امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۶:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47049
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۰۰
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار سینمایی فارس نشست مطبوعاتی حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی با اهالی رسانه در مورد بازگشایی خانه سینما امروز ساعت 11:30 در محل ...

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس نشست مطبوعاتی حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی با اهالی رسانه در مورد بازگشایی خانه سینما امروز ساعت 11:30 در محل خانه سینما برگزار شد.

* مسائل فرهنگی نباید تبدیل به مطالبه سیاسی شود/خانه سینما تا زمان تشکیل مجمع عمومی با حضور هیئت مدیره فعلی  و اصناف و نظارت ناظران ارشاد دایر می‌شود

ایوبی در این نشست اظهار داشت:در دولت جدید همانطور که دکتر روحانی از ابتدای انتخاب خود روی مسئله اصناف در هر رشته‌ای تاکید داشتند، ما در سینما هم با تکیه بر اصناف و انجمن‌های مختلف پیش خواهیم رفت. نماد مشارکت مردم در نظامی مردم سالار حضور همین احزاب سیاسی است و اصناف و انجمن‌های مردمی است به طوریکه موقعیت ایران را در منطقه به نظامی مردم سالار تبدیل کرده و غبطه همگان را برانگیخته است .

رییس سازمان سینمایی افزود: برای پایداری اعتمادی که اکنون بین ما شکل گرفته است، ما در مدیریت سینمای کشور باید دست به شفاف‌سازی بزنیم و همه شما را در جریان همه چیز قرار بدهیم.

وی در مورد حق حاکمیت در سینما گفت: وزارت ارشاد باید با دقت تمام در صدور پروانه ساخت فیلم تلاش کند ولی بعد از صدور باید تمام‌قد پای همه حقوق فیلم بایستد و حق همه سینماگران را ادا کند در غیر این صورت اعتماد بین طرفین از بین می رود و مشکلات و پای بهانه های گذشته به میان می آید .

ایوبی ادامه داد:‌ بخش خصوصی باید حضور دولت در سینما را حامی خود بداند.

*ساخت فیلم های صرفا تجاری یا صرفا فاخر راهگشا نیست

وی گفت:‌ ما اعتقاد داریم تولید صرف فیلم فاخر و تولید صرف فیلم‌های تجاری هیچ کدام راه به جایی نمی‌برد و در ضمن با سفارش دادن و فقط دولتی کار کردن هم جور درنمی‌آید.ما نه قصد داریم که سینما و صنوف آن  را دولتی کنیم و نه تاثیر فیلم های تجاری روی رونق گیشه و کارکردهای خاص خود را انکار می کنیم .

ایوبی متذکر شد: برای سینمای ما که آوازه جهانی دارند، 10 میلیون مخاطب آمار هشدار دهنده و خطرناکی است که ما را بر آن می‌دارد تا نسلی سینما‌رو و سینمافهم تربیت کنیم وگرنه در غیر این صورت اگر همینطور پیش برویم و فیلم های تجاری را حذف کنیم و سالی چند فیلم فاخر میلیاردی بسازیم ، باید در سینما را ببندیم .

وی گفت: ما نباید بگذاریم مسائل فرهنگی، اجتماعی و هنری تبدیل به یک معضل و مطالبه سیاسی شود و این مسئله سوء‌مدیریت ما را می‌رساند.

رییس سازمان سینمایی خاطرنشان کرد: مسئله خانه سینما نه ارزشی بود نه انقلابی بلکه فقط و فقط یک مشکل صنفی بود که با سوءمدیریت سیاسی‌اش کردند و جامعه را نگران و ملتهب ساختند.

ایوبی در ادامه با تأکید بر اینکه حکم از سرگیری فعالیت خانه سینما از سوی وزیر ارشاد امضاء شده است، گفت: خانه سینما منحل نشده بود بلکه تنها وزارت ارشاد دولت دهم حکم به تعطیلی آن داده بود. وقتی نهادی ثبت می‌شود، یک شخصیت حقوقی است که دیگر ارشاد نمی‌تواند آن را منحل کند اما طبق اختیاراتش می‌توانست توقف فعالیت‌های آن را اعلام و به عبارتی تعطیل کند.

 

وی افزود: از امروز 21 شهریورماه، خانه سینما به حکم علی جنتی فعالیت‌های خود را از سرگرفته و ایشان با امضاء این حکم آن را به رسمیت شناخت.

ایوبی در ادامه درباره روند جدید ادامه کار خانه سینما گفت: خانه سینما تا زمان تشکیل مجمع عمومی با حضور هیئت مدیره فعلی و اصناف و نظارت ناظران سازمان سینمایی و وزارت ارشاد دایر خواهد شد.

وی در ارتباط با بودجه خانه سینما گفت: وقتی ما تصمیم گرفتیم که خانه سینما را باز کنیم، قطعا هزینه های آن را متقبل می شویم.البته از نظر ما همین یک خانه سینما وجاهت قانونی دارد و شامل کمک های نقدی و حمایتی ما خواهد شد زیرا ما فقط همین یک خانه سینما را داریم .

وی تاکید کرد:‌به هر حال تا معرفی ناظران وزارت ارشاد و طی مراحل قانونی در خانه سینما به روی همه دوستدارا آن باز است.

* اظهارات ایوبی درباره وکیل فرانسوی پیگیر پرونده شکایت ایران از هالیوود

ایوبی در ادامه نشست رسانه ای در خانه سینما درباره حضور ایزابل کوتان پیر وکیل فرانسوی برای پیگیری پرونده شکایت از هالییود گفت: در شأن جمهوری اسلامی ایران با این ثبات و اقتدار نیست که آدم‌هایی در حد این خانم را وکیل خود بکنند.

وی ادامه داد: پیگیری این پرونده از ابتدا نادرست و غیر منطقی بود و فرض کنیم این دادگاه کوچک فرانسوی آن فیلم بی‌هنر آمریکایی را محکوم کند در این صورت دستاورد ما چیزی جز ترغیب مردم به دیدن این فیلم نیست.

وی تأکید کرد: این خانم که به عقیده من وکیل شیطان است هیچ قرارداد رسمی با دولت ایران ندارد و به همین دلیل ما هیچ پولی به ایشان پرداخت نخواهیم کرد.

* اگر مدیری خلاف جمهوری‌اسلامی فیلم بسازد آیا نباید از او استفاده کرد؟/مدیر فاضلی که ارزش های انقلاب را بفهمد خیلی کم داریم

همچنین ایوبی در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر انتخاب محمد آفریده و رحمان سیفی آزاد با توجه به سبقه آنها به عنوان یکی از گزینه های مدیریت های سینمایی گفت: من در همین جا بسیاری از این گمانه زنی ها را تکذیب می کنم.

وی تشریح کرد :‌من از اولین روزی که این پست حیاتی و مهم را  تحویل گرفتم با بیش از 60 مدیر مختلف سینمایی دیدار داشتم و از همه شان مشاوره گرفتم اما خبرنگاران محترم همه این افرادی را که از در اتاق بنده رد شدند را در لیست گمانه زنی قرار دادند.

وی افزود: ‌ما در معاونت سینمایی چند پست محدود و مهم داریم که به زودی اعلام خواهیم کردیم و همه شما را از نگرانی در خواهیم آورد.

وی در مورد اشخاصی مانند آفریده و سیفی آزاد خاطر نشان کرد: اگر مدیر دست پاکی در همین انقلاب پا گرفته و بدون دست درازی به بیت المال پیشرفت کرده و در این میان فیلم بدی هم ساخته نباید آنها را حذف کنیم.

وی افزود :‌اگرچه در مورد مدیریت این 2 نفر هنوز تصمیمی گرفته نشده اما بنابر فرمایش رهبر انقلاب مبنی بر جذب حداکثری در معاونت سینمایی اعتقاد داریم که اگر مدیری فیلمی خلاف با جمهوری اسلامی بسازد آیا نباید از او استفاده کرد؟! 

وی در پایان گفت: ‌بنده به عنوان یک مدیر کوچک فرهنگی عرض می کنم که ما مدیر فاضلی که ارزش های انقلاب را بفهمد خیلی کم داریم. ما کشور نوپایی هستیم که در جریان این چهل سال همه بچه های جنگ و جبهه اکنون مدیر شدند و این دولت برایشان هزینه کرده است. به همین دلیل به راحتی نمی توانیم آنها را کنار بگذاریم.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها