امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46947
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۲
تعداد بازدید: 52
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام آباد، کشور پاکستان در مواجهه با بحران سوریه، مواضعی شبیه ایران اتخاذ کرده و ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام آباد، کشور پاکستان در مواجهه با بحران سوریه، مواضعی شبیه ایران اتخاذ کرده و در رسانه‌های این کشور همواره تهدید و ارعاب آمریکا به حمله به سوریه نفی و تقبیح می‌شود.

دولت پاکستان در عین حالی که به سبب وابستگی‌های مالی و سیاسی به غرب و آمریکا سعی دارد در ابراز نظرات رسمی با احتیاط بیشتری در این زمینه گام بردارد لیکن رسانه‌ها و برخی مقامات و شخصیت‌های سیاسی این کشور به صراحت حمله آمریکا به سوریه را محکوم نموده و این اقدام را در راستای تضمین امنیت اسرائیل و در راستای منافع نامشروع آمریکا می‌خوانند.

در همین رابطه می‌توان به مطالب ذیل که تنها در چند روز گذشته در رسانه‌های پاکستانی انتشار یافته‌اند اشاره کرد:

روزنامه انگلیسی زبان «نیوز» با انتشار اظهارات یکی از بزرگترین رهبران مذهبی پاکستان درباره سوریه، می‌نویسد: «مولانا فضل الرحمان» رهبر حزب «جمعیت علمای اسلام»  طی سخنانی در یک کنفرانس خبری به کشورهای عربی توصیه کرد که همراه جهان اسلام باشند و اختلافات را به‌وسیله مشورت‌های فیمابین حل و فصل نمایند تا جلوی مسیر توطئه ها علیه جهان اسلام گرفته شود.

«مشاهد حسین سید» دبیر کل حزب «مسلم لیگ قائداعظم» در گفتگوی اختصاصی با  روزنامه اردو زبان «نوای وقت» می‌گوید: حمله احتمالی آمریکا به سوریه در واقع جزئی از راهکار این کشور برای افزایش فشار علیه ایران و دفاع از امنیت اسرائیل است. متأسفانه واکنش سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب به حد مطلوب نبود و پاکستان نیز مواضع ضعیفی را ابراز داشته است.

ژنرال «حمید گل» نیز در مصاحبه با این روزنامه گفت: آمریکا خواهان حضور در منطقه حوزه خلیج فارس است تا علاوه بر دفاع از منافع اسرائیل، ایران را نیز تحت فشار قرار دهد. پس از حمله به سوریه، احتمال بروز مسئله شیعه و سنی وجود دارد.وی حمله به سوریه را موجب به وجود آمدن مسئله شیعه و سنی دانست و خواهان موضع‌گیری قاطع‌تر دولت پاکستان در قبال این موضوع شد.

این روزنامه همچنین در سرمقاله ای با عنوان پیشنهاد تحمل هزینه های حمله علیه سوریه توسط کشورهای عربی می‌نویسد: کشورهای دیگر نیز می بایست همچون ایران و روسیه مسایل را از طریق مذاکرات حل کنند.

روزنامه اردو زبان «اوصاف» در سر مقاله ای با عنوان «چین و روسیه باید در هر صورت از جنگ سوریه و آمریکا جلوگیری نمایند»، نوشته است: جنگ علیه سوریه توسط آمریکا می تواند نتایج خطرناکی داشته باشد چون قدرت‌هایی مانند روسیه، چین و ایران اگر در این جنگ وارد شوند جنگ جهانی سوم آغاز شده و دنیایی که بر انبار مواد منفجره نشسته است می تواند نابود شود. اگر با برکنار شدن بشار اسد از قدرت این جنگ بتواند منصرف شود باید چین و روسیه در این مورد دقت کنند. روسیه و چین به آمریکا هشدار داده اند عملیات نظامی یک جانبه علیه سوریه تجاوز علنی خواهد بود.

روزنامه «اکسپرس تریبون» نیز در مقاله‌ای با عنوان «غرور ابرقدرت چه خرابی‌هائی به بار خواهد آورد؟» به قلم «ظهیر اختر بیدری» نوشته است: آمادگی عظیم نظامی اسرائیل علیه سوریه و هشدار ایران و روسیه نشان می دهد اعلام این مطلب که حمله یا جنگ محدود خواهد بود جز حماقت چیزی نیست. چون این امر علناً مشاهده می شود که این حمله محدود آمریکا علیه سوریه باعث آغاز جنگ جهانی سوم خواهد شد. در جنگ جهانی دوم فقط آمریکا تسلیحات هسته‌ای داشت در حالیکه اکنون کشورهایی مانند کره شمالی، پاکستان و هند نیز دارای سلاح هسته‌ای هستند. حمله علیه سوریه همزمان با منافع استکبار باعث افزایش تجارت تسلیحات نیز خواهد شد. از سوی دیگر، رهبران سوریه و ایران به اوباما هشدار داده‌اند درصورت حمله، سوریه را گورستان آمریکا خواهیم کرد. این در حالی است که آمریکا به‌رغم محدودیت‌ها و  توطئه‌ها علیه ایران تاکنون نتوانسته است این کشور را به زانو درآورد و ایران نیز اعلام کرده است که حمله به سوریه حمله به ایران است.
این روزنامه همچنین به نقل اظهارات برخی مقامات برجسته پاکستان پرداخته و می‌نویسد: «علامه ساجد علی نقوی» رهبر شیعیان پاکستان ضمن ابراز نگرانی از اوضاع سوریه، هشدار داد که پیامدهای مداخله خارجی در سوریه، کشورهای سراسر منطقه را تحت تأثیر قرار خواهد داد. به نوشته این روزنامه، «حامد علی موسوی» رهبر نهضت اجرای فقه جعفری پاکستان نیز ضمن توصیه به امت اسلامی به بیداری، تصریح کرد که تأیید حمله آمریکا به سوریه به اثبات رسانده است که «اتحادیه عرب» در واقع «اتحادیه غرب» است.

این روزنامه در مطلبی دیگر می‌نویسد: هدف از مداخله در مصر و سوریه، تجزیه جهان اسلام و تحقق توطئه تاسیس اسرائیل بزرگ است.

روزنامه اردو زبان «امت» در مقاله ای با عنوان «سعودی، فرعونی و کفار صهیونی همه یکی شدند»، به قلم «جویریه فیصل خان» درباره توطئه‌ها و برنامه ریزی‌های هر 3  کشور علیه مردم مصر از قول «رونی دینیل» تحلیلگر نظامی اسرائیل نوشته است: کودتای نظامی در مصر، یکی از خواست‌های فوری اسرائیل بوده است. در این مقاله همچنین آمده است که این کشورها (هر 3) علیه مستضعفین مصر متحد شدند چون تخت و تاج و پادشاهی خود را در خطر می دیدند؛ این در حالی است که مردم مصر پس از انتخابات آزاد و عادلانه به این جا رسیده بودند.

این روزنامه در مقاله دیگری با عنوان ابرهای غلیظ جنگ بر آسمان سوریه  به‌قلم ژنرال بازنشسته «میرزا اسلم بیگ» با ذکر شرایط منطقه و چگونگی بالا گرفتن تنش در خاورمیانه نوشته است: ائتلافی متشکل از لبنان، ایران و سوریه، تهدیدی واقعی علیه اسرائیل است. این روزنامه در ادامه می‌نویسد: روسیه در واکنش خود تلاش خواهد کرد تا اشتباه خود در خصوص لیبی را تکرار نکند و سرسختانه از سوریه پشتیبانی خواهد کرد.

اکسپرس در مقاله ای با عنوان جنگ بقای صهیونیسم به قلم دکتر «عفان قیصر» ضمن اشاره به تحولات اخیر در خصوص حمله احتمالی به سوریه، تهاجم آمریکا را جنگ بقای صهیونیسم دانسته و نوشته است: چرا آمریکا به‌رغم مبارزه‌طلبی علیه ایران اقدام نمی کند و تنها به تهدیدها بسنده می کند. آنگاه با ذکر آمادگی‌های نظامی و پیشرفت در تولیدات دفاعی ایران می‌افزاید: ایران قادر است ظرف 5 دقیقه 35 پایگاه آمریکایی در کشورهای منطقه را نابود سازد. این روزنامه در پایان نسبت به رفتار کشورهای عربی ابراز تأسف نموده و نوشته است: چه قدر تأسف‌انگیز است که بعضی کشورهای عربی برای منافع سلطنتی خود، در جنگ بقای صهیونیسم متحد آمریکا شده‌اند.

این روزنامه در مقاله دیگری با عنوان آینده منطقه بعد از حمله به سوریه به قلم «زمرد نقوی» با بررسی سوریه و استراتژی آمریکا برای برقراری حکومت جهانی خود، نوشته است: پس از جنگ جهانی دوم، اولین پیروزی بزرگ آمریکا جایگزین شدن به جای انگلیس بود و پایان حکومت اتحاد جماهیر شوروی نیز دومین دست آورد آمریکایی‌ها بوده که راه را برای تحقق سایر اهداف نیز هموار ساخت.

به نوشته این روزنامه، اکنون طرح تصرف بر سوریه در مراحل نهایی قرار دارد. آمریکا از طریق آن به مرحله تصرف بر ایران خواهد رسید. این اقدام سومین پیروزی بزرگ آمریکا و حذف آخرین مانع در راه حاکمیت مطلق آمریکا بر جهان خواهد بود. تشکیل دولت دلخواه خود در ایران برای آمریکا سلاحی خواهد بود که به‌وسیله آن می تواند تمامی جهان را مسخر سازد و هر دشمن خود را نابود سازد.

با توجه به این مطالب، می‌توان فهمید که مسئله سوریه تا چه حد برای مردم و دولت پاکستان مهم و حیاتی است.

البته این موضوع دلایل مختلفی دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

1- خشونت‌های جاری در سوریه که توسط مخالفان دولت اسد انجام می‌شود از جنس و هویتی است که سالهاست گریبانگیر پاکستان است. حملات انتحاری، سربریدن‌ها، افراط‌گرایی‌های مذهبی و غیره از جمله اقداماتی است که سالیانی است پاکستانی‌ها کاملا با آن آشنا بوده و و آن را عامل سلب آرامش کشور خود می‌دانند لذا به‌جز لایه‌های کم شماری از جریان‌های تندرو که به حمایت از مخالفان اسد پرداخته و بعضا با انگیزه حمایت از مخالفان به جنگ سوریه اعزام می‌شوند، قاطبه پاکستان از این‌گونه اقدامات و تفکر ابراز تنفر و برائت می‌کنند.

2- سوریه (شامات) از قداست ویژه‌ای نزد مردمان این کشور برخوردار است و مسلمانان این کشور شوق خاصی برای سفر به عتبات سوریه دارند.

3- پاکستان کشوری اسلامی است و تأکید خاصی بر اسلامیت حکومت در این کشور می‌شود لذا در نزاع میان یک کشور اسلامی با غیر اسلامی، این کشور همواره از جبهه اسلامی دفاع می‌کند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها