امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۱:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46931
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۰
تعداد بازدید: 57
«انس جوده» یکی از اعضای ارشد جریان برپایی دولت سوریه که از گروه های مخالف این کشور است در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

«انس جوده» یکی از اعضای ارشد جریان برپایی دولت سوریه که از گروه های مخالف این کشور است در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در سوریه اظهار داشت: پیشنهاد روسیه، راهی برای برون رفت دولت آمریکا از تنگنایی است که به دلیل سیاست های اوباما در آن گرفتار آمده است.

جوده تصریح کرد: دولت آمریکا از ابتدا در صدد حمله نظامی محدود و یا کوچک بود و حتی احتمال تحقق این حمله در گذشته بعید بود اما دولت آمریکا در بین عملی کردن این حمله و مخالفت کنگره و  نیز احتمال هماره نشدن شرکای واقعی خود، سرگردان مانده بود.

این عضو جریان برپایی دولت سوریه افزود: در این شرایط، طرح پیشنهادی روسیه برون رفت خوبی را پیش روی آمریکا قرار داد تا از این تنگنا نجات پیدا کند زیرا چه بسا اقدام نظامی علیه سوریه تمام منطقه را به سمت سرنوشت نامعلومی سوق می داد.

دولت سوریه از این پیشنهاد استفاده کند

جوده گفت: مهم این است که مسئولان سوری از این وضعیت توافقی و سازنده برای حضور در ژنو 2 استفاده کنند.

وی در توضیح این مطلب افزود: نکته مهم این است که از توافق کنونی بین روسیه و آمریکا استفاده شده و گامی به سمت جلو برداشته شود، به عبارت دیگر کل موضوع مربوط به وضعیتی است که برای گفت وگو بین روسیه و آمریکا به وجود آمده است به این معنی که اکنون زمینه مناسب و مقدمه خوبی برای هر دو طرف در خصوص دستیابی به توافق در قبال بحران سوریه به وجود آمده است.

جوده اظهار داشت: آمریکا همواره از حضور در ژنو 2 و راهکار سیاسی سخن گفته و حتی هدف آن از اقدام نظامی رو کردن برگه های برنده خود بود اما آن را در برابر برگه هایی که روسیه در ژنو 2 اختیار خواهد داشت، ضعیف دید از همین رو به سمت حمله نظامی و یا تهدید به آن پیش رفت تا موقعیت خود برای گفت وگو در ژنو 2 را تقویت کند بنابراین کل ماجرا به چگونگی گفت وگو بین روسیه و آمریکا مربوط می شود.

وی گفت: از همان ابتدا که اوباما درخواست موافقت با حمله نظامی به سوریه را مطرح کرد در واقع در تلاش برای بدست آوردن وقت بیشتر بود تا از دیدگاه سوریه و نیز روسیه در این خصوص با خبر شود و روشن شود که این دو چقدر در پیشنهادی که مطرح کرده اند، جدی هستند بنابراین اکنون مهم این است که دولت سوریه هرچه زودتر این توافق را اجرایی کند و طرف مقابل را در بین جزییات سرگردان نکند.

جوده افرود: در همین راستا ولید المعلم وزیر خارجه سوریه تاکید کرد که باید هرچه زودتر این توافق، اجرایی شود تا سوریه از فاجعه احتمالی که چه بسا در صورت ناکامی این توافق رخ دهد، در امان بماند.

وی همچنین یادآور شد که موضع مخالفان سوری در خارج از همان ابتدا در خصوص حمله نظامی بسیار مضحک و سبکسرانه بود زیرا آنان در خارج از کشور به رواج این توهم پرداختند که حمله نظامی، نظام حاکم سوریه را سرنگون خواهد کرد و سوری ها را نجات خواهد داد آن هم در حالی که آمریکایی ها در این خصوص صحبتی نداشتند.

جوده تاکید کرد: مخالفان در خارج، شکست خورده و روشن شد که برگه های آنان سوخته و هیچ راهبردی برای حل بحران در اختیار ندارند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها