امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۰۹:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47131
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۳
تعداد بازدید: 107
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت جان کری و سرگئی لاوروف، وزاری خارجه دو کشور تا ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت جان کری و سرگئی لاوروف، وزاری خارجه دو کشور تا ساعاتی دیگر درباره مذاکراتی که با یکدیگر داشته‌اند، بیانیه صادر خواهند کرد.
وی همچنین درباره دلیل همکاری واشنگتن با مسکو در بحث تسلیحات شیمیایی سوریه گفت یک دلیل همکاری ما این بود که طرحی که این بار روسیه روی میز گذاشت، «ملموس‌تر و مفصل‌تر» از طرح‌های دو سال پیش بود.
وی درباره طرح نظارت بین‌المللی بر سلاح‌های شیمیایی سوریه گفت: ما فکر می‌کنیم امضای معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی مهم است اما نمی‌توان آن را جایگزین همکاری با آمریکا و روسیه برای از بین بردن زرادخانه تلیحاتی سوریه دانست.

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه در تاریخ نهم سپتامبر گفت دمشق از پیشنهاد روسیه استقبال می‌کند.
به دنبال اظهارات وزیر امور خارجه سوریه، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که دولتش کمپینی گسترده برای حمله نظامی به سوریه به راه انداخته است، گفت در صورتی که نحوه برخورد سوریه در قبال پیشنهاد روسیه «واقعی» باشد، می توان برنامه حمله به سوریه را تغییر داد.
رئیس جمهوری آمریکا همچنین از کنگره خواسته است تا رای گیری درباره حمله نظامی به سوریه را به تعویق بیاندازد.
لفاظی‌های جنگ‌طلبانه امریکا علیه سوریه پس از آن شدت یافت که شورشیان فعال در خاک سوریه و مخالفان سوری مورد حمایت کشورهای خارجی مدعی شدند که بیش از یک هزار نفر در حمله شیمیایی دولت علیه مواضع شورشیان در حومه دمشق در 21 آگوست کشته شدند.
این ادعاها در حالی صورت می‌گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.
دولت سوریه به شدت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید در شرایطی که پیروزی‌های نظامی به دست آورده و بازرسان سازمان ملل در سوریه به سر می‌برده‌اند، نیروهای دولتی دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی نداشته‌اند.
دمشق همچنین به بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود در آنها از حمله شیمیایی استفاده شده تحقیقات لازم را به عمل آورند.
علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفته دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است. سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها