امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۲۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4689
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۰
تعداد بازدید: 98
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف که به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه‌ شیراز در نشست پرسش و پاسخ ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف که به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه‌ شیراز در نشست پرسش و پاسخ دانشجویی این دانشگاه حضور پیدا کرده بود، ضمن تبریک به مناسبت روزهای کارگر، زن، معلم و خلیج‌فارس اظهار داشت: انقلاب ما، انقلاب اسلامی صرف است و یک انقلاب سیاسی نیست.

وی تصریح‌کرد: مردم برای دینشان و برای باورهای دینی‌شان انقلاب کردند؛ برای اینکه احساس کردند خداوند تبارک و تعالی زمانی که روحش را بر انسان دمید و بر او احسنت گفت، دو چیز را به او اعطا کرد. آزادگی و انسانیت و براساس باورهای دینی، اگر انسان‌ها در هدایت قدسی قرار نگیرند ضمانتی برای انسانیت و آزادگی‌اش نیست.

شهردار تهران با بیان این مطلب که مردم ما انقلاب کردند که در آن به سمت رشد و تعالی حرکت کنند و به سمت هدایت قدسی رهنمون شوند و مردم ما برای مادیات و رفاهیات انقلاب نکردند، گفت: انقلاب اسلامی به رهبری امام(ره) توانست با مبانی دینی در مسند قدرت قرار بگیرد ولی باید بدانیم امروز که در مسند قدرت قرار گرفته‌ایم، رشد نظری‌اش که بر مبانی دینی و هدایت قدسی است باید توأمان بشود با رکن اجرایی، تا این شعار که اگر انسان در سایه اسلام قرار گرفت، زندگی دنیوی و اخروی‌اش تضمین می شود محقق شود.

قالیباف ادامه داد: امروز ما دچار فراز و نشیب‌های بخش رکن اجرایی و تحقق آرمان‌های انقلاب هستیم و کارنامه‌مان نیز این را نشان می‌دهد. لذا معتقدم کارآمدی نظام اسلامی به اندازه مبانی نظری که بر اساس آن انقلاب کردیم، مهم است و الا تداوم انقلاب با چالش روبه‌روست.

شهردار تهران خاطرنشان کرد: برای این کارآمدی و تحقق عینی باورها نیازمند این هستیم که برای اداره جامعه به علم، پژوهش و دانش اهمیت بدهیم. امروز وقتی نگاه می‌کنیم دانشگاه و نخبگان ما از متن به حاشیه کشیده شده‌اند و این چالش بزرگی است.

وی اضافه‌کرد: ما باید دانشگاه را فرصت بدانیم اما در رفتار اینگونه نشان می‌دهیم که دانشگاه تهدیدی برای ماست تا فرصت؛ اشکال ما فاصله بین دانش و آنچه امروز به عینیت می‌رسد است؛ به این معنا که ارکان اجرایی ما چه مقدار به سمت دانشگاه حرکت می‌کند و از طرف دیگر پژوهش‌ها و تحقیقات دانشگاه‌های ما چه مقدار به سمت چالش‌های ما حرکت می‌کنند.

قالیباف با اشاره به اینکه کشور ما در حوزه‌های مختلف مهندسی و فنی در مرزهای دانش قرار دارد، تأکید کرد: با همه این شرایط  و با وجود این موقعیت و جایگاه علمی وقتی می‌خواهیم کشور را اداره کنیم برمی‌گردیم به روش‌های دهه شصت میلادی. وقتی دانش را داشته باشیم اما در حوزه اجرا و مدیریت، اقتصاد، صنعت، فنی و عمرانی به این سمت حرکت نکنیم چه فایده و چه آثاری دارد.

شهردار تهران با اشاره به حرکت جامعه به سمت مدرک‌گرایی خاطرنشان کرد: در دانشگاه‌ها ما به سمت مدرک‌گرایی رفته‌ایم، آن هم نه براساس نیاز. چه تعداد از دانشجویان ما رشته‌ای را می‌خوانند که علاقه‌ای به آن ندارند، خروجی‌اش کجای نیاز کشور را پاسخ خواهد داد، معلوم نیست هنوز به اوج فارغ‌التحصیل شدن دانشجویان با مدارک سطوح بالا نرسیده‌ایم. آیا این همه سرمایه و فرصت و وقت اساتید و دانشجویان را برای رسیدن به پیشرفت هدفمند ساماندهی کرده‌ایم؟ خیر و این از چالش‌های جدی ماست.

وی تصریح کرد: ما در دفاع از انقلاب و اسلام‌مان نیازمند این هستیم که حوزه مدیریت اجرایی و بخش دانشگاه را به هم نزدیک کنیم نمونه‌هایش هم در دانشگاه‌هایی که مدیرانشان قبلاً در امور اجرایی کشور بودند، کاملاً مشخص است. چه در کیفیت، چه در امکانات دانشگاهی و چه در روح تلاش دانشجویان آن دانشگاه.

قالیباف تأکید کرد: ما به عنوان مدیران در هر کجای نظام هستیم باید استقلال دانشگاه را به رسمیت بشناسیم، زیرا در این بخش‌ دچار ضعف‌هایی هستیم که اگر رفع نشود در خیلی از کارها دچار چالش خواهیم بود.

در ادامه این مراسم پرسش‌هایی نیز از سوی دانشجویان حاضر مطرح شد و شهردار تهران در پاسخ به سؤال دانشجویی در خصوص هزینه‌های ستاد خود گفت: بنده در سال 84 نامزدی بودم که هیچ مسئولیتی نداشتم و اگر انسان بی‌اعتقادی بودم نیز دسترسی به بیت‌المال نداشتم، اگر منظور شما این است که دفتری به نام ستاد در این شهر هست، بله درست می‌فرمایید ولی بنده به هیچ عنوان از ظرفیت‌های فردی خود هم برای انتخابات استفاده نکرده و نمی‌کنم.

در ادامه دانشجویی با طرح این سؤال که آیا برای قبول مسئولیت اداره کشور، صرف مدیر اجرایی بودن کافی است؟ و شما چه برنامه‌ای برای کشور دارید گفت: حتماً غرض شما این نیست که اگر کسی رئیس دولت می‌شود، باید نسبت به همه حوزه‌ها تخصص داشته باشد؛ طبیعتاً در حوزه اجرایی و مجریه در نگاه اولیه بحث مدیریت و مدیر اجرایی بودن مهم‌ترین بخش است؛ البته آن مدیر باید نسبت به موضوعات علمی، سیاست خارجی و در حوزه مسائل حقوق ملت و بخش‌های مختلف حداقل‌هایی را بداند؛ دانستن یک بخش است ولی توان به کار بستن آن اهمیتش کمتر نیست.

وی ادامه داد: رشته تحصیلی بنده در حوزه کارشناسی و دکترا رشته‌ای است که معتقدم کاملاً با نظام سیاسی، اداری و کشورداری مرتبط است؛ به علاوه در حوزه مدیریت افتخارم این است که به عنوان یک رزمنده در جبهه حضور پیدا کردم و جزو کسانی هستم که از پایین به بالا و بدون هیچ رانتی به لطف خدا و فرصتی که انقلاب در اختیارمان گذاشت، مسیر کنونی را طی کردم.

قالیباف اضافه‌کرد: احساسم این است که هیچ انسان متعهدی اگر کاری بلد نیست، نباید در آن کار فعالیت کند. در خصوص برنامه نیز بیش از شش سال است که  معمولا روزهای پنجشنبه با جمع 250 نفر از متخصصان و نخبگان در 24 سرفصل برنامه‌ای را تنظیم کرده‌ایم که منطبق با برنامه 1404 و برنامه 5 ساله است. توجه داشته باشید، مشکل اصلی کشور ما تمرکزگرایی است و در کتابی با عنوان «توزیع فضایی قدرت» با تأکید بر محله‌محوری و تفکیک کار ملی و محلی برنامه‌ای را منطبق با نیازهای هر استان تنظیم کرده‌ایم.

قالیباف در خصوص استفاده از نیروهای استانی بومی در مدیریت هر استان گفت: وقتی نگاه من تفکیک کار ملی و محلی است طبیعتاً به مسئولیت هم همین نگاه را دارم. اعتقاد به نظام ولایی و کارآمدی دو اصل برای نبروهای اجرایی است، حال اگر کسی بومی باشد و این دو را نیز داشته باشد طبیعتاً از آنها به درستی استفاده خواهد شد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا شما تکنوکرات هستید و تفسیرتان از تکنوکرات چیست با انتقاد از بی‌اخلاقی‌ها گفت: من نمی‌دانم چگونه بچه رزمنده‌ای که به جبهه می‌رود و روزهای اول اسلحه کلاشینکف و ژ3 هم نداشیم و در جنگل‌های فولی آباد با تفنگ ام1 به شناسایی می‌رفتیم و دشمن تا بن و دندان مسلح بود، مایی که با ام 1 می‌رفتیم به جنگ دشمن، کجا با ادبیات تکنوکراسی سازگاری دارد، این بداخلاقی ها را انسان متعجب می‌شود، کاش انقلابی که اساسش اخلاق بود رعایت می‌کردیم.

قالیباف اضافه‌کرد: خوب است دوستان بدانند در پایان سال گذشته کنفرانس بین‌المللی در حوزه حمل و نقل و نقش فناوری اطلاعات برگزار شد که در آن بیش از 40 نفر از دانشگاه‌های معتبر دنیا به همراه اساتید خودمان شرکت کرده بودند و بنده حدود 25 دقیقه صحبت کردم چون بخش فناوری بود آنجا بحث کردم که نقش فن آوری یعنی تکنوکراسی به معنای فن سالاری، اینجا حتما فن سالاری مورد قبول ماست و فن سالاری امکان ندارد مگر بر بستر عقلانیت و همانجا به این موضوع اشاره کردم که ما اینجا به عنوان یک کشور اسلامی به عقلانیت که می‌رسیم مسیرمان دوگانه می‌شود؛ ما عقلانیت ابزاری را قبول نداریم ما عقلانیتی که متصل به وحی الهی است مد نظر ماست لذا فن سالاری و تکنوکراسی را به عنوان یک وسیله قبول داریم ولی هرگز هدف نیست.

شهردار تهران افزود: حال بداخلاقی اینجاست که می‌گویند بنده یک تکنوکراتم، در حالى که حضرت آقا  که در مورد18 سال پیش در مشهد صحبت می‌کردند، فرمودند در حوزه نفت این کار را انجام می‌دادند با یک رفتار تکنوکراتی، به نظر بنده خواستند بگویند این کار بدون مجاهدت و مدیریت جهادی انجام نمی‌شود، بعد این را به آن وصل می‌کنند در حالی‌که خودشان را به آن راه می‌زنند و این را نمی‌گویند که حضرت آقا خواسته شان در ان بحث این بوده که ما وابستگی خود را به نفت کاهش بدهیم؛ اینها که این حرف را می زنند نگاه کنند که در دولت مورد تایید خودشان وابستگی به نفت را  بالابردند یا پایین اوردند، در حقیقت آب به آسیاب‌ تکنوکراسی ریختند ولی شعار ضد تکنوکراسی می‌دهند.

شهردار تهران در ادامه در خصوص سیاست‌های خارجی خود گفت: اگر نامزدی بگوید که من سیاست خارجی را تغییر می‌دهم، ارتباطی را حل و یا قطع می‌کنم تصور می‌کنم صحیح نمی‌گوید؛ اولین شرط نامزدها رعایت قانون است. آیا رئیس دولت می‌تواند سیاست خارجه را تعیین و تکلیف کند؟ سیاست خارجه متعلق به حاکمیت است. در واقع تصمیم نهایی با رهبری است. ارکان دیگر تأثیرگذار هستند، اما تصمیم‌گیر نیستند.

وی ادامه داد: رئیس دولت کاری که می‌تواند انجام دهد این است که دستگاه دیپلماسی را خوب اداره کند و وزارت خارجه را خوب پیش ببرد. سیاست خارجی در برخی کشورها نیم قرن ثابت است چطور یک شخص می‌خواهد چهار ساله مشکل را حل کند. خواهش می‌کنم که نخبگان این موضوع را مورد بحث قرار دهند. بنده برنامه دیپلماسی خود را در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها مطرح کردم.

قالیباف ادامه داد: در سیاست کلی باید بدانیم تا زمانی که آمریکا در مقابل دین ما ایستاده، ما حتما در مقابل همه دنیای او می‌ایستیم، این سیاست انقلاب ماست این عزت و دین ماست و این اشتباه است که به جامعه تزریق کنیم که اگر با آمریکا ارتباط برقرار کنیم مشکلاتمان حل می شود ما نه بی دلیل باید با کسی دعوا کنیم و نه اگر به کسی ارتباط برقرار کنیم مشکلاتمان حل می شود اینها هر دو نگاه افراط و تفریطی است.

شهردار تهران یادآور شد: ما در حوزه دیپلماسی باید مقاومت توأم با رقابت داشته باشیم. در مذاکراتی که در عراق صورت گرفت، ما با آمریکا رقابت کردیم و نتیجه آن برقراری حکومت شیعی در عراق شد. اما در افغانستان این اتفاق نیفتاد. ما در حوزه سیاست خارجی سر و صدا نداریم، آنجا که باید صحبت کنیم صحبت می‌کنیم و آنجا که باید مقاومت کنیم، مقاومت می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: درست است که چالش ما در حوزه معیشت است، اما راه حل این مشکل به خاطر علم اقتصاد و علوم اقتصادی نیست، چیزی که ما را به این نقطه رسانده مدیریت است. زیرا نفت 10 دلار شود یا 120 دلاری هیچ تأثیری در زندگی ما ندارد. من معتقدم در هر شرایط اقتصادی که هستیم می‌توانیم با مدیریت صحیح به وضع باثبات و با سامان طی 2 سال برسیم.

وی در خصوص اهمیت به دانشگاه‌ها و بخش آموزش عالی گفت: در همه بخش‌ها با اطمینان عرض می‌کنم که دو وزارتخانه آموزش و پرورش و آموزش عالی را به هیچ عنوان تحت مشکلات و مسائل پولی و مالی قرار ندهم. این دو وزارتخانه جایی است که همه سرمایه کشور اینجاست، ما از مبانی ، کار فرهنگی را درست انجام نمی‌دهیم، بعد می‌خواهیم در دانشگاه دیوار بکشیم و فکر می‌کنیم کل فرهنگ با وزارت ارشاد ارتباط دارد.

قالیباف در ادامه در توضیح سؤال دیگری از سوی مخاطبین اظهارداشت: بنده از 16 سالگی در عالم سیاست بودم. ولی بعد از 84 که به طور جدی به عرصه سیاست وارد شدم فهمیدم به جای سیاست در کشور ما سیاست‌زدگی حاکم است، من همه زندگی‌ام براساس صداقتم است. من در طول زندگی هیچ گونه فعالیت اقتصادی مباح هم انجام نداده‌ام.

شهردار تهران در خصوص حفظ فضای بانشاط سیاسی و حفظ اسلامیت نظام و نقش دانشجویان در تحقق حماسه سیاسی خاطرنشان کرد: حتماً آسیبی که در حوزه اعتماد در جامعه ایجاد شده بسیار سخت‌تر از ترمیم گرانی است. بنده معتقدم که باید طبق قانون اساسی کار کنیم و در چارچوب آن پیش برویم. در همین قانون ملت حقوقی دارند و رئیس دولت باید این حقوق را ضمانت کند

وی در خصوص عملکردش در مقابل فتنه گفت: در رابطه با بحث فتنه، صحبت‌های من روشن و شفاف است اما یا بعضی‌ها نشنیدند و یا نخواستند بشنوند، اینها که به دیگران انگ ساکتین فتنه می‌زنند، چون خودشان قبل از اینکه از انقلاب و مبانی نظام دفاع بکنند اول به دنبال این هستند که از منافع سیاسی خود دفاع کنند؛ دوستان همه می دانند بنده دومین نفر بودم که در صدا و سیما بعد از آقای حداد عادل صحبت کردم و مواضع داشتم حالا اگر آقایان مواضع بنده را نمی‌پسندند من چه کنم. من باید حرفی را بزنم که فردای قیامت بتوانم جوابش را بدهم.

وی افزود: حداقل در بیش از 10 سخنرانی مواضع خود را واضح و روشن بیان کردم. ولی هیچ وقت در مواضعم به کسی توهین نکرده و تهمت نزده‌ام و این اصل را از انقلاب یاد گرفته‌ام که نمی‌توان از نردبان تهمت و دروغ و پرده دری به بام سعادت رسید و نمی‌توان اینگونه از انقلاب دفاع کرد. بنده منتقد جدی آقایان موسوی و کروبی بوده‌ام، بنده به عنوان بچه انقلاب از شنبه بعد انتخابات تا بعد از نماز جمعه حضرت آقا همراه با یکی از دوستان که نمی‌خواهم الان نامی از او ببرم دو نوبت به دیدار این دو رفته و با آنها صحبت کردم.

قالیباف اضافه‌کرد: بنده معتقدم هر کسی پس از سخنان رهبری در نماز جمعه ادعای تقلب کرد و فتنه گرى کرد مجرم است و باید پاسخگو باشد. یک سخنرانی داشتم در تیرماه 88 وبه این موضوع اشاره کردم و شفاف سخن گفتم که انقلاب را در خطر فتنه و انحراف می‌‌بینیم؛ دو جریان تند مشغولند تا اساس انقلاب را خدشه دار کنند حالا بعد چند سال مشخص شده که اینها چه رفتارهایی در این بخش داشتند به هر حال ما بحرانهای زیادی همچون موضوع بنی صدر و موضوعات 82 که جامعه دچار مشکلاتی بوده را هم دیده‌ایم، اولا کسانی که امروز مدعی هستند هیچ ردپایی از آنها را در مقابله با این جریانات نمی‌بینیم. عجیب است که در این میان انقلاب برایشان مهم می شود و به میدان می آیند و حتی آرامش جامعه را نیز به هم می زنند. جامعه نیازمند شفاف سازی و آرام سازی است نه آنکه ما هیجان را تزریق کنیم.

وی در ادامه در خصوص گرایش سیاسی خود گفت :بنده حتماً متعلق به اردوگاه اصول‌گرایی هستم ولی اصول‌گرایی را به عنوان بحث‌های حزبی و سیاسی دنبال نمی‌کنم و معتقد بر اساس اصول‌گرایی براساس نگاه حضرت امام(ره) و اهدافی می‌دانم که مقام معظم رهبری طی دو دهه آن را پیگیری کرده‌اند.

شهردار تهران در خصوص روابط ایران و اسرائیل و باورش در کاهش مناقشات گفت: بنده رژیم صهیونیستی را یک رژیم غاصب و یک غده سرطانی می‌دانم و هر دولتی که مردم فلسطین از هر قشر و گروه و مذهبی که متعلق به ان سرزمین هستند انتخاب کنند، آن را به رسمیت می‌شناسیم.

شهردار تهران در خصوص تیم کاری خود و معرفی آن نیز یادآور شد: معرفی کابینه قبل از انتخابات صحیح و درست نیست. افرادی که به نظام اسلامی و قانون اساسی پایبند هستند و کارآمد نیز هستند، بدون هیچ نگاه سیاسی می‌توانند در این کابینه حضور داشته باشند.

قالیباف در خصوص بحث هولوکاست نیز گفت: بنده در مصاحبه‌ای که با یکی از خبرگزاری‌ها گفتم نفی شعاری هولوکاست به منافع انقلاب و فلسطین ضربه زد چرا که شعار زدگی منطق درستی برای حمایت از فلسطین نیست؛ معیار ما بیانات رهبری است.

شهردار تهران در خصوص سوال دیگری که یکی از دانشجویان در رابطه با برنامه پخش شده از سوی صدای امریکا علیه وی و سنجش ولایت‌مداری قالیباف گفت: یا ما این شبکه را یا قبول داریم یا خیر. اگر ما قضاوتی هم می‌کنیم به عملکرد افراد است نه نیات افراد. مشکلات ما نیت‌خوانی افراد است.

قالیباف در انتها در پاسخ به سؤال دانشجویی در خصوص انتخاب یک نفر از ائتلاف پیشرفت گفت: به نظر شما چه حقی گروه‌ها و افراد دارند که یک نفر را انتخاب کنند و بگویند اصلح است؛ مجموعه ائتلاف سه نفره مبنایش این است که براساس مشروعیت، مقبولیت و کارآمدی عمل کند. ما تصمیم گرفته‌ایم که این موضوعات بین این سه نفر مطرح شود و فکر می‌کنیم منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار