امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۳:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47038
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۰۲
تعداد بازدید: 91
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «کاترین اشتون» نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی می‌گوید چند ماه پیش از ناآرامی‌ها در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «کاترین اشتون» نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی می‌گوید چند ماه پیش از ناآرامی‌ها در مصر به «محمد مرسی» رئیس‌جمهور این کشور نسبت به نارضایتی عمومی و احتمال بروز تظاهرات‌های گسترده، هشدار داده است.

دو ماه و نیم قبل در اولین سالگرد پیروزی «محمد مرسی» در انتخابات ریاست‌جمهوری تظاهرات‌هایی در این کشور تحت عنوان جریان «تمرد» به راه افتاد و نهایتا به کودتای ارتش و برکناری مرسی منجر شد. از آن زمان ارتش و نیروهای امنیتی تقریبا تمام سران ارشد «اخوان‌المسلمین» را بازداشت کرده و عملا این گروه را تا آستانه انحلال پیش برده‌اند.

اشتون که روز گذشته در پارلمان اروپایی صحبت می‌کرد، با اشاره به سه سفر اخیر خود به مصر، گفت: زمانی که برای دیدار با «محمد مرسی» به کاخ ریاست‌جمهوری رفتم، به او گفتم که زمان برای او و کشورش رو به اتمام است.

وی افزود: کاملا مشخص بود که ناتوانی دولت در ایجاد تغییرات سیاسی و اقتصادی در مصر، این کشور را در آستانه تظاهرات‌های گسترده و ناآرامی‌های اجتماعی قرار داده است. در دیدارهایی که آن زمان با جامعه مدنی مصر داشتم، عمق نارضایتی آن‌ها از دولت برای من هویدا شد. حتی یکی از این سازمان‌ها هم هیچ نکته مثبتی در مورد اوضاع نمی‌گفت.

مسئول دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه برای برقراری دموکراسی در مصر تلاش‌های گسترده‌ای انجام داده، ادامه داد: من آنجا را با احساس عمیقی از بدبینی نسبت به آینده ترک کردم. به نظر من می‌آمد که در آنجا رئیس‌جمهوری مستقر است که تصور می‌کند تنها انتخاب شدن کافی است و متوجه نبود که دموکراسی به چیزهایی بسیار بسیار فراتر از این نیازمند است.

وی در ادامه گفت اتحادیه اروپا در تحولات مصر طرفدار هیچ گروهی نیست، اما بر لزوم وجود «قانون اساسی حامی دموکراسی»، «حاکمیت قانون»، «عدالت» و «احترام به حقوق بشر و برقراری آزادی‌های اساسی» تاکید دارد.

اشتون گفت بعد از بروز تغییرات در مصر، بار دیگر به این کشور بازگشته و در دیدار با مقامات جدید از جمله ژنرال «عبدالفتاح السیسی» وزیر دفاع، «عدلی منصور» رئیس‌جمهور، «محمد البرادعی» معاون وقت رئیس‌جمهور و «نبیل فهمی» وزیر خارجه بر لزوم برقراری موارد فوق تاکید کرده است.

به گفته اشتون، وی در این دیدارها نسبت به تبعات نادیده گرفته شدن بخشی از جامعه هشدار داده و آزادی زندانیان سیاسی از جمله رهبران اخوان‌المسلمین را خواستار شده است.

وی در ادامه به دیدارهای متعددش با گروه‌ها و احزاب مختلف از جمله سران جریان تمرد، حزب سلفی نور و حزب آزادی و عدالت اشاره کرده و گفت اتحادیه اروپا باید همچنان به کمک‌های انسان‌دوستانه به مصر ادامه دهد.

اشتون در پایان با بیان اینکه آماده است برای کمک به حل بحران مصر بار دیگر به این کشور سفر کند، گفت: ما به حمایت از مردم مصر که خواستار بازگشت به دموکراسی و آینده‌ای قدرتمند و صلح‌آمیز هستند، ادامه می‌دهیم.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها