانی‌ها را رفع کند.

ژوزف مک‌ناموس، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت در عین حال گفت واشنگتن آماده است با ایران همکاری کند تا به « راه حلی دیپلماتیک جهت رفع کامل نگرانی‌های جامعه بین‌الملل درباره برنامه هسته‌ای ایران» دست پیدا کند.

وی خطاب به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «امیدواریم دولت روحانی، با برداشتن گام‌هایی ملموس ظرف چند ماه آینده طبق وعده‌هایش درباره شفافیت و همکاری عمل کند.»

وی افزود: «ما به این لحظه بی‌نظیر نگاه می‌کنیم و از ایران می‌خواهیم گامهای لازم برای رفع نگرانی‌های بین‌المللی درباره ماهیت برنامه هسته‌ایش را بردارد.»

مک‌ناموس همچنین اضافه کرد که ایران ظرفیت‌های غنی‌سازی اورانیوم خود را گسترش داده تا بتواند هم سانتریفیوژهای پیشرفته و هم سانتریفیوژهای نسل اول را نصب کند.»

وی همچنین تأکید کرد ایران پیشرفت‌های بیشتری در ساخت رآکتور اراک داشته که طبق ادعای وی می‌تواند پلوتونیوم لازم برای ساخت بمب‌های هسته‌ای را تولید کند.

مک‌ناموس گفت: «همه اینها پیشرفت‌های دردسر سازی هستند.»

امریکا، اسرائیل و متحدان آن‌ها، ایران را متهم می‌کنند با غنی‌سازی اورانیوم با غلظت بالا، در صدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است، در حالی که ایران با رد این گونه اتهامات، تاکید دارد برنامه هسته‌ای کشور صلح آمیز است و هدف از آن، تامین انرژی و مصارف پزشکی است.

امریکا و اتحادیه اروپا با تکرار این ادعای تاییدنشده، تحریم‌های غیرقانونی را به طراحی واشنگتن علیه ایران وضع کرده‌اند.

ایران همواره تاکید کرده است به عنوان یکی از امضاکنندگان متعهد پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی (ان‌پی‌تی) و یکی از اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از حق استفاده از فن‌آوری هسته‌ای برای دستیابی به اهداف صلح‌آمیز برخوردار است.

افزون بر این نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چندین بار از تاسیسات اتمی ایران بازدید کرده‌اند، اما هیچ مدرکی دال بر انحراف در برنامه هسته ای ایران نیافته‌اند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار