امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۴:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 46955
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۰۳
تعداد بازدید: 71
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شب گذشته (چهارشنبه) 20 شهریورماه در برنامه فصل نو در شبکه قرآن و ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، شب گذشته (چهارشنبه) 20 شهریورماه در برنامه فصل نو در شبکه قرآن و معارف سیما بر روی آنتن رفت موضوع امر به معروف و نهی از منکر که یکی از مطالبات مقام معظم رهبری است مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این برنامه حجت‌الاسلام سالک رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی و حجت‌الاسلام احمد زرگر دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در خصوص چگونگی و چرایی اجرای این فریضه مهم در جامعه و اثرات آن به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

حجت‌الاسلام سالک با اشاره به مصوبات شورای اسلامی در مورد امر به معروف و نهی از منکر گفت: در اصل هشتم، بندهای اول، دوم و چهارم اصل سوم و همچنین اصل نهم قانون اساسی با صراحت به امر به معروف و نهی از منکر پرداخته شده است تا این اصل‌ها به قانون تبدیل شود.

وی با بیان اینکه در سوره‌های مبارکه توبه و آل عمران نیز خداوند در خصوص امر به معروف و نهی از منکر تأکید کرده است، افزود: هدف از بیان ایات در مورد امر به معروف و نهی از منکر در قرآن تنظیم جامعه‌ای است که هیچ منکری در آن صورت نگیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه در جامعه اسلامی باید بر مبنای اعتقادات اسلامی که سازنده شخصیت توحیدی افراد جامعه است، حرکت کنیم، خاطرنشان کرد:‌ ما حکومتی برپایه ایمان و اعتقاد مردم به اسلام ناب به رهبری امام خمینی (ره) تشکیل دادیم و در طول این 35 سال نیز سعی داشتیم که احکام الهی را در نظام اسلامی پیدا کنیم.

در ادامه حجت‌‌الاسلام ذاکر با اشاره به دو مطلب اساسی ایمان و نهی از منکر در سوره مبارکه والعصر گفت: اگر ایمان و عمل صالح همراه با هم باشند امور نتیجه‌بخش خواهد شد چرا که این ایمان و نهی از منکر است که با استقامت افراد سبب موفقیت در فعالیت‌های مختلف می‌شود.

سپس حجت‌الاسلام سالک اظهار داشت: جامعه براساس سیستم رستگاری در سه اصل مهم دعوت به خیر، معروف و منکر باید حرکت کند و اینکه چه کسانی باید در این جهت امر و نهی کنند حائز اهمیت است چرا که اگر این سه اصل با یکدیگر ساماندهی پیدا کنند می‌توان گفت زیرساخت جامعه را به گونه‌ای ساخته‌ایم که هرچه بالا رویم به طور حتم کج نخواهد شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اولین شرط امر به معروف و نهی از منکر شناخت این دو است، تصریح کرد:‌ اگر از چارچوب اعتقادات خارج شویم با مشکلاتی روبه‌رو خواهیم شد بنابراین در مسیر کسب معارف دینی باید تلاش کرد پس نکته نخست این است که مبانی اعتقادی باید محکم باشد که این امر یکی از اصول عمیق فرهنگی تلقی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ما باید در جهت تعمیق معارف دین و فهم سیاسی توأم با بصیرت بیشتر کار کنیم، گفت: اگر در مسائل دینی، تفکر نکنیم نمی‌توانیم معروف و منکر را تشخیص دهیم بنابراین توجه به مسائل دینی از اهمیت زیادی برخوردار است.

حجت‌الاسلام سالک افزود: مسئله معروف حکومت عدل الهی است و کلید منکر حکومت طاغوتی است همانطور که امیرالمؤمنین (ع) در نهج‌‌البلاغه می‌فرمایند که حق در نزد حاکم جامعه است بنابراین نحوه حکومت‌داری مسئله معروف و منکر را مشخص می‌کند.

وی با بیان اینکه در بخش حاکمیتی باید معروف را از نگاه‌های مختلف بررسی کنیم، گفت: مقام معظم رهبری فرمودند فرهنگ را دست کم نگیریم و بر این اساس در شورای انقلاب قانون عفاف و حجاب را تصویب و به 26 دستگاه ابلاغ شده است و برای هر دستگاه نیز مأموریتی متناسب با ساختار تشکیلاتی در نظر گرفته شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تحقق قانون عفاف و حجاب نیازمند یک عزم ملی است که در این راستا رسانه‌ها نقش مهمی دارند، اظهار داشت: اهمیت به آموزش مسائل  دینی و اعتقادی در مقایسه با گذشته ارتقا یافته است که در این راستا نقش رسانه‌ها غیرقابل انکار است.

در ادامه حجت‌الاسلام زرگر با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های فرهنگی بسیاری صورت گرفت، خاطرنشان کرد:‌انقلاب ما یک انقلاب مکتبی و اعتقادی است و تلاش مسئولان نظام پیاده کردن احکام نورانی اسلام در جامعه است پس به طور حتم در راستای امر به معروف و نهی از منکر فعالیت‌هایی صورت گرفته اما بروز نتایج آن به خوبی دیده نمی‌شود که باید در این امر فعالیت‌های گسترده‌ای انجام شود.

باید امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه احیا کنیم

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر با بیان اینکه یکی از کلمات گوهربار مقام معظم رهبری در حوزه امر به معروف و نهی از منکر تشکیل ستاد احیای این فریضه الهی است، تصریح کرد: مقام معظم رهبری به ما فرمودند که شما ستاد اجرای امر به معروف و نهی از منکر نیستید بلکه ستاد احیای آن هستید که این امر نشان می‌دهد در جامعه ما امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد که باید آن را احیا و ترویج دهیم.

وی با اشاره به اینکه وظیفه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر احیای این فریضه الهی است، گفت: برای رسیدن به امر به معروف و نهی از منکر نیازمند تشکیل ستادی بودیم تا بتوانیم برنامه‌ها را به آنها محول کرده و بر عملکردشان نظارت داشته باشیم که این امر در سال 72 به پیشنهاد مقام معظم رهبری صورت گرفت.

حجت‌الاسلام زرگر با بیان اینکه ما در وزارتخانه‌ها و نهادها 80 شورای امر به معروف و نهی از منکر داریم، ادامه داد: در سراسر کشور 5 هزار در اصناف هزار و 599 و در هیئت‌های مذهبی 2 هزار و 819 شورای امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شده است که وظیفه آنها احیا و اجرای امر به معروف و نهی از منکر است.

وی با اشاره به گستردگی فعالیت‌های ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر اظهار داشت: وظیفه اصلی این ستاد انجام امور فرهنگی برای احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است که در این راستا تمام نظام و مسئولان باید همکاری کنند تا نتیجه موفقی حاصل شود.

حجت‌الاسلام زرگر با بیان اینکه برای احیای امر به معروف باید فرهنگ‌سازی عمومی صورت گیرد، گفت: صداوسیما در رابطه با احیای امر به معروف و نهی از منکر سرمایه‌گذاری نکرده است و حتی پس از تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر در صداوسیما مسئولان این سازمان برای انجام این فریضه الهی همت نداشتند و این امر سبب تعطیلی شورا شد.

وی با اشاره به اهمیت نهادها برای تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر تصریح کرد: ما برای هر نهاد و سازمان وظایف خاصی تعریف کردیم که این وظایف در نهادهایی همچون وزارت آموزش و پرورش و وزارت آموزش عالی سنگین‌تر است. چرا که این نهادها باید علاوه بر احیای فریضه در درون دستگاه و در بین افراد آن را در جامعه نیز ترویج دهند. صداوسیما نیز به همین صورت است که متأسفانه عملکرد خوبی نداشته است.

در ادامه حجت‌الاسلام سالک با بیان اینکه هرچه مسئولان بر روی موضوعی سرمایه‌گذاری کنند حرکت مردم نیز به همان سمت خواهد بود، گفت: امام خمینی (ره) در سال 58 پیشنهاد تشکیل سازمان امر به معروف و نهی از منکر پیشنهاد دادند و پس از سخنان ایشان به همت مقام معظم رهبری در سال 72 ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شد و اکنون نیز در کارگروهی نحوه عملکرد این ستاد مورد بررسی قرار گرفته است.

امر به معروف و نهی از منکر وظیفه عمومی است

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه نظارت بر اجرای امر به معروف و نهی از منکر وظیفه عمومی است، افزود: ما در اصول اعتقادی امر به معروف و نهی از منکر را عبادت می‌دانیم بنابراین باید مسئولیت اجرای این فریضه الهی را بپذیریم تا به موفقیت نائل آییم.

حجت‌الاسلام سالک ادامه داد: در گذشته یک روحانی مجموعه صفات ارزشی را برای مردم مطرح می‌کرد و آنها را به حرکت به سوی این ارزش‌ها و نهی از ضد ارزش‌ها سوق می‌داد که در وضعیت کنونی این راهکار پاسخگو نیست چرا که میدان عمل محدود است.

وی با اشاره به هجمه‌های سنگین بین‌المللی علیه فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد:‌رشد فناوری تأثیرات بسیاری بر روی افکار جامعه دارد بنابراین اگر ما می‌خواهیم امر به معروف و نهی از منکر در جامعه نهادینه کنیم باید همگام با پیشرفت فناوری گام برداریم تا شبهات اعتقادی را برطرف کنیم.

وی افزود:‌مشکل ما اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است که در این راستا دستگاه‌ها و نهادها باید از موازی‌کاری بپرهیزند و با سیاست همپوشانی حرکت کنند تا به نتیجه مطلوبی برسیم.

مدیران سازمان‌ها رفاقتی انتخاب نشوند

حجت‌الاسلام سالک با انتقاد از نحوه انتخاب مدیران در جامعه اظهار داشت: مدیران باید از فیلترهای گزینشی ویژه‌ای بگذرند همانطور که در کشورهای غربی برای انتخاب مدیران در منصب‌های مختلف گزینش‌های سختی وجود دارد در حالی که متأسفانه مدیران ما رفقاتی انتخاب می‌شوند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه مدیران یابد از فیلترهای گزینشی دقیقی عبور کنند، اظهار داشت: انسان‌های شایسته باید در منصب‌های مدیریتی قرار گیرند در غیر این صورت رسیدن به جامعه متعالی امکانپذیر نیست.

در ادامه این برنامه حجت‌الاسلام زرگر گفت: یکی از مشکلات اساسی در امر به معروف و نهی از منکر این است که باید توجه کنیم در اجرای این فریضه تعامل بین دو انسان مطرح است که یکی از این افراد نقدپذیر و دیگری نقدکننده است.

وی با بیان اینکه ما نقدپذیری را در جامعه فرهنگ‌سازی نکردیم، افزود: متأسفانه بسیاری از نهادها و سازمان‌ها با ستاد امر به معروف و نهی از منکر همکاری نکردند که در این راستا وزارت بهداشت و درمان و وزارت آموزش عالی عملکرد بسیار ضعیفی داشته‌اند به طوری که حتی شورای امر به معروف و نهی از منکر تشکیل ندادند.

دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهای از منکر با اشاره به همکاری وزارت آموزش و پرورش در اجرای امر به معروف و نهی از منکر خاطرنشان کرد:‌ در تفاهم‌نامه‌ای با وزیر آموزش و پرورش طرح یادآوران در 24 هزار و 92مدرسه با تشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر اجرایی شد تا نظارتی بر این فریضه الهی در مدارس ایجاد شود.

امر به معروف و نهای از منکر دخالت نیست

حجت‌الاسلام زرگر با بیان اینکه در نظام اسلامی امر به معروف و نهی از منکر دخالت نیست بلکه نشانگر علاقه افراد به یکدیگر است، اظهار داشت:‌ با توجه به امکانات، بودجه و همکاری مسئولان هنوز احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه متجلی نشده است که امیدواریم با همکاری بیشتر مسئولان در آینده‌ای نزدیک شاهد تحقق این فریضه الهی در جامعه باشیم.

سپس حجت‌الاسلام سالک با انتقاد از قسمت سیزدهم سریال دودکش گفت: گاهی همه زحمات مسئولان با ساخت یک فیلم یا سریال از بین می‌رود بنابراین امیدواریم نه تنها مسئولان باید سایر اقشار مختلف جامعه برای احیای امر به معروف و نهی از منکر تلاش کنند چرا که اگر عفت و غیرت در جامعه بمیرد دیگر نباید سراغی از عدالت گرفت. بنابراین امیدواریم صداوسیما نیز در اجرا و احیای امر به معروف و نهی از منکر بیش از گذشته ظاهر شود.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها