امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۹:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47133
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۲۳:۰۳
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جان کری، ویر خارجه آمریکا پس از گفت‌وگو با سرگئی لاوروف درباره تسلیحات شیمیایی سوریه، بار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، جان کری، ویر خارجه آمریکا پس از گفت‌وگو با سرگئی لاوروف درباره تسلیحات شیمیایی سوریه، بار دیگر ادعاهای قبلی درباره این سلاح‌ها را تکرار کرد.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت او و لاوروف، چند وقتی است درباره سلاح‌های شیمیایی سوریه گفت‌وگو می کنند.
کری درباره اظهاراتی از بشار اسد که گفته بود سوریه ۱ ماه پس از پیوستن به معاهده منع گسترش سلاح‌های شیمیایی، واگذاری نظارت بر سلاح‌های شیمیایی به سازمان‌های بین‌المللی را آغاز خواهد کرد، گفت: «ما فکر می‌کنیم هیچ چیز استانداردی درباره این فرایند وجود ندارد و این به خاطر نحوه رفتار رژیم و استفاده از سلاح‌های شیمیایی است.»
وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد مسکو و واشنگتن درباره موضوع سوریه درگیر اختلافاتی بوده‌اند، از جمله اینکه چه کسی در آن کشور حمله شیمیایی انجام داده است.
وی افزود توافق با روسیه درباره کشور سوریه می‌تواند به نجات جان انسانها کمک کند و تهدیدها علیه منطقه را کاهش دهد، ضمن اینکه به دستیابی به آرمانهای از بین بردن سلاح‌های شیمیایی کمک می کند.
وزیر خارجه آمریکا گفت: روسیه پیشنهادهایی مطرح کرد و ما متشکر هستیم. ما هم پیشنهادهای خودمان را مطرح کردیم. انتشار ها از روسیه، به خصوص برای پایبندی به وعده‌هایش بالاست.

کری با اشاره به اینکه سلاح‌های شمیایی سوریه و وعده‌های روسیه «بازی» نیست، گفت این فرایند باید واقعی، جامع، معتبر و به موقع باشد.
وی ادامه داد چالش آمریکا در کنفرانس ژنو آزمودن میزان واقعی بودن طرح نظارت بین‌المللی بر تسلیحات شیمیایی سوریه است.
ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه در تاریخ نهم سپتامبر گفت دمشق از پیشنهاد روسیه استقبال می‌کند.
جان کری در ادامه اظهار کرد کشته شدن ۱۰۰ هزار نفر  در سوریه همچنان لکه ننگی بر وجدان جهان است.
به دنبال اظهارات وزیر امور خارجه سوریه، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا که دولتش کمپینی گسترده برای حمله نظامی به سوریه به راه انداخته است، گفت در صورتی که نحوه برخورد سوریه در قبال پیشنهاد روسیه «واقعی» باشد، می توان برنامه حمله به سوریه را تغییر داد.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از کنگره خواسته است تا رای گیری درباره حمله نظامی به سوریه را به تعویق بیاندازد.

لفاظی‌های جنگ‌طلبانه امریکا علیه سوریه پس از آن شدت یافت که شورشیان فعال در خاک سوریه و مخالفان سوری مورد حمایت کشورهای خارجی مدعی شدند که بیش از یک هزار نفر در حمله شیمیایی دولت علیه مواضع شورشیان در حومه دمشق در 21 آگوست کشته شدند.

این ادعاها در حالی صورت می‌گرفت که بازرسان سازمان ملل به درخواست دولت سوریه به دمشق سفر کرده بودند تا درباره یک حمله شیمیایی دیگر که چند ماه پیش در منطقه خان‌العسل صورت گرفته بود، تحقیق کنند.

دولت سوریه به شدت این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید در شرایطی که پیروزی‌های نظامی به دست آورده و بازرسان سازمان ملل در سوریه به سر می‌برده‌اند، نیروهای دولتی دلیلی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی نداشته‌اند.

دمشق همچنین به بازرسان تسلیحاتی سازمان ملل اجازه داده در مناطقی که ادعا می‌شود در آنها از حمله شیمیایی استفاده شده تحقیقات لازم را به عمل آورند.

علی‌رغم این، دولت آمریکا ضمن کوبیدن بر طبل جنگ در سوریه گفته دولت سوریه برای اعتمادسازی دیر وارد عمل شده است. سوریه از سال 2011 صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها