امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۵:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 47137
تاریخ انتشار: ۲۲ شهریور ۱۳۹۲ - ساعت ۰۰:۰۰
تعداد بازدید: 119
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «علی اکبر صالحی»، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان پنجشنبه شب در برنامه ...

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «علی اکبر صالحی»، رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان پنجشنبه شب در برنامه «دیروز، امروز، فردا» که از شبکه سه سیما پخش شد، حضور یافت.

وی در این برنامه به سوالات مجری برنامه در خصوص برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان پاسخ داد.

صالحی در ابتدای سخنان خود گفت: من حدود 37 سال سابقه دارم و در کل دولت‌ها به نحوی مشغول بوده‌ام. در دانشگاه شریف به عنوان معلم و رئیس، در سازمان انرژی اتمی، در آرژانتین و در وزارت خارجه مشغول به فعالیت بوده و همیشه به دنبال اعتدال، انصاف و حد وسط بوده‌ام.

وی افزود: دکتر روحانی پس از انتخابات به من سه پیشنهاد داد. پیشنهاد اولیه را رد کردم، چون گفتم که نمی‌توانم آن را انجام دهم. پیشنهاد دوم هم یکی از وزارتخانه‌ها بود که آن را هم بنا به دلایلی رد کردم. پیشنهاد سوم هم سازمان انرژی اتمی بود که آن را مناسب دیدم.

صالحی ادامه داد: ما در برنامه هسته‌ای خود 4 هدف را دنبال می‌کنیم. اولین هدف تولید برق، یعنی انرژی پاک از توان و قدرت هسته‌ای است. زمانی که شما نیروگاهی را راه‌اندازی می‌کنید، باید از امدادرسانی سوخت آن نیروگاه مطمئن باشیم. مرحله بعدی ما سوخت هسته‌ای است که طی فرآیندی تهیه می‌شود. هدف دوم ما که از اولویت‌های عمده سوم است، ایجاد سیکل سوخت است.

وی گفت: هدف سوم ما استفاده از این فناوری در زمینه‌ها و بخش های دیگر است، مانند تولید رادیو داروها، یا زمینه‌های کشاورزی. الان قریب به 800 هزار نفر تا یک میلیون نفر از رادیو داروها یا تصویربرداری‌ها استفاده می‌کنند. هدف چهارم ما ارتقای کیفیت صنعت هست. در صنعت هسته‌ای با بالاترین حدها و محدودیت‌ها وجود دارد. بنابراین فرهنگ استاندارد جدیدی در صنعت تزریق می شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: در امور مربوط به هسته‌ای و صنعت، به عنوان نمونه ما در زمینه پزشکی فعالیتهای خوبی داریم. تمام موارد مربوط به امور هسته‌ای در زمینه‌هایی مثل پزشکی با مجوز سازمان انرژی اتمی انجام می‌شود. در صنعت کارهایی جدیدی شروع شده و ما با صنعت هسته‌ای برای حفاری چاه و شناسایی عمیق چاه و حتی در امور کشاورزی استفاده می‌کنیم. ما کمپرسورها را به خاطر تحریم‌ خودمان با استفاده از مهندسی معکوس تولید می‌کنیم و امیدواریم در صنایع دیگر هم به این وضعیت برسیم.

وی افزود: علیرغم همه فشارها حدود دو سال و نیم از فعالیت‌ نیروگاه هسته‌ای ما می‌گذرد و امیدواریم که اداره آن بزودی به طور کامل به متخصصان ایرانی واگذار شود. در نیروگاه بوشهر حدود 1000 مگاوات برق تولید می‌شود. با توجه به اینکه گفته بودند ساخت صفحه سوخت 2.5 سال زمان می‌برد، همکاران ما طی 18 ماه آن را از مرحله زیر صفر تا ساخت انجام دادند. لازم به ذکر است که کشورهای زیادی توانایی ساخت صفحه سوخت را ندارند.

صالحی در خصوص احتمال حضور خود در مذاکرات هسته‌ای گفت: یک نفر به عنوان مسئول مذاکرات انتخاب می شود، اما شیوه کار همان شیوه سابق است و نهادها نمایندگانی را در مذاکرات دارند. من در تصمیم‌گیری یا تصمیم‌سازی هستم، اما در خود جلسه مذاکرات حضور ندارم. کسانی که قرار است در مجموعه فعالیت کنند از کسانی هستند که از قبل در موضوع هسته‌ای دخیل و سهیم بودند. ساز و کار همان ساز و کار سابق، و افراد هم همان افراد سابق هستند، فقط جابجا می‌شوند. کسی کنار گذاشته نمی‌شود، اما جای افراد و حلقه‌ها جابجا می‌شوند.

وی افزود: مذاکرات آتی، ادامه مذاکرات قبلی است و ترکیب افراد در مذاکرات ترکیبی از افرادی از وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی و شورای عالی امنیت ملی خواهد بود. 5 مهر ماه جلسه ای را با آژانس خواهیم داشت که در آن به موضوعات ادعایی پرداخته خواهد شد.

صالحی ادامه داد: هفته آینده در اجلاس سالانه آژانس در وین حضور خواهم یافت و با آقای آمانو هم نشستی خواهیم داشت. با همکاران هم درباره نشست 5 مهر دیدار و گفت‌وگو خواهیم کرد.

رئیس سارمان انرژی اتمی گفت: ما با اینکه می‌دانیم پرونده هسته‌ای علیه ما ساختگی است، اما آمادگی داریم که نگرانی طرف مقابل را رفع کنیم، و از طرفی انتظار داریم که آنها حق ما مبنی بر برخورداری از انرژی هسته‌ای را به رسمیت بشناسند. حقوق هسته‌ای ما در چارچوب همان 4 هدفی که اشاره کردم، هست. بحث اول که همان نیروگاه و ساخت آن است، مشکل یا محدودیت بین‌المللی وجود ندارد. آمادگی داریم حتی اگر اروپایی‌ها برای ما نیروگاه بسازند، بگذاریم که بیایند و این کار را انجام دهند. مورد بعدی چرخه سوخت است که اینجا طرف مقابل با غنی‌سازی اورانیوم ما مشکل دارد و مدعی که شاید ما درصد غنی‌سازی را برای مقاصد دیگر بالا ببریم. آنها اول می‌گفتند که ایران کلا نباید غنی‌سازی اورانیوم کند، ولی گفتیم که به هیچ عنوان نمی‌توانیم از این حق خود چشم‌پوشی کنیم. الان انها به این مرحله رسیده‌اند که ایران تا حد محدود و در حد نیاز 5 درصد که برای نیروگاه است غنی‌سازی کند.

وی ادامه داد: آنها الان بر روی بحث 20 درصد تمرکز کرده‌اند و می‌گویند که ایران غنی‌سازی 20 درصد انجام ندهد.

صالحی گفت: من به سال 92 امیدوار و خوش‌بین هستم و اولین نشانه آن انتخابات ریاست جمهوری است. از طرفی ایران به لحاظ سیاسی در موقعیت خوبی در منطقه قرار دارد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها