امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۱:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47086
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۰۲
تعداد بازدید: 138
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در حالی که «لوران فابیوس»، وزیر امور خارجه فرانسه امروز در سخنانی ابراز داشت که احتمالا گزارش ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در حالی که «لوران فابیوس»، وزیر امور خارجه فرانسه امروز در سخنانی ابراز داشت که احتمالا گزارش بازرسان سازمان ملل از حمله شیمیایی ادعایی در سوریه روز دوشنبه منتشر خواهد شد، امروز فارین پالیسی در گزارشی این ادعا را طرح کرده که احتمالا دولت سوریه و شخص رئیس‌جمهور این کشور در گزارش مزبور مسئول حمله شیمیایی علیه شهروندان سوری معرفی خواهند شد.

این در حالی است که دیروز روس‌ها اسنادی را در خصوص نقش تروریست‌های سوری در حمله شیمیایی به مردم این کشور در اختیار سازمان ملل متحد قرار دادند. تیم بازرسان آژانس قرار است به زودی به دمشق باز گردد تا این بار احتمالا مسوولیت حملات شیمیایی در «خان العسل» را متوجه دولت سوریه کند.

به تصریح گزارش فارین پالیسی، بازرسان سازمان ملل تنها مجازند در خصوص اینکه آیا در سوریه از سلاح شیمیایی استفاده شده است یا نه، اظهار نظر کنند. با این حال، وقتی زمان اعلام نظر بازرسان توسط وزیر امور خارجه‌ کشوری اعلام می‌شود که سخت خواستار مداخله نظامی در سوریه است، بعید نیست که نحوه تنظیم گزارش نیز با مقاصد این دست کشورها همخوانی داشته باشد.

فارین پالیسی خود نیز اذعان کرده که صدور این گزارش تاثیر چندانی بر روند دیپلماتیک موجود در خصوص بحران سوریه نخواهد داشت. در روند فعلی، روس‌ها طرحی چهار مرحله‌ای را برای خلع سلاح شیمیایی سوریه به واشنگتن ارائه کرده‌اند.

کشورهای غربی به سرکردگی واشنگتن در حالی دولت سوریه را به استفاده از تسلیحات شیمیایی متهم می‌کنند که دمشق پیش از حمله ادعایی مزبور، از بازرسان سازمان ملل متحد دعوت به عمل آورده بود و این بازرسان در سوریه به‌سر می‌بردند. دمشق همچنین در شرایطی متهم به استفاده از سلاح شیمیایی شد که در میدان نبرد دست برتر را داشت و با فتح شهر استراتژیک القصیر، ضربه‌ای سخت به پیکره تروریست‌ها وارد آورده بود. بسیاری از تحلیل‌گران تمام نمایش شیمیایی را پروژه‌ای برای تغییر موازنه قوا در سوریه به نفع تروریست‌ها می‌دانند.

دولت روسیه به صراحت تاکید کرده است که استفاده از سلاح شیمیایی کار شورشیان بوده تا بدینوسیله مقدمات جنگ علیه سوریه را فراهم کنند. در عین حال وزیر امور خارجه ایران نیز اظهار داشته که تهران مدت‌ها قبل به آمریکا در خصوص ارسال سلاح شیمیایی برای تروریست‌ها توسط برخی بازیگران منطقه‌ای هشدار داده بود.

ادعای استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی یکی از آخرین پرده‌های نمایش غرب در فتنه 2.5 ساله سوریه است. در جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از یک‌صد هزار نفر کشته و بیش از دو میلیون نفر آواره شده‌اند. علاوه بر آن هزاران تروریست سلفی نیز از جای‌جای جهان به سوریه عزیمت کرده و علیه حکومت قانونی این کشور می‌جنگند.

انتهای پیام/ص 
برچسب ها:
آخرین اخبار