امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46890
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۰۲
تعداد بازدید: 101
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، هیئت پارلمانی مجلس سنای پاکستان که در سفری 2 روزه عازم کابل شده بود پس ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، هیئت پارلمانی مجلس سنای پاکستان که در سفری 2 روزه عازم کابل شده بود پس از دیدار با اعضای مجلس سنای افغانستان و امضای چند یادداشت تفاهم همکاری عازم اسلام‌آباد شد.

سرپرستی هیئت افغان بر عهده «محمد داوود اسد» رئیس کمیسیون امنیت داخلی و دولت محلی بود و سناتور «مشاهدالله حسین» نیز ریاست طرف پاکستانی را بر عهده داشت.

طبق بیانیه مشترکی که در پایان مذاکرات 2 روزه هیئت‌های پارلمانی منتشر شده، موضوعات مربوط به همکاری‌های امنیتی و دفاعی، چالش‌های موجود و پیش‌رو در روابط افغانستان و پاکستان، تروریسم مرزی، قاچاق مواد مخدر، مدیریت مرزی، چالش‌های خروج نیروهای ناتو از افغانستان در سال 2014 و روند صلح افغانستان و نیز سازماندهی مذاکرات پارلمانی دفاعی بین 2 کشور از جمله محورهای مذاکرات بوده است.

این بیانیه می‌افزاید: نمایندگان پارلمانی 2 کشور در زمینه تقویت همکاری‌های دفاعی و افزایش همکاری بین نیروهای مسلح و نهادهای امنیتی افغانستان و پاکستان به توافق رسیدند.

نمایندگان 2 کشور تصریح کردند که کمک و همکاری افغانستان و پاکستان و اتخاذ یک استراتژی مشترک امنیتی، نیروهای مسلح 2 کشور را قادر می‌سازد تا بتوانند مسائل امنیتی داخلی خود را بهتر و موثرتر مدیریت کنند و بر تهدیدات مشترک فائق آیند.

همچنین 2 طرف با تأکید بر لزوم باز نگه داشتن کانال‌های ارتباطی بین کابل و اسلام‌آباد، خاطرنشان کردند که پر کردن خلا ناشی از خروج ینروهای خارجی از افغانستان در سال 2014 تنها در صورت تقویت نهادهای مدنی 2 کشور امکان‌پذیر خواهد بود.

نمایندگان 2 کشور درباره لزوم ایجاد ارتباط بهتر بین نسل جوان افغانستان و پاکستان در همه حوزه‌ها و نیز حمایت از حقوق زنان و حقوق بشر تأکید کردند.

مشاهدالله حسین، رییس کمیته دفاعی سنای پاکستان در این جلسه، بر پایبندی پاکستان به تعهداتش در قبال افغانستان تأکید کرد و از برگزاری نشست بعدی هیئت‌های پارلمانی 2 کشور در سال 2014 در اسلام آباد خبر داد.

وی همچنین تصریح کرد که 2 کشور انجمن دوستی تشکیل می‌دهند که بیش از 200 تن در آن عضویت خواهند داشت.

هیئت‌های پارلمانی افغانستان و پاکستان در پایان مذاکرات نیز یادداشت تفاهمی برای سازماندهی مذاکرات بین کمیسیون‌های دفاعی مجالس 2 کشور به امضا رساندند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها