امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۵:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46877
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۳:۰۲
تعداد بازدید: 111
«حسن المرزوق»، معاون دبیرکل جمعیت ملی دموکراتیک بحرین و یکی از رهبران مخالفان بحرینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری ...

«حسن المرزوق»، معاون دبیرکل جمعیت ملی دموکراتیک بحرین و یکی از رهبران مخالفان بحرینی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در منامه تاکید کرد که نظام بحرین را باید بدترین نظام عربی در بی‌احترامی به حقوق بشر و نقض آن به شمار آورد.

المرزوق تصمیم اتحادیه عرب برای تشکیل «دادگاه عربی حقوق بشر» در منامه را دلیلی بر تصمیم گیری‌های جانبدارانه این اتحادیه و حمایت آن از نظام‌هایی دانست که این نهاد را به تسخیر خویش درآورده‌اند.

حسن المرزوق در ادامه تاکید کرد که نظام بحرین هیچ تلاشی برای حل بحران جاری در این کشور نمی‌کند و دلیل این مدعا اقدامات سرکوبگرانه‌ای است که نظام روزانه دست به انجام آن می‌زند.

المرزوق با ابراز مخالفت با تشکیل دادگاه عربی حقوق بشر در بحرین که پادشاه بحرین خواستار آن شده بود، گفت: این دادگاه هیچ جایگاهی در بحرین ندارد، چراکه بدون شک در ظلم و ستم به مردم بحرین با این نظام همراه خواهد شد و نقض حقوق بشر در بحرین  با وجود این دادگاه ساختگی ادامه خواهد داشت.  

  آنچه در زیر می‌آید، مشروح این گفت‌وگو است:

فارس: چرا مخالفان بحرینی با تصمیم اتحادیه عرب برای تشکیل دادگاه حقوق بشر در منامه مخالفت کردند؟
 
المرزوق: مخالفان بحرینی تصمیم اتحادیه عرب برای تسکیل دادگاه حقوقی در بحرین را به این جهت مورد انتقاد قرار دادند، چون نظام بحرین یکی از بدترین نظام‌های عربی در بی‌احترامی به حقوق بشر و نقض آن است. این یک دیدگاه یا موضع یا ادعا نیست، بلکه واقعیتی ملموس است که ملت بحرین آن را از طریق نقض‌ روزانه حقوق بشر از 14 فوریه 2011 تاکنون در کشور خود لمس کرده و به عینه دیده‌اند. چگونه ممکن است، بحرین به عنوان کانون دادگاه عربی حقوق بشر انتخاب شود، در حالی‌که نظام حاکم بر این کشور خود حقوق بشر ملت خویش و آزادی بیان آنان را نقض می‌کند که در قانون اساسی نیز بر آن تاکید شده است. ملت بحرین همچنان همه روزه مورد سرکوب و کشتار نظام قرار می‌گیرد و به مقدسات و مساجد آن توهین می‌شود و زندان‌های آن مملو از معترضان نظام است،‌ در چنین شرایطی چگونه معارضان می‌توانند به تشکیل چنین دادگاهی در کشورشان موافقت کنند. بدون شک اتحادیه عرب این تصمیم را به خاطر حمایت‌های مادی که نظام دیکتاتوری بحرین از آن انجام می‌دهد، گرفته است.
 
فارس: مخالفان می گویند که بحرین گورستان حقوق بشر است، این جمله چه معنایی دارد؟
 
المرزوق: بله، بحرین پس از مشاهدات «نافی بیلای»، کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد و بسیاری دیگر از گزارشگران ویژه کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد و تحقیق آنها درباره وضعیت حقوق بشر و نقض آن توسط نظام بحرین و توصیه‌های صورت گرفته به نظام ن از سوی مهمترین کمیسیون‌های بین المللی حقوق بشر نشان می‌دهد که بحرین واقعا به گورستانی برای حقوق بشر تبدیل شده است. نظام بحرین تاکنون 176 توصیه مختلف درباره مراعات و توجه به حقوق بشر دریافت کرده که همگی بی‌اثر بوده و این کشور همچنان شاهد نقض حقوق بشر است و نظام حاکم حتی به یکی از این توصیه‌ها نیز عمل نکرده است. این درحالی است که گزارش کمیته حقیقت‌یاب البسیونی نیز به نقض حقوق بشر در بحرین اقرار کرده است و این جدای از گزارش‌ها و بیانیه‌های روزانه سازمان‌های محلی و جهانی در خصوص وضعیت وخیم حقوق بشر در بحرین و محکوم کردن نظام در این رابطه است که موجب شده مخالفان تاکید کنند که بحرین به گورستانی برای حقوق بشر تبدیل شده است.   
 
فارس: ویژگی‌های دادگاه عربی حقوق بشر در بحرین و مکانیزم انتصاب قضات در آن چیست؟
 
المرزوق: من در این خصوص اطلاعی ندارم، چراکه این موضوع به من و به ملتی که هر روز تحت بدترین موارد نقض حقوق بشر قرار می‌گیرند، مربوط نمی‌شود. این دادگاه جایگاهی در بحرین ندارد، چراکه بی‌شک در ظلم و ستم به ملت بحرین با این نظام همراه خواهد شد و با وجود این دادگاه نیز هتک حرمت‌ها ادامه خواهد داشت، این دادگاهی ساختگی است که نظام سعی دارد از طریق آن چهره زشت خود را زیبا جلوه دهد و جایگاه خود را در جامعه عربی حفظ کند.
 
فارس: آیا تحریم گفت‌وگوها از سوی مخالفان به عدم دستیابی به راه حلی مسالمت آمیز برای بحران بحرین اشاره دارد؟
 
المرزوق: هیچ توافقنامه‌ای که منجر به حل و فصل بحران شود، وجود ندارد، نظام از یک طرف دست به سرکوب می‌زند و از طرف دیگر مذاکره و گفت‌وگو را مطرح می‌کند. نظام قصدی واقعی برای حل بحران جاری در کشور را ندارد و این امر از نقض‌ها و ظلم و ستم‌هایی که همه روزه نظام دست به آن می‌زند، مشهود است و تحریم جلسه‌های گفت‌وگو و مذاکره از سوی مخالفان بعید نیست. نظام بحرین همچنان به روش دیکتاتوری و صدور تصمیمات استبدادی ادامه می‌دهد، آخرین تصمیم از این دست منجر به تحریم جلسات گفت‌وگو از سوی مخالفان شد، چون نظام شرط کرده بود، در صورت دیدار مخالفان با اعضای هیئت دیپلماتیک این دیدار باید با حضور نماینده‌ای از وزارت خارجه صورت گیرد که تصمیمی غیر منطقی بود و پذیرفتن آن برای مخالفان الزام‌آور نبود، چون مخالفان نظام آزاد هستند، با هرکه بخواهند دیدار داشته باشند. در نهایت باید گفت که این تصمیم نیز در راستای سلسله تصمیماتی گرفته شد که از سوی نظام برای محدود کردن آزادی‌ها و ادامه دیکتاتوری و استبداد گذشته گرفته شده است.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار