امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 4698
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۴۰
تعداد بازدید: 143
به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فاطمه زعفرانی پیش از ظهر پنج‌شنبه در مراسم بزرگداشت روز ماما که در وزارت بهداشت برگزار شد به آخرین اقدامات ...

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس، فاطمه زعفرانی پیش از ظهر پنج‌شنبه در مراسم بزرگداشت روز ماما که در وزارت بهداشت برگزار شد به آخرین اقدامات انجام شده در حوزه مامایی اشاره کرد و گفت: برای ارتقای سطح علمی ماماها از سال 90 کارشناسی ارشد مشاوره در مامایی در 8 دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، زاهدان، اهواز، کرمان، اراک، شاهرود، ساری و همدان تأسیس شد.

وی با بیان اینکه ماماها قشر فعال در تسهیلات زایمان هستند افزود: در همین راستا مصوب کردیم تا بستگی به حجم، میزان کار و سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی تا سقف 200 هزار تومان به این قشر پرداخت شود.

زعفرانی در مورد حضور ماماها در حوزه‌های تصمیم‌گیری دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: از بین ماماها به عنوان یکی از معاونین دانشگاه‌های علوم پزشکی افرادی انتخاب خواهند شد که این امر به تصویب شورای گسترش هم رسیده است.

مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی در مورد پی‌گیری سقف زیان‌آور حرفه مامایی اظهار داشت: با جلساتی که با مسئولان وزارت بهداشت داشتیم درخواستی به معاونت توسعه ریاست جمهوری ارسال کردیم تا این امر توسط کارشناسان بررسی شود.

وی در مورد جایگاه مامایی در وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: قرار است تا یک گروه مامایی از زیرمجموعه معاونت درمان ایجاد شود که متشکل از یک مدیر و چند کارشناس است که از سطح اداری مامایی بالاتر است.

زعفرانی با اشاره به اینکه جایگاه ماما همواره یکی از دغدغه‌ها بوده است افزود: در این راستا بسته «ساماندهی زایمان طبیعی» تهیه شد تا طبق این بسته مسئولیت زایمان طبیعی در بیمارستان‌های آموزشی به ماماهای عضو هیئت علمی و مقیم بیمارستان سپرده شود.
وی گفت: در کنار این، بخش کم‌خطر زایمان راه‌اندازی شود تا ماماها وظایف خود را در آن بخش انجام دهند و در صورت پرخطر بودن زایمان آن را به بخش تخصصی ارجاع دهند که این کار برای ارتقای جایگاه ماما و ترویج زایمان طبیعی بسیار مهم است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها